Početna strana > Hronika > Marko Jakšić: Beograd ćuti, Srbi stradaju na KiM
Hronika

Marko Jakšić: Beograd ćuti, Srbi stradaju na KiM

PDF Štampa El. pošta
subota, 09. jul 2011.

Svima se žuri. Albancima da što pre nateraju Srbe da uzmu dokumenta samoproglašene države Kosovo, a Evropa želi da reši problem. Srpska vlast se iz petnih žila trudi da pokaže da je kooperativna da bi dobila političke poene i status kandidata, a u istovremeno gubi teritoriju. Nas na Kosovu Albanci maltretiraju i šikaniraju, Beograd ćuti, i čeka da problem reši Brisel, kaže za "Vesti" Marko Jakšić, jedan od lidera kosovskih Srba na severu pokrajine.

Kako vam se čini da samo par dana nakon pregovora Albanci oduzimaju Srbima lične karte i hapse ih?

- To je odjek pregovora. Žuri im se jer žele na silu da nateraju ljude da uzmu dokumenta samoproglašene države Kosovo. I ovoj proevropskoj Tadićevoj Vladi se žuri. Trče ka Evropskoj uniji i više im je do toga stalo nego do toga što gube teritoriju. Žuri se i Evropi koja bi da situaciju što pre reši. Ministar za KiM kazao je da će hitno upoznati Euleks sa slučajevima asimilacije Srba... Albanci ne rade ništa bez blagoslova Evrope i Amerike, a Beograd očekuje da će neko drugi da zaštiti srpske interese

Šta treba srpska vlast da radi?

- Srbija mora da ima stav i kaže da neće da žrtvuje teritoriju zbog ulaska u EU, bez obzira na pritiske. To je jedini način da se Albanci zamisle i iskreno požele da razgovaraju sa Beogradom. Ovako nas ne shvataju ozbiljno i rade svašta. Može im se. Srbe maltretiraju, šikaniraju, i mi svi na Kosovu živimo pod ogromnim pritiskom.

Šef pregovaračkog tima tvrdi da je to uradio da olakša život Srbima?

- Narod ovde uopšte nema osećaj da ima zaštitu svoje države. O ljudima na Kosmetu se najmanje vodi računa od 1999.godine. Pokojni Zoran Đinđić je 2001. godine plaćao momke da čuvaju ljude u Kosovskoj Mitrovici. Bolje je bilo i u doba Slobodana Miloševića, tokom vlada Zorana Živkovića i Vojislava Koštunice kasnije. Od kada su ovi došli na vlast te podrške nema. Narod nema podršku sopstvene države.

Je l' istina da neki Srbi ipak uzimaju albanska dokumenta?

- Da, i to zbog penzije od 45 evra. Nisu ljudi krivi, teško se živi.

Da li je ta pojava vezana za jug ili sever Kosmeta?

- Za celo Kosovo, a ima slučajeva i sa juga Srbije.

Ali to ne rade svi, a svi teško žive...

- Ne, ali o narodu ne brine njihova država, pa su primorani da brinu sami o sebi. Na pojavu uzimanja albanskih penzija ne reaguje ni Beograd. Ćuti, kao da je to normalno. Da se neko iz vlasti oglasio i kazao im da ako uzimaju albanske, neće imati pravo na srpske penzije ne bi to radili. Svi ćute, a stvar se sve više izmiče kontroli.

Je l' istina da u ličnim kartama umesto da kao nacionalnost piše srpska stoji Kosovar?

- Naravno da jeste. Ishod mirnog dogovora Borka Stefanovića je da se Srbima u dokumentima koje izdaje Priština prezimena albanizuju, pa umesto da stoji nacionalnost srpska piše - Kosovar.

(Vesti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner