Početna strana > Hronika > Ketrin Ešton ima plan i za Kosovo
Hronika

Ketrin Ešton ima plan i za Kosovo

PDF Štampa El. pošta
petak, 30. jul 2010.

Evropska šefica za spoljnu politiku Ketrin Ešton podelila državama članicama EU predlog rezolucije o Kosovu, kojom se prihvata mišljenje MSP, a Beograd i Priština pozivaju na dijalog, u "duhu dobrosusedskih odnosa". U tekstu se ne pominje status Kosova.

Kancelarija Ketrin Ešton podelila predstavnicima država članica Evropske unije nacrt rezolucije o Kosovu, svega dva dana pošto je Srbija svoj predlog dokumenta dostavila Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.

"S poštovanjem prihvatamo savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde od 22. jula 2010. godine, datog na osnovu zahteva Generalne skupštine, da je proglašenje nezavisnosti Kosova u saglasnosti sa međunarodnim pravom", navodi se u tekstu predloga rezolucije u koji je Internet portal Radio-televizije Srbije imao uvid.

"Generalna skupština pozdravlja nameru strana sa nastave razvoj dobrosusedske saradnje, demokratije, regionalne i ekonomske saradnje u skladu sa njihovom evropskom perspektivom", navodi se u dokumentu, o čijem će se sadržaju države članice EU pojedinačno izjašnjavati narednih dana.

Tvorci ove rezolucije smatraju da će EU uspeti da obezbedi jedinstvo oko suštine teksta, jer su jezik i ton dokumenta "najverovatnije" prihvatljivi i za pet članica EU koje nisu priznale nezavisnost Kosova - Grčku, Španiju, Rumuniju, Slovačku i Kipar.

Predlog rezolucije EU načinjen je odmah pošto je šef srpske diplomatije Vuk Jeremić predao Generalnoj skupštini srpski predlog dokumenta, u kome se predlaže da Generalna skupština "primi na znanje" mišljenje MSP, kao i da strane "pronađu uzajamno prihvatljivo rešenje za sva otvorena pitanja putem mirnog dijaloga, u interesu mira, bezbednosti i saradnje u regionu".

Velika Britanija uzela je na sebe ulogu glavnog kritičara srpskog predloga rezolucije, tvrdeći da je EU "iznenađena" zbog činjenice da se Beograd odlučio na ovakav potez bez prethodnih konsultacija sa Briselom, navodeći da je "jezik korišćen u tom dokumentu neprihvatljiv".

"Mi smatramo da je bolje da Srbija i EU na ovome rade zajedno i da se dogovorimo kako ćemo ići napred, nego da svaka strana radi odvojeno, jer tako možemo da završimo na terenu konfrontacije. Ne čini nam se smisleno da se Srbija i EU konfrontiraju u Njujorku, dok, istovremeno, Srbija tvrdi da želi da postane članica EU", rekao je britanski ambasador u Beogradu Stiven Vordsvort.

Politički direktor u Ministarstvu spoljnih poslova Republike Srbije Borislav Stefanović je, pak, rekao da je Srbija podnela predlog rezolucije posle konsultacija sa svim značajnim međunarodnim faktorima, uključujući i EU.

"Konsultacije su trajale, neke sugestije su prihvaćene i mi smo dobili podršku nekih zemalja EU", rekao je Stefanović agenciji Fonet, ocenjujući da ni jedna država, pa ni Velika Britanija, ne može da govori u ime Unije. 

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner