Početna strana > Hronika > Književnik Brana Crnčević sahranjen u Aleji velikana
Hronika

Književnik Brana Crnčević sahranjen u Aleji velikana

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 18. april 2011.

Povodom smrti poznatog pisca Brane Crnčevića održana je komemoracija u Ateljeu 212, na kojoj su o njemu i njegovom delu govorili književnici Dragoslav Mihailović i Rajko Petrov Nogo, glumci Petar Kralj i Goran Sultanović i zamenik predsednika SNS-a Aleksandar Vučić. Komemoraciji su prisustvovali članovi porodice, mnogobrojni prijatelji i kolege.

O Crnčeviću su govorili književnici Dragoslav Mihailović i Rajko Petrov Nogo i zamenik predsednika Srpske napredne stranke, čiji je Crnčević bio član, Aleksandar Vučić, dok su odlomke iz književnih dela govorili glumci Petar Kralj i Goran Sultanović.

Nogo je rekao da je odlaskom Crnčevića "otišao jedan važan čovek i jedan glas koji je imao široku akustiku" i da taj prostor ne može niko popuniti.

"Starost i bolest neke ljude prolepša, a neke poružni. Gledao sam Branu Crnčevića kako se ispošćen i oceđen telesno gasi, a ostaje pribran i u pribranosti prolepšan", rekao je Nogo.

"Opraštao se od sveta i prijatelja sa melanholičnim osmehom Sremca koji je razumevao i voleo ljude, baš zato što je znao koliko su ranjivi i slabi", rekao je Nogo.

Nogo je primetio da nema izbeglice kome Crnčević nije pomogao i da je uvek bio na strani progonjenih i uhapšenih, jer je "svaki moralno osetljiv čovek na toj strani".

"Bio je spisateljski hrabar, zloslutni glas vremena i crni gavran srpske poezije. Iz božje ili ptičje perspektive video je našu dramu i istorijsku tragediju srpskog naroda", istakao je Nogo.

Mihailović se osvrnuo na pola veka dugo prijateljstvo sa Crnčevićem.

"Svakog popodneva u prostorijama 'Ježa' na Terazijama smo se utrkivali ko će pre zgrabiti pisaću mašinu i jedan drugog nutkali užinom od crvljivih jabuka. Sve smo jedno o drugom do tančina znali, poveravali smo se jedan drugom, uzajamno savetovali, verujući u svoju mladost, cerekali smo se na svako pominjanje godina", ispričao je Mihailović.

Duhovit u svakoj situaciji, na svoj ili tuđi račun 

Mihailović je primetio da je Crnčević bio "čovek javnosti", kojoj nije mogao da odoli, ali ni ona njemu. "Voleo je da se sprda, možda više na tuđ nego na svoj račun, pa su ga njegovi vicevi odveli na kratko i u zatvor, a i tamo je sve šarmirao, čak i ljude koji su bili zaduženi da ga čuvaju", rekao je Mihailović.

Vučić je, u ime lidera SNS-a Tomislava Nikolića zahvalio Crnčeviću za sve što je uradio za stranku, Srbiju i srpski narod, uz obećanje da će raditi na tome da se njegovo delo ne zaboravi i dopre do što većeg broja ljudi. "Branu sam voleo naročito, jer je bio odvažan, hrabar i težak kada treba reći lepe reči, a odmeren i duhovit kada treba kritikovati", naglasio je Vučić i dodao da je Crnčević bio "duhovitiji, pametniji i hrabriji od svih nas" i niko ne bi poželeo da "sa njim podeli megdan". "U jednoj rečenici donosio je bolje sud o ljudima i stvarima od svih nas. Svi smo od njega učili kako da razumemo jedni druge i kako da se poštujemo", istakao je Vučić, dodavši da je Crnčević, uz svu svoju duhovitost, bio fascinantno racionalan i pronalazio najbolja rešenja za svaku tešku situaciju.

Komemoraciji su pored književnika i dramskih umetnika prisustvovali i lider Nove Srbije Velimir Ilić, Milanka Karić iz Pokreta "Snaga Srbije", kao i supruga Tomislava Nikolića, Dragica.

Branislav Brana Crnčević sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu. Ispred kapele na Novom groblju, vikarni episkop hvostanski Atanasije (Rakita) služio je opelo kome su, pored više stotina građana, prisustvovali i predsednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica, potpredsednik SNS Aleksandar Vučić, generalni direktor RTS Aleksandar Tijanić, Milorad Vučelić, Luka Karadžić, književnici Rajko Petrov Nogo, Gojko Đogo, Petar Pajić, dramska umetnica Rada Đuričin.

(RTS, Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner