Početna strana > Hronika > Jens Stoltenberg u Crnoj Gori: Duboko žalim zbog stradalih u bombardovanju SR Jugoslavije, cilj te operacije je bio da se zaštite civili
Hronika

Jens Stoltenberg u Crnoj Gori: Duboko žalim zbog stradalih u bombardovanju SR Jugoslavije, cilj te operacije je bio da se zaštite civili

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 11. jun 2015.

Stoltenbergovo saučešće za žrtve NATO bombardovanja

Podgorica – Gubitak života 1999. godine u NATO bombardovanju SRJ predstavlja tragediju i ja zaista duboko žalim zbog svega što se desilo. Svrha i cilj NATO vazdušne operacije je bio da se zaštite civili a to smo i uspeli, izjavio generalni sekretar NATO-a

Punih 16 godina bilo je potrebno nekom od zvaničnika NATO-a da izjavi saučešće, ali ne i izvinjenje za žrtve nemilosrdnog bombardovanja škola, bolnica, vrtića, vozova, mostova, gradskih četvrti širom Savezne Republike Jugoslavije. To je u Podgorici uradio generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, koji je, osvrćući se na bombardovanje, rekao:

„Gubitak svih onih života 1999. godine u NATO bombardovanju SRJ predstavlja tragediju i ja zaista duboko žalim zbog svega što se desilo. Ovom prilikom izražavam saučešće svim porodicama i svim onima koji su izgubili svoje voljene. Svrha vazdušne operacije NATO-a bila je takođe da se zaštite civili, a to smo i uspeli. Učinili smo svaki mogući napor kako bismo sprečili gubitak nevinih života civila... Nažalost, u konkretnom slučaju nismo mogli da izbegnemo stradanje civila. Žalim zbog toga iskreno. Cilj operacije je svakako bio da se uspostavi mir.”

On je saučešće iskazao nakon sastanka sa premijerom Milom Đukanovićem na konferenciji za novinare u vili Gorica u Podgorici.

„Cenimo doprinos Crne Gore saradnji u regionu i podršku misiji u Avganistanu”, poručio je on.

Generalni sekretar NATO-a je naveo da će se u decembru ocenjivati napredak i spremnost Crne Gore za pristupanje tom vojnom savezu.

„Važno je da Crna Gora uradi što treba i pokaže da može biti punopravan član. U ključnoj smo fazi, kada Crna Gora treba da pokaže da je spremna za članstvo. Članstvo u NATO-u je dobitna kombinacija za Crnu Goru. Integracija nije lak put, a Crna Gora pravi dobar napredak na tom putu”, ocenio je Stoltenberg.

Odgovarajući na pitanje novinara da li trenutno postoji neka članica NATO-a koja se protivi pristupanju Crne Gore alijansi, Stoltenberg je ponovio da se sve odluke donose konsenzusom 28 članica i da će se o tome raspravljati na samitu u decembru.

Crnogorski premijer Milo Đukanović je izjavio kako je uveren da će Crna Gora naredne godine dočekati generalnog sekretara NATO-a Stoltenberga „kao zemlja koja ima sve pretpostavke da bude punopravna članica NATO-a”.

Đukanović je naveo da je informisao Stoltenberga o rezultatima istraživanja javnog mnjenja koji pokazuju rast podrške građana NATO-u, rekavši: „Očekujem u narednih nekoliko meseci rast te podrške.”

Novica Đurić

(Politika)

Jens Stoltenberg u Crnoj Gori: Duboko žalim zbog stradalih u bombardovanju SR Jugoslavije, cilj te operacije je bio da se zaštite civili

Generalni sekretar NATO alijanse Jens Stoltenberg danas je u Podgorici izjavio da gubitak svih života 1999. godine u bombardovanju SR Jugoslavije predstavlja tragediju i da duboko žali zbog svega što se desilo, te je izrazio saučešće svim porodicama i svima koji su izgubili svoje voljene.

- Svrha i cilj NATO vazdušne operacije je bio, takođe, da se zaštite civili, a to smo i uspeli. Učinili smo svaki napor koji je bio moguć da bismo sprečili gubitak nevinih života civila - rekao je Stoltenberg novinarima, nakon današnjeg susreta sa premijerom Crne Gore Milom Đukanovićem.

Na pitanje da li trenutno postoje zemlje koje se protive ulasku Crne Gore u NATO, on je odgovorio da je Alijansa zasnovana na konsenzusu i da svih 28 saveznica moraju da se usaglase kada donose odluke.

- Mi u Alijansi imamo debate, razgovaramo, ali najvažnije je da sve članice potvrde da je naš stav ostao isti. Do kraja godine ćemo potvrditi svoj stav, na dobrom smo putu, Crna Gora postiže odlične rezultate, solidno sarađujemo, imamo fokusirane razgovore i ne bi bilo valjano da sada pominjem države pojedinačno jer je važno da se svi usaglasimo - rekao je Stoltenberg.

On je dodao i da integracije nisu lake, jer traže snažnu i istinsku posvećenost, kao i istinske promene.

Đukanović rekao je da je poseta generalnog sekretara NATO bila odlična prilika za analiziranje odrađenih zadatake na polovini puta ka članstvu u ovoj alijansi.

- Ovo je bila prilika da analiziramo šta je urađeno između naša dva susreta - naveo je Đukanović nakon sastanka sa Stoltenbergom.

(Tanjug)

Pokret za neutralnost Crne Gore: Ne prihvatamo Stoltenbergovo "žaljenje" i "saučešće"

Stoltenbergovu izjavu saučešća porodicama žrtava poginulih u NATO bombardovanju SRJ 1999. godine mnogi smatraju delom kampanje koju tamošnja vlast vodi svakodneno, ne bi li ideja o Crnoj Gori u NATO-u dobila veću podršku.

Povodom ove izjave Pokret za neutralnost Crne Gore je izdao i zvanično saopštenje, koje prenosimo u celosti.

„Da NATO manipulacijama i perfidnoj kampanji koju građani trpe mesecima nema kraja, pokazala je i današnja poseta generalnog sekretara NATO saveza, gospodina Stoltenberga. Stoltenberg je kazao da oseća žaljenje zbog NATO žrtava na prostoru Crne Gore 1999. godine, odnosno brutalnog ubistva šest civila, od kojih troje maloletne dece. Ipak, ova izjava u suštini pokazuje koliko je NATO kampanja u Crnoj Gori neuspešna i koliko, zapravo, imaju minornu podršku u narodu Crne Gore“, smatraju u Pokretu za neutralnost.

Prema njihovim rečima, poseta generalnog sekretara NATO-a, kao i nedavni blog kapitena košarkaške reprezentacije Crne Gore i najnovijeg promotera  NATO-a Suada Šehovića ne predstavljaju slučajnost. Naprotiv, kako tvrde u Pokretu za neutralnost, sa navedenim potezima pokušava da se na najprizemniji i najperfidniji način privoli narod Crne Gore da promeni svoje mišljenje, budući da se odluka o pozivnici, navodno, bliži.

Izvinjenje - očajnički pokušaj NATO-a

 „Stoltenberg je ovom prilikom pohvalio Crnu Goru kazavši da ostvaruje napredak. Pokret za neutralnost se pita: koji napredak?! Da li je mislio na korupciju, zapošljavanje po partijskoj liniji, aferu ’Snimak‘ i aferu ’Depeša‘, nepotizam, šverc duvana na osnovu kojeg je i dalje na snazi optužnica protiv premijerovih kumova i saradnika? Ili je mislio na hiljade visokoškolaca na birou, na desetine nerasvetljenih ubistava, ili na dokazanu kupovinu ličnih karata, te brutalne krađe na gotovo svim izborima?“, ističu u Pokretu.

Oni su ocenili da Stoltenbergovo kvaziizvinjenje zapravo isključivo služi kao očajnički pokušaj da podigne itekako slab procenat pristalica NATO integracijama, inače bi se izvinili i iskazali žaljenje za proteklih 16 godina.

„Reč je o kalkulantskom potezu. U prilog toj tvrdnji ide i činjenica da, prema presudi crnogorskog suda, pojedine porodice žrtava u Murinu, moraju da vrate novac koji su dobili na ime odštete za pretrpljene boli. Očigledno je da je ova presuda u saglasju sa NATO običajima, a u svrhu zaustavljanja ove prakse, budući da bi time došlo do sličnih presuda u drugim zemljama. Pokret za neutralnost Crne Gore ovom prilikom želi da gospodinu Stoltenbergu, u ime Julije, Miroslava i Olivere, u ime većinskog dela stanovništva Crne Gore koji baštini ideju neutralnosti, u ime 84 odsto stanovnika koji se zalažu za referendum, poruči — Vaše ’žaljenje‘ i ’saučešće‘ ne prihvatamo“, zaključili su u Pokretu za neutralnost.

Aleksandar Milačić

(Sputnjik)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner