Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Bilo bi odlično ako bi vlast i opozicija imali zajednički pristup u vraćanju institucija koje su RS oteli visoki predstavnici
Hronika

Milorad Dodik: Bilo bi odlično ako bi vlast i opozicija imali zajednički pristup u vraćanju institucija koje su RS oteli visoki predstavnici

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 19. novembar 2017.

 Predsednik SNSD Milorad Dodik izjavio je da bi bilo odlično ako bi vladajuće stranke i opozicija u Srpskoj mogle da imaju zajednički pristup u očuvanju izvornog Dejtonskog sporazuma i vraćanja institucija koje su Srpskoj oteli visoki predstavnici.

Dodik je novinarima nakon sednice Predsedništva SNSD u Banjaluci rekao da bi Dejtonski mirovni sporazum mogao da bude deo razgovora sa opozicijom.

- Bilo bi odlično kada bi mogli da imamo sa opozicijom taj zajednički pristup. Dejtonski sporazum je urušila i srušila međunarodna zajednica. Ona je imala nameru da još pre 10 godina devastira Dejtonski sporazum do mere stvaranja unitarne zemlje - rekao je Dodik.

On je istakao da su se predstavnici međunarodne zajednice neplanirano zadržali u BiH jer im je stvaranje unitarne zemlje onemogućeno aktivnostima koje je provodila Srpska.

- Naše aktivnosti su prvo bile da se zaustavi taj bezočni prenos i otimanje naših nadležnosti, a nakon toga krenuti i u proces dovođenja BiH u ustavne okvire - rekao je Dodik.

On kaže da BiH ima svoj ustav i potpuno drugačiju praksu, ali dodaje da su politike koje se moraju voditi u BiH - da se odbaci strani intervencionizam.

- Ako to može da funkcioniše, može da funkcioniše i BiH. Ako je BiH stvar međunarodnog intervencionizma onda mislim da će se `valjati u blatu` još nekoliko godina - rekao je Dodik.

Ekonomska politika RS mora imati razvojni karakter

Predsedništvo Saveza nezavisnih socijaldemokrata /SNSD/ zaključilo je danas da ekonomska politika Republike Srpske mora imati razvojni karakter u narednoj godini, a republički budžet za narednu godinu mora biti stabilizujući i potpuno likvidan, te uravnotežen i razvojni, izjavio je predsednik SNSD Milorad Dodik.

Dodik je rekao novinarima nakon sednice Predsedništva SNSD da se razgovaralo o prednacrtu budžeta i ekonomskim reformama i da je u tom pogledu usvojeno više od 30 zaključaka koji se odnose na razne sektorske politike i potrebe da se na tom planu učine dodatne aktivnosti i programi.

- Pre svega, konstatovali smo da je ekonomski razvoj Srpske u ovoj godini bio opterećen regionalnim i globalnim kretanjima u ekonomiji koja su doprinosila raznim pritiscima, a da su mere Vlade Srpske koje smo povlačili i u ovoj godini bile usmerene na povećanje domaćeg bruto proizvoda /BDP/, za koji očekujem u ovoj godini rast od tri odsto - naglasio je Dodik.

Prema njegovim rečima, na bazi rasta BDP u ovoj godini, može se očekvati da u idućoj godini u Srpskoj BDP po glavi stanovnika bude 9.000 KM ili preko 5.000 dolara, te da je u tom pogledu ostvaren razvojni pomak u odnosu na pre desetak godina, kada su te vrednosti bile na minimumu.

Dodik je naveo da je na sednici konstatovano i da institucije BiH nisu bile u funkciji ekonomskog razvoja Republike Srpske, dodajući da je više od 748 miliona KM za projekte razvoja u Srpskoj u ovom momentu blokirano u tim institucijama.

Prema njegovim rečima, to su, pre svega, projekti Međunarodnog monetarnog fonda, Evropske investicione banke i Evropske banke za obnovu i razvoj, a nisu usvojene ni promene akciza, zbog čega je Srpska izgubila oko 90 miliona KM.

- Mi verujemo da je ovdašnja opozicija, odnosno vlast na nivou BiH, isključivo imala za cilj da onemogući dolazak tih sredstava u Srpsku, kako bi uticala na zastoj u njenom razvoju i to je ono što primećujemo i kroz niz mera predlaganih u prošloj godini, a koje su sada veoma aktuelne - istakao je Dodik.

On je dodao da je i u takvim okolnostima Srpska osigurala veće prihode za 94 miliona KM u svom budžetu.

- Time je obezbeđen suficit u budžetu za ovu godinu od 127 miliona KM, koji je upotrebljen za servisiranje stranih dugova - naglasio je Dodik.

Diplome stečene u Širokom Brijegu i Travniku će biti preispitane

Dodik je rekao da se plate u narednoj godini neće povećavati, ostaće iste, a da se resursi za povećanje plata vide u tome da se u budžetu zadrži postojeći okvir, koji je smanjen i skoro je na svetskom finansijskom standardu, te da će se putem politika koje sada Srpska ima, smanjiti broj zaposlenih i time doći do cifre od šest odsto od BDP za plate u javnom sektoru.

On je naveo da su izdvajanja za poljoprivredu bila oko 400 milona KM, te da se u oblasti šumarstva trebaju provesti odluke Vlade Srpske vezane za prodaju šumskih sortimenata iskuljičivo domaćim kupcima na prostoru Srpske.

Prema njegovim rečima, Predsjedništvo SNSD je konstatovalo da je stanje u zdravstvu složeno i opterećeno zaostalim obavezama i zadužilo je Vladu Srpske da napravi sanacioni program kako bi ta oblast bila likvidna i funkcionala.

- Naše investicije u idućoj godini treba da determinišu naše ekonomske aktivnosti. To se odnosi i na ugovaranje daljih radova na izgradnji projekta `Gornji horizonti`, Termoelektrane `Gacko`, Hidroelektrane `Buk–Bijela` i daljeg ugovaranja izgradnje auto-puteva na pravcu Doboj–Modriča–Brčko-Bijeljina–granica sa Srbijom, te pravca Banjaluka–Prijedor–Novi Grad, kao i putni pravac Vardište–Višegrad–Sokolac–Pale-Istočno Sarajevo - naveo je Dodik.

On je dodao da u investicije treba uračunati i određene vodozaštitne sisteme, zatim projekat posebnih ekonomskih zona o čemu se razgovara sa kineskim partnerima.

Dodik je rekao da za iduću godinu treba pažnju posvetiti i stvaranju projekta demografskog razvoja, što podrazumeva pronatalitetnu politiku, ali isto tako i politiku ruralnog razvoja.

- Nezadovoljni smo stanjem u oblasti obrazovanja, pre svega u visokom obrazovanju, gde se potkralo mnogo nepotrebnih i loših stvari, i u tom kontekstu Predsedništvo SNSD je zaključilo da se `pod lupu` stave sve diplome iz Širokog Brijega, Travnika i sličnih destinacija koje su na netransparentan i sumnjiv način obezbeđene, i sve te diplome biće preispitane - rekao je Dodik.

On je naveo i da se od Vlade i resornog ministarstva traži da se uđe u proceduru donošenje novog zakona o visokom obrazovanju.

(Srna)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner