среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Миленковић: Главни захтев неиспуњен – повлачење специјалних јединица са севера, наоружани су и малтретирају становништво. Постоји доза разочарења. После сваког процеса, договора или кризе – српска заједница изгуби нешто
Хроника

Марко Миленковић: Главни захтев неиспуњен – повлачење специјалних јединица са севера, наоружани су и малтретирају становништво. Постоји доза разочарења. После сваког процеса, договора или кризе – српска заједница изгуби нешто

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. децембар 2022.

Марко Миленковић из Нове друштвене иницијативе из Косовске Митровице каже да главна ствар која није испуњена јесте - повлачење специјалних јединица Косова које су присутне на северу и које, како истиче, уносе велику несигурност међу локалним становништвом. "Наоружани су, малтретирају локално становништво и то неће допринети побољшању ситуације у наредном периоду", каже гост емисије Н1 Студио Ливе, који додаје да Срби на КиМ јуче нису добили информацију да ће те јединице бити уклоњене у наредном периоду.

Говорећи о томе како се осећа локално становништво после јучерашњих одлука, каже да постоји реакција да је увек добро сести за преговарачки сто и избећи сукобе.

Ово га пута смо, чини ми се, били ближе него икад тако нечем, а позитивно је и то што ће људи моћи нормално да функционишу, додао је. Међутим, постоји и доза разочарења… „Јер постоје мишљења међу људима да после сваког процеса, договора или кризе – српска заједница изгуби нешто, а пре свега се мисли на везу са државом Србијом“, истакао је.

Како каже, српски народ на северу Косова жели да се осећа као равноправни део државе Србије, да им документа државе Србије, таблице на возилима са ознакама државе Србије… „И овога пута локално становништво није сигурно и донекле је разочарано“, додаје.

Саговорник Н1 је подсетио и на то да је косовска специјална полиција све присутнија на северу последњих месеци.

Пуштање Пантића и гаранције да неће бити хапшења Срба на барикадама јесте нешто, каже, али подсећа да међународна заједница последњих година није баш сигуран гарант за спровођење свих споразума, подсетивши на ситуацију са формирањем ЗСО. Код локалног становништава то ствара горак укус и оно је не схвата толико озбиљно, да може да унесе дозу сигурности, наводи.

„А локално становништво има утисак изневерених очекивања, посебно након ангажовања и жртвовања живота, нормалног кретања и нормалног живота последњих недеља, на барикадама“, оцењује. Истиче и то да је главна ствар која није испуњена – повлачење специјалних јединица Косова које су присутне на северу и које уносе велику несигурност. Нисмо добили информације да ће бити уклоњене у наредном периоду, додаје.

„Наоружани су, малтретирају локално становништво и то неће допринети побољшању ситуације у наредном периоду“, каже. Сматра да ће остати ту где су стациониране, јер нису чули информацију да ће бити повучене иако је то био један од захтева. „То оставља простор за нове ескалације – јер прво ново хапшење или неки конфликт на терену са специјалном полицијом, довешће до нових тензија на терену“, каже Миленковић.

Верује да ће се барикаде уклонити, и констатује да тај процес захтева неко веће ангажовање и дужи временски период, јер су оне ојачаване у међувремену.

Смањен је број људи на барикадама, али физичке препреке још нису уклоњене, верујем да ће се интензивирати рад на томе, наводи саговорник Н1, додајући да нису искључена ни изненађења нити нека нова ескалација.

Подсетимо, Вучић је, на седници са представницима Срба у Рашки, рекао да ће тражити повратак на стање пре фебруара 2022, наводећи да су специјалне јединице дигле четири базе на северу. „Албанци (руководство у Приштини) мисле силом да протерају и победе Србе и не мисле да разговарају и да тражимо компромисно решење. И ми смо понекад такве грешке правили и скупо смо их платили, а они данас раде много горе“, рекао је јуче Вучић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер