Početna strana > Hronika > Kurir: Veza Hašima Tačija sa konzorcijumom "Behtel" omogućila početak akcije na severu
Hronika

Kurir: Veza Hašima Tačija sa konzorcijumom "Behtel" omogućila početak akcije na severu

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 01. avgust 2011.

BEOGRAD - Ja tebi, ti meni!

Ova prastara ekonomska, a zapravo hohštaplerska logika, najnoviju potvrdu dobila je na Kosovu. Premijer tamošnje fantomske države Hašim Tači do guše se upleo u korupciju s velikim igračima, kojima je obećao izgradnju autoputa između Kosova i Makedonije.

Zauzvrat, moćni šefovi izdejstvovali su od međunarodnih struktura na KiM da zažmure na jedno oko i čak pomognu invaziju Tačijevih specijalaca ROSU na sever Kosova, nastanjen Srbima.

Sve korumpirano

- Tači je podmitio sitnije službenike lokalne administracije koji, s jedne strane, nisu smeli da podižu glas protiv intervencije njegovih specijalaca. S druge strane, trebalo je da pomognu, koliko mogu, što se i videlo prilikom iznajmljivanja hrvatskih helikoptera za transport tih vojnika - kaže izvor Kurira, pa nastavlja:

- Dve su ključne mutljavine bitne za spoznavanje cele slike. Prva je prodaja Telekoma Kosovo ozbiljnim firmama sa Zapada, od čega će udeo dobiti mnoge „sitne ribe“, kako među Albancima, tako i među Srbima. Ipak, nejasni odnosi pod kojima je konzorcijum „Behtel & Enka“ dobio posao izgradnje autoputa „Ibrahim Rugova“ posebno su važni u svemu što se poslednjih dana dešava.

Kako je još u maju ove godine pisao prištinski list Zeri, a preneo portal Info.ks. net, ova kompanija dobila je posao izgradnje autoputa iako nije imala licencu, a ponudila je mnogo više cene od konkurencije.

- „Behtel &Enka“ gradi ilegalno nacionalni autoput „Ibrahim Rugova“, jer ta kompanija na Kosovu nema dozvolu za rad autoputa. Iako nema licence, konzorcijum je dobio mnoge beneficije od strane Vlade Kosova, koje nemaju ni lokalne kompanije koje uplaćuju redovno doprinose u državni budžet. Firma ne plaća porez, jer je Komisija za minerale oslobodila svih poreskih dažbina - pisao je tada Zeri.

List podseća i na izjavu Eljesija Surdulija, izvršnog direktora kosovskog Udruženja za gradnju puteva, koji je rekao da „visoke cene na računima koje ‘Behtel & Enka’ dostavlja Vladi nanose štetu kosovskom budžetu“.

Posao vredan 900 miliona evra ova kompanije dobila je uprkos krijumčarenju opreme na KiM, zbog čega je dva puta kažnjena.

SAD nisu znale

Iako su albanski kriminalci pokušali da povežu američku administraciju sa atakom na sever Kosova, to im nije pošlo za rukom, što je potvrdila i ambasadorka SAD u Srbiji Meri Vorlik.

- Odluku o slanju policijskih snaga na sever Kosova donela je Priština bez dogovora sa SAD i međunarodnom zajednicom - rekla je Vorlikova za Pres.

Istrage na KiM

maj 2010 - v. d. glavnog tužioca Euleksa Johan van Vresvijk rekao da su ministar za transport i telekomunikacije Fatmir Ljimaj i šef nabavke u ministarstvu Nedžat Krasnići osumnjičeni za pranje novca, organizovani kriminal, zloupotrebu službene dužnosti i uzimanje mita;

jul 2010 - uhapšen Hašim Redžepi, guverner Centralne banke Kosova, zbog sumnje da je umešan u korupciju i pranje novca;

jul 2010 - pretres kuća Azema Sulje, nekadašnjeg ministra odbrane, zbog sumnje da je učestvovao u dvadesetak političkih ubistava;

septembar 2010 - pretres kuće gradonačelnika Srbice Samija Ljuštakua, drugog čoveka obaveštajne službe OVK, zbog sumnje da je zloupotrebio službeni položaj prilikom podele stanova iz socijalnog programa. 

(Kurir)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner