Početna strana > Hronika > Istorijski samit lidera dve Koreje u demilitarizovanoj zoni; Kim DŽong Un i Mun DŽae In postigli dogovor o "denuklearizaciji i prestanku rata"
Hronika

Istorijski samit lidera dve Koreje u demilitarizovanoj zoni; Kim DŽong Un i Mun DŽae In postigli dogovor o "denuklearizaciji i prestanku rata"

PDF Štampa El. pošta
petak, 27. april 2018.

Seul, Pjongjang -- Predsednici Južne i Severne Koreje Mun DŽae In i Kim DŽong Un postigili su istorijski dogovor o denuklearizaciji i prestanku rata. U zajedničkom saopštenju se navodi da "neće biti više rata na Korejskom poluostrvu i da je počela nova era mira". Takođe, navodi se da su se dvojica lidera dogovorila da počnu da rade na potpunoj denuklearizaciji na poluostrvu."Hajde da ispunimo očekivanja ljudi i napravimo bolji svet. Obećavam da ćemo biti sve bolji u budućnosti", rekao je Kim DŽong Un. 

Zasadili bor kao simbol mira

Lideri Severne i Južne Koreje su, kao simbol mira, zasadili jedan stari bor u mešavinu zemlje s obe strane granice, zalivši ga vodom donetom sa obe strane međudržavne međe. Kim i Mun su zajedno otkrili kamenu ploču pored drveta na kojoj piše: "Mir i prosperitet su posađeni". 

Bor je iz 1953. godine, kada je Korejski rat završem primirjem, koje ni do danas nije zvanično pretvoreno u trajni mir. Zemlja i voda kojom je drvo zaliveno su iz planina i reka dveju Koreja.

Dvojica lidera su zatim porazgovarala u šetnji, bez pratnje, na obližnjem mostu, a potom nastavljaju zasedanje na sastanku u pograničnom mestu Panmundžomu. Kim je mahnuo fotografima da se udalje kada su on i Mun razgovor nastavili sedeći na mostu.

Lider Severne Koreje Kim DŽong Un i predsednik Južne Koreje Mun DŽae In sreli su se danas na istorijskom samitu u demilitarizvanoj zoni koja deli njihove dve zemlje.

Dvojica lidera su se rukovala na samoj betonskoj liniji koja predstavlja granicu, a koju je Kim prešao, čime je postao prvi severnokorejski zvaničnik na južnokorejskom tlu od kraja Korejskog rata (1950-1953).

Kim i Mun su potom pešice otišli do Kuće mira, zdanja u kojem je potpisano primirje posle rata.

"Došao sam odlučan da uputim početni signal na pragu nove istorije", rekao je Kim na početku samita obećavši da će zadržati "iskren i ozbiljan duh".

 

Lider Severne Koreje je rekao da se spreman da poseti Južnu Koreju u svakom trenutku kad bude pozvan, dok je Mun rekao da ima mnogo lepših stvari koje želi da mu pokaže u svojoj predsedničkoj rezidenciji.

Kim i Mun bi trebalo da izdaju zajedničko saopštenje posle sastanka na kojem se očekuje da će biti reči o denuklearizaciji.

Lideri će posle sastanka zajedno da zasade drvo u demilitarizovanoj zoni, a potom je na programu banket pre odlaska delegacije Severne Koreje.

U severnokorejskoj delegaciji je i Kimova sestra, Kim Jo DŽong, koja je ove godine bila u Južnoj Koreji na otvaranju Zimskih olimpijskih igara.

U delegaciji je i predsednik Severne Koreje Kim Jong Nam, čija je funkcija protokolarna.

KCNA: Kim DŽong Un stiže u Južnu Koreju gde će s Mun DŽae Inom "otvorenog srca razgovarati o pitanjima mira, prosperiteta i ponovnog ujedinjenja"

Južnokorejski predsednik Mun DŽae In dočekaće u petak lidera Severne Koreje Kim DŽong Una u južnokorejskom delu granične demilitarizovane zone Panmundžom.

Severnokorejski lider Kim DŽong Un otputovao je iz Pjongjanga na sastanak sa predsednikom Južne Koreje Mun DŽae-Inom, gde će "otvorenog srca" razgovarati o pitanjima mira, prosperiteta i ponovnog ujedinjenja, prenela je državna severnokorejska agencija KCNA.

"Kim DŽong Un će otvorenog srca razgovarati sa Mun DŽae Inom o pitanjima vezanim za poboljšanje odnosa dve Koreje i postizanje mira, napretka i ponovnog ujedinjenja korejskog poluostrva", izvestila je KCNA.

To će biti prvi samit dve strane posle više od 10 godina, a tek treći za 65 godina od kraja Korejskog rata.

Počasna garda Južne Koreje će ispratiti lidere na ceremoniju prijema u hotel u Panmundžomu gde će samit biti održan, rekao je novinarima šef kabineta južnokorejskog predsednika Im DŽong Seok, prenosi Rojters.

"Fokus ovog samita biće više na denuklearizaciji i obezbeđivanju trajnog mira, nego na bilo čemu drugom. Mislim da Severna Koreja šalje svoje najvažnije vojne zvaničnike na samit, jer i oni veruju da su denuklearizacija i mir važni", rekao je Im.

Kim na samit dolazi sa devet zvaničnika, među kojima će biti i njegova sestra Kim Jo DŽong, koja je predvodila severnokorejsku delegaciju na ovogodišnjim Zimskim Olimpijskim igrama u februaru, kao i formalni šef države Kim DŽong Nam.

Pored njih, u delegaciji će se naći i Kim Jong Čol, bivši šef obaveštajne službe, kao i Čoe Hvi, predsedavajući sportskog panela.

Delegaciju Južne Koreje činiće sedam zvaničnika, među kojima će biti ministri odbrane, spoljnih poslova i ujedinjenja.

Zvanični dijalog između Kima i Muna počinje u 10.30 sati po lokalnom vremenu, sat vremena nakon zakazanog trenutka kada Kim pređe granicu i uđe u Panmundžom, navodi agencija.

Po završetku prve runde razgovora, kako je Im rekao, Kim i Mun će imati odvojene ručkove, a kako je ranije najavljeno severnokorejskom lideru biće serviran švajcarsko jelo od krompira, a južnokorejskom riba list.

Zatim će zajedno zasaditi drvo bora na liniji demarkacije koje treba da predstavlja simbol "mira i prosperiteta".

Oni će zajedno zaliti drvo sa vodom donetom iz reke Taedgong sa severa i reke Han sa juga, a posle toga će prošetati pred početak sledeće runde pregovora.

Po završetku pregovora, dvojica lidera će, navodi se, potpisati sporazum i izdati zajedničku deklaraciju o denuklearizaciji i miru, kao i poboljšanju bilateralnih odnosa, naveli su južnokorejski zvaničnici.

Zatim će se uputiti na večeru gde će odgledati video snimak pod nazivom "Proleće jedinstva" (Spring of one).

Svetski mediji podsećaju da do istorijskog susreta dolazi samo nekoliko dana pošto je Kim najavio da Severna Koreja suspenduje nuklearne probe kao i da zatvara bazu za testiranje nuklearnih raketa.

Međutim, analitičari su i dalje skeptični po pitanju da li je Kim zaista spreman da napusti teško stečeni nuklearni arsenal koji je Pjongjang razvijao decenijama tvrdeći da je neophodno sredstvo odvraćanja od američke invazije.

Južna Koreja, sa druge strane, nada se da će Kim direktno potvrditi da je spreman da doprinese potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluostrva.

Samit sa južnokorejskim predsednikom trebalo bi da bude uvertira za sastanak Kima i američkog predsednika Donalda Trampa krajem maja ili početkom juna što će, kako se ocenjuje, biti prvi susret aktuelnih lidera dve zemlje ikad.

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donalnd Tramp kaže da razmatra tri ili četiri datuma kao i pet lokacija za planirani susret sa severnokorejskim liderom Kim DŽong-unom, dodajući da je i dalje neizvesno da li će do susreta doći.

"Moglo bi da se desi da brzo izađem uz dužno poštovanje, ali bi moglo da se desi. Moglo bi da se dogodi čak da do susreta ne dođe. Ko zna, ali mogu da vam kažem da sada oni žele susret", rekao je Tramp u intervjuu Foks njuzu, preneo je Rojters.

Početkom aprila Tramp je izjavio da planira da se u maju ili početkom juna sastane s liderom Severne Koreje i poručio da se nada da će rezultat tih razgovora biti okončanje programa za razvoj nuklearnog oružja Pjongjanga.

"Sastaćemo se s njima negde u maju ili početkom juna, i mislim da će obe strane pokazati veliko poštovanje i, nadam se, moći ćemo da postignemo dogovor o denuklearizaciji Severne Koreje. Oni su to rekli. Mi smo to rekli. Nadam se da će to biti mnogo drugačiji odnos nego što je bio mnogo, mnogo godina", rekao je Tramp obraćajući se novinarima na početku sastanka Kabineta, prenela je britanska novinska agencija.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner