Početna strana > Hronika > Kerijeva poseta Kini završena bez znaka mogućeg popuštanja obeju strana u rešavanju pitanja ostrva u Južnom kineskom moru
Hronika

Kerijeva poseta Kini završena bez znaka mogućeg popuštanja obeju strana u rešavanju pitanja ostrva u Južnom kineskom moru

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 17. maj 2015.

Državni sekretar SAD DŽon Keri završio je posetu Kini, tokom koje su obe strane isticale važnost dijaloga u rešavanju pitanja ostrva u Južnom kineskom moru.

Ipak, njegova poseta se završila bez bilo kakvog znaka mogućeg popuštanja kako bi se pronašlo diplomatsko rešenje.

Ni američka ni kineska strana nisu pokazale da bi mogle promeniti svoje čvrste stavove kada su u pitanju kineski projekti izgradnje veštačkih ostrva u spornim vodama Južnog kineskog mora, koji zabrinjavaju i SAD i susede Kine koji polažu prava na to područje - Vijetnam, Malezija, Brunej, Filipini i Tajvan.

Keri se danas, drugog dana posete Kini, sastao u Pekingu s kineskim predsednikom Si Đinpingom, koji će na jesen posetiti SAD.

"Po mom mišljenju, američko-kineski odnosi su sveukupno ostali stablini", rekao je Si Keriju i dodao da se raduje daljem razvoju saradnje tokom njegove posete SAD.

Neslaganje oko izgradnje veštačkih ostrva bilo je, međutim, očigledno tokom Kerijevog boravka u Pekingu.

"Zabrinuti smo zbog obima i napredovanja u kineskoj melioraciji u Južnom kineskom moru", izjavio je Keri u subotu i pozvao Kinu da ubrza pregovore s Asocijacijom zemalja Jugoistočne Azije (ASEAN) o tom pitanju.

Cilj je, prema njegovim rečima, smanjiti tenzije i povećati izglede za diplomatsko rešenje.

Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji je na zajedničkoj konferenciji za novinare u subotu indicirao da Kina, iako je spremna na pregovore, neće odustati od izgradnje ostrva koje je, kako je rekao, u potpunosti pod surenitetom Kine.

"Kineska strana je odlučna i nepokolebljiva u odluci da brani svoj suverenitet i teritorijalni integritet", kazao je Ji, istakvši da ostaje nepromenjen stav da su za pronalaženje rešenja potreban dijalog i pregovori, "poštujući istorijske činjenice i međunarodne norme".

Kina u Južnom kineskom moru stvara veštačka ostrva nanošenjem peska na koralne grebene, na kojima gradi zgrade, puteve i pristaništa. Peking tvrdi da je to kineska teritorija i da su ti objetki za javnu upotrebu i za potrebe kineskih ribara.

Ti projekti su izazvali pomorske sukobe, proteste u susednim zemljama i ozbiljne diplomatske sporove.

Vašington tvrdi da ne zauzima stav po pitanju prava na sporne vode, ali insistira da ti sporovi budu rešeni pregovorima. Pomorska bezbednost i pristup nekim od najprometnijih ruta za trgovačke brodove predstavlja prioritet američke nacionalne bezbednosti, tvrde SAD.

Američka administracija tvrdi da Kina ne može da izgradnjom veštačkih ostrva "proizvede suverenitet" u tim vodama.

Kina negoduje zbog mešanja SAD u region i želi da pojedinačno pregovara s članciama ASEAN-a, što te mnogo manje zemlje smatraju da ne bi bilo pravedno.

(Beta)