уторак, 21. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: Уколико пресуда Ивану Тодосијевићу постане правоснажна - српски тужиоци и судије напустиће косовске институције
Хроника

Марко Ђурић: Уколико пресуда Ивану Тодосијевићу постане правоснажна - српски тужиоци и судије напустиће косовске институције

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. децембар 2019.

Директор Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас ће и српски тужиоци и судије на Косову подржати предлог Српске листе да се напусте косовске институције уколико првостепена пресуда Ивану Тодосијевићу на две године затвора због подстицања мржње постане правоснажна, пренео је Коссев.

Тај прелог Српске листе подржали су јуче одборници СО Звечан на ванредној седници скупштине.

„Нама се обраћа велики број судија и тужилаца српске националности са Косова који нам кажу ми више не желимо у томе да учествујемо, хоћемо да поднесемо оставке на те функције – нема везе што радимо у општинама са српском већином, нема везе што радимо у Основном суду у Митровици где нема таквих ситуација у тој мери и где су већина тужилаца и судија Срби, хоћемо да одемо одатле, то није наш систем. То је систем где се Срби прогоне“, казао је Ђурић на конференцији за новинаре.

Ђурић је позвао те правосудне раднике да сачекају „још неки дан, да видимо у ком правцу ће ствари ићи“ и додао да треба „избијати из руку један од инструмената заштите и контроле“.

Коментаришући реакцију ЕУ на пресуду Тодосијевићу, којом поручују да „нема простора за негирање или релативизацију догађаја који су се десили у Рачку“ и да је „на судовима да утврде да ли су одређене изјаве кривична дела“, Ђурић је оценио да је то питање ниског приоритета за међународну заједницу због чега је њихово деловање по овом питању незадовољавајуће.

Он је одговор ЕУ приштинској „Gazeti Express“ назвао срамном, али и казао да сумња да би могло да се ради о нетачно пренетом одговору.

„Чули смо срамно, ако је тачно пренето, саопштење Канцеларије Европске уније у Приштини да је то тобоже ствар за правосудне органе у Приштини. Да то су фантастични правосудни органи, дивни правосудни органи који већ 20 година не могу 80.000 кућа и станова да врате отетих Србима са Косова“, казао је он.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер