Početna strana > Hronika > Jovan Krkobabić: Novi aranžman sa MMF ne bi doveo do smanjenja penzija
Hronika

Jovan Krkobabić: Novi aranžman sa MMF ne bi doveo do smanjenja penzija

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 27. februar 2011.

BEOGRAD – Potpredsednik Vlade Srbije Jovan Krkobabić izjavio je da zaključivanje novog aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) neće uzrokovati dodatno „stezanje kaiša” i smanjenje penzija u cilju dalje redukcije javne potrošnje.

„Penzije će permanento rasti, onoliko koliko dozvoljavaju privredni razvoj i ekonomske mogućnosti zemlje”, rekao je potpredsednik Krkobabić u intervjuu Tanjugu, i dodao da „mogući novi aranžman sa MMF-om ni na koji način, neće uticati na to da penzije padaju”.

„Penzije su već niske i više nikada ne mogu biti dovedene u pitanje”, dodao je Krkobabić i naglasio da se sa tim saglasila i Misija MMF tokom poslednje posete Beogradu, uz generalnu ocenu da je penzijsko-invalidska reforma u Srbiji sprovedena na najbolji način.

„Šef delegacije MMF-a (Albert) Jeger je nama odao priznanje. Da nismo vezali rast penzija s platama u javnom sektoru imali bi strašan socijalni pritisak. S druge strane ovaj mehanizam na širem ekonomskom planu pretstavlja branu svakoj nerealnoj raspodeli pod bilo čijim pritiskom”, objasnio je Krkobabić.

On je ukazao da novi model, ako bude dogovaran sa MMF „može ići na to da reducira potrošnju i da je svede u granice realnih odnosa prema bruto domaćem proizvodu (BDP)” ali i da je „tu stavljena tačka” na priču o smanjenju penzija.

Krkobabić je naglasio da za sada, nema promene formula za usklađivanje plata u javnom sektoru i penzija, koje su navedene u Zakonu o budžetskom sistemu.

Đuričin: Novi aražman s MMF će prerasti u finansijski

BEOGRAD – Predsednik Saveza ekonomista Srbije Dragan Đuričin izjavio je da je Međunarodni monetarni fond (MMF) pred Srbiju postavio ozbiljne zahteve za dobijanje pozitivne ocene o sedmoj reviziji aranžmana i ocenio da će novi aranžman iz predostrožnosti prerasti u finansijski sporazum.

„Ja mislim da su u pitanju ozbiljni zahtevi i mi ne možemo pregovarati sa poveriocem kada su u pitanju njegovi zahtevi. Ako vam neko daje sredstva i ako treba da se i dalje oslanjate na na ta sredstva, vi morate pratiti njegove zahteve”, komentarisao je Tanjugu Đuričin završetak razgovora s MMF u okviru sedme revizije aranžmana.

Đuričin je upozorio da je MMF uputio jasne poruke - da se, eventualno, može ići na jednokratno povećanje plata i penzija, ali samo u skladu sa rastom budžetskih prihoda, što znači da u ovom trenutku nema prostora za to.

„Treba imati u vidu da međunarodne finansijske organizacije finansiraju programe za strukturno prilagođavanje srpske ekonomije, da su one naši poverioci i da oni koji vam daju novac uvek imaju uslove”, podsetio je Đuričin, profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner