понедељак, 06. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Јутарњи лист": Хрвати не желе у ЕУ!
Хроника

"Јутарњи лист": Хрвати не желе у ЕУ!

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 13. новембар 2010.

Подршка грађана Хрватске чланству њихове земље у Европској унији "пала је на повијесно најнижу разину", јавља данас "Јутарњи лист" из Брисела, позивајући се на велико Галупово истраживања "Балкан Монитор", које ће у среду бити званично представљено у Бриселу.

Само 25 одсто хрватских грађана сматра да је чланство Хрватске у ЕУ добра ствар.

Већина од 43 одсто на референдуму би гласала против, а за чланство би било 38 одсто.

"Хрватска је једина држава на Балкану која уопште преговара о чланству, а управо се њени грађани највише томе противе. Косово је једина држава у регији која нема никакве формалне уговорне односе с ЕУ, а тамошњи грађани највише подржавају чланство у ЕУ. Њих чак 87 одсто наводи чланство у ЕУ као нешто добро", пише Јутарњи.

Иако и у ЕУ сматрају да ће Хрватска постати чланица крајем 2012. или најкасније почетком 2013, већина хрватских грађана сматра да ће Хрватска ући у ЕУ тек 2014. године.

Албанија је управо добила негативно мишљење Европске комисије, а грађани Албаније ипак верују да ће њихова држава постати чланица ЕУ већ 2014.

Као највећег противника чланству њихове државе у ЕУ хрватски грађани сматрају Словенију коју, према њиховој перцпецији, следе Велика Британија и Француска. Као највеће пријатеље унутар ЕУ хрватски грађани доживљавају Немачку, Аустрију и Мађарску.

Хрватско министарство спољних послова није хтело да коментарише Галупово истраживање, али сматра да је "тренд знатно бољи" и да су резултати истраживања које је оно наручило били бољи и показују да би већина оних који би изашли на референдум гласала за чланство.

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер