Početna strana > Hronika > Južnoafrička Republika se pridružila grupi BRIK
Hronika

Južnoafrička Republika se pridružila grupi BRIK

PDF Štampa El. pošta
utorak, 22. februar 2011.

JAR se pridružila grupi zemalja BRIK. Od sada nezvanični klub najvećih privreda u razvoju naziva se BRIKS. Između ostalog, niz eksperata sumnja da će skraćenica preživeti – ne zbog teškoće za izgovor, već zato što se JAR može ubrojati u zemlje sa velikim ekonomskim potencijalom vrlo uslovno.

Pretorija je izrazila želju da se pridruži Brazilu, Rusiji, Indiji i Kini u okviru BRIK još pre godinu dana. Sa Indijom i Brazilom Južnoafrička republika se već nalazi u trostranom bloku IBSA, sa Rusijom i Kinom je vezuju sporazumi o strateškom partnerstvu. Učestvujući u organizaciji BRIK zemlja može dostojno da predstavlja čitav Crni kontinent, ukazao je predsednik JAR DŽejkob Zuma na sastanku sa predsednicima zemalja kluba na proleće prošle godine.

Zaista, u poređenju sa drugim zemljama južnije od Sahare, dostignuća JAR izgledaju impozantno. Ona proizvodi otprilike trećinu unutrašnjeg bruto proizvoda čitavog regiona. Ipak u kontekstu drugih zemalja BRIK Južna Afrika deluje mnogo slabije. U tu grupu ulaze zemlje sveta koje se najbrže ekonomski razvijaju, a obim južnoafričkog unutrašnjeg bruto proizvoda iznosi tek četvrtinu ruskog, najskromnijeg u okviru BRIK. Još bleđe deluje JAR u poređenju sa Kinom, koja je nedavno postala druga ekonomija u svetu posle SAD.

Sa ekonomske tačke gledišta pridruživanje JAR BRIK-u nije motivisano, uveren je direktor odeljenja za političko informisanje agencije RBK Aleksandar Jakovljev.

„Smatram da JAR nije kandidatura koja najviše odgovara. Obim unutrašnjeg bruto proizvoda je neuporediv, na drugi način se razvija privreda. Da, ova zemlja je takođe orijentisana na izvoz sirovina, ali u celini nije slična Indiji, Kini, Brazilu, Rusiji. Mnogi eksperti smatraju da je formacija BRIK preživela sebe. Ipak, mada ekonomske pozadine ovde uopšte nema, na političkoj osnovi ona se proširuje.“

Dugo je BRIK bio virtuelno udruženje. Dati termin smislili su analitičari Goldman Saksa 2001. godine da označe grupu zemalja u čije privrede je imalo smisla investirati. Naziv se ustalio. Šta više, uz pomoć Rusije od ove u praksi nepostojeće organizacije stvorena je neformalna organizacija, koja ima značajni ugled. Udružene uslovno po statističkim pokazateljima, države su počele da izrađuju zajednički stav po velikom krugu pitanja – ne samo ekonomskih, već i političkih.

U tom pogledu pridruživanje jedne od vodećih afričkih zemalja BRIK deluje sasvim logično, smatra predsednik uprave Centra za političke tehnologije Boris Makarenko:

„Povećaće se pregovarački ugled tih zemalja u odnosima sa drugim partnerima iz velike dvadesetorice. U prvom redu u pogledu pravila igre na međunarodnim finansijskim tržištima.“

U aprilu tekuće godine lideri BRIKS-a će se okupiti u Kini na prvom samitu u novom sastavu. Oni ne sumnjaju da mogu da pojačaju uticaj zemalja u razvoju na svetsku političku, finansijsku i ekonomsku arhitekturu.

(Glas Rusije)