Početna strana > Hronika > Ljubinka Milinčić: Strategija Evropske komisije nije prijateljska prema Srbiji
Hronika

Ljubinka Milinčić: Strategija Evropske komisije nije prijateljska prema Srbiji

PDF Štampa El. pošta
petak, 09. februar 2018.

Glavna urednica portala Sputnjik Ljubinka Milinčić ocenjuje da strategija Evropske komisije za Zapadni Balkan nije prijateljska prema Srbiji i da bi najbolje bilo i za Beograd i za Prištinu da ih puste da se sami dogovore.

Evropski komesar za proširenje Johanes Han poručio je da ne postoji nacrt pravnoobavezujućeg sporazuma, da je papir potpuno beo i da zavisi od budućih pregovora. Evropski zvaničnik je dodao da sporazum mora biti postignut i primenjen pre pristupanja Srbije EU.

Osvrćući se na to, ali i na strategiju EK, Milinčić kaže: "Nama su objasnili da strategija nije obavezujuća, da je to politički stav, kome mi možemo, ili ne moramo da se prilagodimo, rečeno nam je da je u toj strategiji nešto što je suprotno pregovaračkom procesu, nešto što je pritisak na nas... Nije prijateljski gest. Taj papir što je prazan, dobro je da je prazan, i dobro je da ga mi popunimo".

Kaže da Beograd i Priština nemaju drugog izbora.

"Najbolje bi bilo da nas puste da se dogovorimo međusobno. Nama je problem što u dogovaranju stojimo sami na jednoj strani, a na drugoj strani stoji pola sveta i naravno glavni gazda iz te polovine sveta. Kad ne bi toga bilo, mislim da bi se lakše dogovaralo. Ali to nam je što nam je, to nam je sudbina, mi to moramo da rešavamo danas, sutra, prekosutra".

Milinčićeva dodaje da nije pristalica brzog rešavanja kad neko kaže da nešto moramo. Mislim da je dobro razgovarati i pregovarati onoliko koliko treba, pa da to bude više na obostrano zadovoljstvo, nego na obostrano nezadovoljstvo, kaže.

"Mislim da ti rokovi, koji se formalno ne postavljaju, a suštinski se postavljaju, nisu dobri - sve što radite na brzinu nije dobro", navodi.

Govoreći o vladavini prava, i zahtevima iz EU s tim u vezi, Milinčićeva kaže da se to ne razlikuje mnogo ni od stava u Srbiji.

"Niko ovde nije rekao da su to sve idealne institucije, reforme se provode i moraju da se provode, i mi znamo da će to morati da se uradi. Vidimo da sumnje izražavaju i ovi i oni, ali to je proces koji mora da se završi... U tom smislu mi se dopada pritisak i to je bitno za nas, na tom putu ka EU, čija ja nisam pristalica, ali je jako dobro usaglasiti se sa pravilima i zakonima Zapada, da mi svoju zemlju uredimo kako nama odgovara. A da li ćemo biti član neke institucije, ili neke takve organizacije, koja po meni gubi legitimitet, to više nije bitno. Bitno je da ovde imamo dobre zakone, dobro sudstvo, da normalno živimo, posle toga je nebitno da li smo ovde ili onde", navela je gošća Novog dana.

Komentarišući nezavisne institucije i to kako su razvijene u Srbiji, Milinčićeva kaže da joj se čini da očekujemo da nam neko sve to da.

"Slobode se ne dobijaju, one se osvajaju, moramo da se borimo za te slobode, i te sudije da se izboreza slobodu u svom delu posla", dodaje.

Osvrćući se na partije u Srbiji i izbore, rekla je da joj nije jasno kako se glasači u Srbiji opredeljuju, a da to ni sami ne bi znali kad bi ih pitali pored glasačke kutije.

"Veliki broj opozicionih je proevropski, sa željom za vladavinom prava, to isto i SNS... U čemu su one opozicione? Imamo dve, tri stranke koje imaju jasno profilisanu opozicionu politiku, ali to nije prelomno, kad ljudi glasaju za njih, to nije prema programima".

Poslednjih mnogo godina se, primećuje gošća Novog dana, stvaraju koalicije potpuno suprtonih partija, iz ko zna kojih razloga. "Kako može biti koalicija partija levih i desnih, onih koji su za i protiv Evrope, to ne može, zato se ne zna za koga se glasa - glasa se za nekoga ko je ili lep, drzak ili mnogo fini, ali to nisu karakteristike za uzimanje vlasti", kaže Ljubinka Milinčić.

Iz Vašingtona ovih dana stižu poruke da SAD žele da obnove odnose sa Rusijom.

"Zajednički interes postoji i ogroman je i bolje bi bilo da se što pre prepozna, a to je borba protiv terrorizma, a dve zemlje nikako da se oko toga dogovore", kaže.

„Putin je predlagao saradnju bezbednosnih službi što je dočekano na nož i u Briselu, i u Vašingtonu“, podseća Milinčić. „Saradnja obaveštajnih službi je jedino što može da spreči terorizam“, navodi urednica Sputnjika.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner