Početna strana > Hronika > Liturgijom kod Jasenovca i državnom ceremonijom na Starom sajmištu obeležava se sećanje na žrtve Holokausta i genocida u Drugom svetskom ratu
Hronika

Liturgijom kod Jasenovca i državnom ceremonijom na Starom sajmištu obeležava se sećanje na žrtve Holokausta i genocida u Drugom svetskom ratu

PDF Štampa El. pošta
subota, 22. april 2017.

Komemoracijom na Starom sajmištu u Beogradu obeležen je Dan sećanja na žrtve Holokausta i genocida nad Srbima, Romima i Jevrejima.

Na spomen-kompleks, vence su, osim porodica žrtava, položili predstavnici Vlade i stranih ambasada, jevrejske i romske zajednice u Srbiji.

Državnu ceremoniju obeležavanja Dana sećanja predvodio je ministar za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Aleksandar Vulin.

Dan sećanja na žrtve Holokausta posvećen je svim žrtvama genocida u Drugom svetskom ratu, ali pre svega grupi zatočenika logora Jasenovac koja je na današnji dan 1945. godine, krenula u proboj - od njih 1.075, preživelo je samo 127.

U Beogradu su za vreme Drugog svetskog rata postojala četiri logora. Procenjuje se da je, za tri godine, samo u logoru Staro sajmište, ubijeno ili je umrlo od iznemoglosti 40.000 ljudi. U kompleksu tog nekadašnjeg nacističkog logora, odata je pošta svim nastradalim.

Takvi zločini se više nigde i nikada ne smeju ponoviti, poruka je svih koji su došli da odaju poštu stradalima.

"Odvojili su mi oca i doterali ovde, nas su puštali", rekao je jedan od potomaka.

Predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Vitomir Mihajlović kaže da su Romi jedni od stradalih naroda u Drugom svetskom ratu i da im se u to ime odaje pomen - "sa porukom da žrtve koje su oni podneli nisu bezazlene".

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin poručio je da se, i posle 72 godine, izbegava istina.

"Prošle su 72 godine, a kao da je prošlo mnogo više, jer smo napravili sasvim nov jezik kako bismo izbegli da kažemo istinu. Prestali smo da govorimo ono što se zaista desilo kako bismo počeli da izjednačavamo žrtvu i dželata", rekao je Vulin.

Na teritoriji bivše Jugoslavije postojalo je oko 20 nacističkih logora. U najozloglašenijim - jasenovačkim logorima, procenjuje se, nestalo je pola miliona Srba, 32.000 Jevreja i oko 80.000 Roma.

Liturgija kod Jasenovca 

U hramu Svetog proroka Ilije u selu Mlaka kod Jasenovca danas će biti služena liturgija u znak sećanja na žrtve ustaškog logora Jasenovac.

Molitvenom sećanju prisustvovaće predsedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović.

Liturgiju će služiti sveštenstvo Eparhije pakračko-slavonske.

Povodom obeležavanja 72 godine od proboja logoraša iz Jasenovca, biće održana i komemoracija u Spomen-području Jasenovac, kojoj će prisustvovato ministar Savanović.

Organizatori komemoracije u Spomen području u Jasenovcu su Srpsko narodno veće i Savez antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske.

U Srpskoj pravoslavnoj opštoj gimnaziji "Katarina Kantakuzina Branković" u Zagrebu biće održana projekcija dokumentarnog filma "Zaveštanje", u kojem se preživjeli logoraši ustaškog koncentracionog logora prisećaju djetinjstva, logora, stradanja najmilijih i poratnog vremena.

Proboj iz logora Jasenovac 22. aprila 1945. godine izvršilo je 600 logoraša od preostalih 1.073 koji su bili zatočeni u Ciglani, kada su shvatili da ih čeka sigurna smrt. Proboj je preživelo njih manje od 100.

U zloglasnom logoru Jasenovac, tokom Drugog svetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina.

Među njima, život je izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo i 20.000 dece.

Državna ceremonija na Starom sajmištu

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Aleksandar Vulin predvodiće danas u Beogradu državnu ceremoniju obeležavanja Dana sećanja na žrtve Holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu.

Ceremonija će biti održana u 11 časova kod Spomenika žrtvama genocida u Drugom svjtskom ratu u okviru kompleksa nekadašnjeg nacističkog logora smrti Staro sajmište na Novom Beogradu.

Nakon ceremonije polaganja venaca i odavanja počasti, Vulin će se obratiti prisutnima, saopšteno je iz Vlade Srbije.

Ceremoniji će prisustvovati i preživeli zatvorenici logora smrti, članovi porodica stradalih, predstavnici Saveza jevrejskih opština Srbije, Saveta romske nacionalne manjine, diplomatskog kora, udruženja i građani.

Zakonom o državnim i drugim praznicima, u Srbiji je 2011. godine ustanovljen Dan sećanja na žrtve Holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu.

Ovaj dan posvećen je sećanju na Srbe, Jevreje i Rome stradale u masovnim i nečovečnim zločinima tokom Drugog svetskog rata.

Dan sećanja na žrtve genocida obeležava se 22. aprila u spomen na taj datum 1945. godine, kada je došlo do proboja grupe zatvorenika ustaškog logora smrti u Jasenovcu-Donja Gradina u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.

Sistem koncentracionih logora Jasenovac predstavlja jedno od najvećih stratišta u Drugom svetskom ratu.

Između 1941. i 1945. godine u ovom logoru ubijeno je stotine hiljada civila, najvećim delom Srba, kao i Jevreja i Roma, uključujući i desetine hiljada djece u logoru Jastrebarsko.

Osim logora smrti u Jasenovcu-Donja Gradina, sistem koncentracionih logora obuhvatao je više lokaliteta na teritoriji današnjih Hrvatske i BiH.

Najzloglasniji nacistički logor na teritoriji okupirane Srbije bio je koncentracioni logor na Starom sajmištu u Beogradu, čiji su zatvorenici, uglavnom Srbi, Jevreji i Romi, masovno ubijani od 1941. do 1944. godine.

Dodik i Vučić sutra na obeležavanju u Donjoj Gradini

U Donjoj Gradini će sutra biti obeležena godišnjica stradanja Srba u logoru Jasenovac, a kako je najavio predsednik RS Milorad Dodik, komemoraciji će, uz njega, prisustvovati i premijer Srbije Aleksandar Vučić.

- Važno je da svi zajedno odamo poštu svim žrtvama sistema logora Jasenovac u kojem je počinjen genocid, iako to zvanično nije priznato - rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.

On je naveo da je važno što vlade Srpske i Srbije zajednički organizuju obeležavanje stradanja u sistemu logora Jasenovac kojem će prisustvovati i ministri dve vlade.

U logoru Jasenovac ubijeno je više od pola miliona Srba.

Početak obeležavanja zakazan je u 11 časova, preneli su banjalučki mediji.

(Srna, Tanjug) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner