субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јоханес Хан: Ако жели да се придружи ЕУ, Србија мора да са Косовом нађе правно обавезујућу форму нормализације – значи, баш ово што сам рекао, ни мање ни више од тога
Хроника

Јоханес Хан: Ако жели да се придружи ЕУ, Србија мора да са Косовом нађе правно обавезујућу форму нормализације – значи, баш ово што сам рекао, ни мање ни више од тога

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. фебруар 2018.

Европски комесар за проширење Јоханес Хан поновио је за немачки дневник "Велт" да Београд мора да нормализује односе с Приштином, ако жели да се придружи ЕУ.

"У многим земљама Западног Балкана постоје нерешени конфликти око граница. Ми смо научили из искустава прошлости - сви ти конфликти морају бити решени пре приступа (ЕУ). Ако Србија жели да буде чланица, онда та земља мора да са Косовом нађе правно обавезујућу форму нормализације. Споразум мора бити обухватан, коначан и правно обавезујући", рекао је Хан.

На питање новинара зашто је Европска комисија морала да наведе конкретан датум за пријем Србије и Црне Горе у ЕУ, Хан је поновио да је 2025. година "чисто индикативан датум, а не гаранција", преноси Дојче веле.

"Он присиљава земље Западног Балкана, али и ЕУ, да се озбиљно суоче са приступом о којем се говори већ годинама", сматра Хан.

Како је додао, приступни преговори су процес, "који нам даје јаку полугу за покретање трајног развоја Балкана у правцу принципа правне државе и конкурентске привреде".

На питање новинара да ли то значи да Србија мора да призна једнострано проглашену независност Косова, Хан је рекао:

"Значи баш ово што сам рекао - ни мање ни више од тога".

Он је додао да ће Европска комисија препоручити земљама-чланицама да прихвате да пре лета почну и приступни преговори са Албанијом и Македонијом.

Дојче веле истиче, међутим, да је радио Дојчландфунк на свом порталу подсетио да немачка канцеларка Ангела Меркел одбацује фиксирање датума за те земље и да је након састанка с македонским премијером Зораном Заевим рекла да "у правом плану није година, већ питање када је достигнута зрелост за пријем".

Хан се у интервјуу за Велт осврнуо и на пуштење новинара Дениза Јуџела из турског затвора оцењујући да је то добар сигнал.

Он је, ипак, рекао да то није значило никакве промене "наших резерви према Турској када је реч о правној држави".

"Тамо су још хиљаде људи у затвору, многи без оптужнице. Не можемо затварати очи пред тим великим дефицитима правне државе", нагласио је Хан.

Он је истакао да Брисел од Турске очекује поштовање основних демократских права.

"У то спадају независност судства, поштовање принципа правне државе и слобода мишљења", прецизирао је Хан.

Говорећи о састанку високих функционера ЕУ с турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом крајем марта, Хан је оценио да је добро што се поново воде разговори на највишем нивоу.

"Тај састанак би могао бити допинос нормализацији наших односа. Али, проблеми не смеју бити прећутани", поручио је Хан.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер