Početna strana > Hronika > Lokalni izbori u Španiji: Najgori rezultat Narodne partije od 1991., Podemos pobeđuje u Madridu i Barseloni­?
Hronika

Lokalni izbori u Španiji: Najgori rezultat Narodne partije od 1991., Podemos pobeđuje u Madridu i Barseloni­?

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 25. maj 2015.

Vladajuća Narodna partija na putu je da ostvari svoj najgori rezultat na lokalnim izborima u Španiji još od 1991. godine, pokazuju zvanični rezultati 80 odsto izbrojanih glasova sa današnjih izbora.

Narodna partija će imati najviše glasova ukupno - 26,5 odsto, što je oko 10 odsto manje u odnosu na prethodne izbore 2011. godine, ali će joj se opoziciona Socijalistička partija veoma približiti sa 25,5 odsto glasova, pokazuju preliminarni rezultati izbora, javlja Tanjug, pozivjući se na Rojters.

Ranije je javljeno da je Narodna partija izgubila apsolutnu većinu u svojim uporištima Madridu i Valensiji, a da je koalicija koja podržava populističku partiju "Podemos"odlično prošla u Madridu i Barseloni.

Na današnje izbore gleda se i kao na najavu onoga što Španiju može da očekuje na opštim izborima krajem ove godine.

Podemos pobeđuje u Madridu i Barseloni­?

Na današnjim lokalnim izborima u Španiji, najviše građana glasalo je za vladajuća Narodnu partiju, ali je ta stranka izgubila apsolutnu većinu u svojim uporištima Madridu i Valensiji, rezultati su anketa po izlasku sa glasačkih mesta.

S druge strane, koalicija koja podržava partiju "Podemos" (Možemo) izgleda da pobeđuje u Madridu i Barseloni, pokazuju ankete na biralištima.

Na današnje izbore gleda se i kao na najavu onoga što Španiju može da očekuje na opštim izborima krajem ove godine.

U Španiji su danas održani lokalni izbori, na kojima je 34,5 miliona birača, od 46,5 miliona stanovnika, glasalo za predstavnike u gradskim i regionalnim parlamentima. Birališta, koja su bila otvorena od jutros u 9.00 sati po lokalnom vremenu, zatvorena su u 20.00, a prvi rezultati očekuju se oko 22.30.

Lideri političkih partija glasali su rano jutros, a izlaznost u 14.00 sati bila je oko 35 odsto, što je gotovo ista stopa izlaznosti kao i na izborima 2011. godine.

Uz oko 30 odsto neodlučnih, koliko je bilo prema rezultatima anketa uoči glasanja, rezultat je neizvestan, ali je jedno sigurno - Španci žele promene.

Španci biraju predstavnike u više od 8.100 gradskih skupština i u parlamente u 13 od 17 španskih regiona.

Uprkos neizvesnosti konačnog ishoda, svi znaju da stvari neće biti kao pre. Ovi regionalni i opštinski izbori mogli bi da najave kraj dvopartijskog sistema koji je dominirao u Španiji gotovo četiri decenije. 

Na ove izbore gleda se i kao na najavu onoga što Španiju može da očekuje na opštim izborima krajem ove godine.

Građanska partija bliska španskim biznismenima i radikalna ljevičarska grupa "Mi možemo" deluju kao nacionalne stranke tek od prošle godine, ali građani u njima vide dobrodošlo osveženje. 

Prema anketi Centra za sociološka istraživanja, Narodna partija premijera Marijana Rahoja mogla bi da osvoji najviše glasova, ali i da izgubi većinu u 11 od 13 regiona.

I dok ništa ne ukazuje da bi Španija mogla da sledi primer Grčke, gde su na vlasti radikalna levica i nacionalisti - "Građani" i "Mi možemo" bi svakako mogli da budu jezičak na tasu u mnogim gradovima i regionima.

(Srna) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner