понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Микеле Ђифони: Статус Косова за ЕУ завршена ствар
Хроника

Микеле Ђифони: Статус Косова за ЕУ завршена ствар

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. мај 2010.

Представник Европске уније за север Косова Микеле Ђифони изјавио је данас да је питање статуса Косова за ЕУ завршена ствар и да би пажњу требало усмерити на побољшање живота локалног становништва.

Ђифони је у интервјуу за Дојче веле рекао да је "ситуација на северу Косова, ако се ствари посматрају из угла статуса кво, стабилна" и да би зато требало да се ради на "демилитаризацији питања статуса Косова".

"Питање статуса Косова за ЕУ је завршена ствар, пажњу би требало усмерити на друга, много вазнија питања, која се тичу побољшања живота локалног становништва", рекао је Ђифони.

Он указује да пажњу треба преусмерити на праве проблеме за које треба смислити прагматична решења. "То је услов да бисмо покренули дијалог као основу побољшања везе између Београда и Приштине", сматра Ђифони.

Поводом локалних избора у Косовској Митровици и Новом Брду заказаних за 30. мај, Ђифони каже да су избори на територији Косова одржани и да се ови избори "не могу сматрати легалним".

"Они нису у складу ни са једним правним документом који овде важи, чак ни са Резолуцијом 1244. Рекао сам, питање паралелних избора и структура уопште, за ЕУ не ствара основ за акцију. Наша улога је да подржимо локалну заједницу да промовише европске вредности и погледе на ситуацију", рекао је Ђифони.

Он је, међутим, казао да би спречавање одржавања тих избора била "снажна интервенција која не може да се сматра оправданом".

Ђифони је такође указао да су повратак и интеграција Срба у косовско друштво једно од питања од којих зависи даљи развој ситуације на терену.

Питање паралелних структура на северу Косова за Европску унију је ирелевантно. Важно је шта ми, ЕУ, можемо да урадимо за косовску заједницу, за косовско друштво. Ако будемо инсистирали на таквом приступу, питање постојања паралелних институција неће бити толико важно", сматра Ђифони.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер