Početna strana > Hronika > Latinska Amerika: Čaves osniva blok od 33 države, SAD i Kanadi uskraćeno članstvo
Hronika

Latinska Amerika: Čaves osniva blok od 33 države, SAD i Kanadi uskraćeno članstvo

PDF Štampa El. pošta
subota, 03. decembar 2011.

Južnoamerički borac za nezavisnost Simon Bolivar nekad je sanjao o ujedinjavanju nekoliko latinoameričkih nacija. Dva veka kasnije venecuelanski predsednik Ugo Čaves pokušava da ispuni zaveštanje dvodnevnim samitom koji okuplja sve države severne i južne Amerike izuzev SAD, prenosi AP.

Čavez novi regionalni blok posvećuje svom idolu i ističe da je došlo vreme da se konačno stane na put američkoj hegemoniji.

"Ovo je dostignuće do kog smo došli posle 200 godina borbe. Monroova doktrina je ovde ustoličena: Amerika Amerikancima, odnosno Jenkijima. Nametali su svoju volju tokom 200 godina, ali sad je dosta", rekao je Čaves.

Nikaragvanski predsednik Danijel Ortega podržao je Čavesa i dodao da je vreme da latinoameričke i karipske zemlje osiguraju da, doktrina inaugurisana od strane predsednika DŽejmsa Monroa, nikad više ne oživi. "Osuđujemo Monroovu doktrinu na smrt", rekao je Ortega.

Čaves predviđa da će javnost latinoameričkih država, koja je kivna, ojačati regionalnu integraciju. "Moramo ići prema onome što je Bolivar nazvao velikim političkim telom", poručio je venecuelanski predsednik.

Novi blok CELAC, koji se sastoji od 33 zemlje, uključuje sve države Latinske Amerike i Kariba. Za razliku od Organizacije američkih država, čije je sedište u Vašingtonu, punopravni član bloka biće Kuba, dok će Americi i Kanadi biti uskraćeno članstvo.

Kubanski predsednik Raul Kastro podržao je Čavesovu inicijativu, rekavši da je stvaranje novog bloka "najveći događaj u poslednjih 200 godina".

Međutim, mnogi latinoamerički lideri vide CELAC kao forum za poboljšanje ekonomskih i političkih odnosa širom regiona, a ne kao platformu za izazivanje Vašingtona.

Brazil kao najznačajnija zemlja regiona je, ipak, ima umereniji stav. Iako je predsednica te zemlje Dilma Rusef rekla da joj je Bolivar inspiracija, nije želela da pominje SAD u negativnom svetlu, niti kao nepoželjnog komšiju.

"Naše zemlje imaju želju za zajedničkom budućnošću. Dvesta godina ranije Karakas je stajao kao svetionik borbe za nezavisnost. Verujem u Bolivarov san", istakla je Rusef.

Planovi za stvaranje nove organizacije počeli su 2008. godine na samitu čiji je domaćin bio brazilski predsednik Luiz Injasio Lula da Silva.

Čavesovi najbliži saveznici dele njegove nade za region koji bi bio nezavisan od američkog uticaja.

"Stvaranjem CELAC-a Čavez sprovodi u delo svoj san i Bolivarovu viziju. Ostali učesnici staće uz njega i odati mu zasluge. U Latinskoj Americi i Karibima postoji snažan osećaj regionalne povezanosti i bliskosti", kaže predsednik organizacije Međuameričkog dijaloga Majkl Šifter.

Simon Bolivar bio je početkom 19. veka predsednik Gran Kolombije, republike sastavljene od većeg dela severne Južne Amerike i Paname, koja se kasnije raspala.

Divio se Revoluciji u SAD, ali i upozoravao da će moć Vašingtona jednog dana predstavljati pretnju mlađim nacijama Latinske Amerike koje su se izborile za nezavisnost od Španije.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner