Početna strana > Hronika > Jelko Kacin: Crna Gora je de fakto članica NATO, ratifikacija Protokola o pristupanju u još samo tri države članice
Hronika

Jelko Kacin: Crna Gora je de fakto članica NATO, ratifikacija Protokola o pristupanju u još samo tri države članice

PDF Štampa El. pošta
petak, 24. februar 2017.

 Ambasador Slovenije u NATO Jelko Kacin nije iznenađen nalazima britanskih medija i obaveštajnih službi o ruskom uticaju na pokušaj terorističkih napada u CG.

Kako piše podgorička Pobjeda, Kacin je rekao da je NATO delio informacije sa crnogorskim istražiteljima.

“Logično da članice Alijanse dele informacije sa crnogorskim institucijama i pomažu da se država uspešno brani od pokušaja destabilizacije spolja, jer je praktično Crna Gora već dugo kao članica NATO”, kazao je Kacin.

Pobjeda podseća da je više britanskih listova i televizija objavilo dokaze i saznanja o učešću ruske vojne službe GRU u dešavanja u Crnoj Gori kao i lažni pasoš pukovnika Eduarda Šišmakova koji je promenio identitet uoči parlamentarnih izbora u Crnoj Gori.

Kacin kaže da je taj vid saradnje u Alijansi redovni način za preuzimanje međusobne od govornosti.

“Obavještajne službe redovno operativno sarađuju. Za nas u NATO-u to je preuzimanje međusobne odgovornosti za stabilnost celog kontinenta, NATO je delio informacije sa crnogorskim istražiteljima”, poručuje slovenački ambasador.

U tom kontekstu, on kaže da je „logično da članice Alijanse dele informacije sa Crnom Gorom i pomažu joj da se uspešno brani od pokušaja destabilizacije spolja“.

Komentarišući nove dokaze u istrazi o pokušaju terorizma u Crnoj Gori, koji upućuju na značajnu ulogu britanskih i američkih obaveštajnih službi u ovom slučaju, slovenački ambasador kaže da članice NATO-a na načelu solidarnosti i odgovornosti dele informacije sa crnogorskim istražiteljima.

“Crna Gora je de fakto članica NATO-a, iako formalno to još uvek nije. Pošto će za koji dan uslediti još jedna ratifikacija Protokola o pristupanju Crne Gore NATO-u, ostaju još ratifikacije u samo tri države članice”, kaže Kacin.

Prema saznanjima Pobjede, prva naredna ratifikacija dogodiće se u parlamentu Španije. Nakon toga, preostaje da to isto učine Holandija, SAD i Kanada. Nakon izjave zvanične Rusije koja negira umešanost u unutrašnja pitanja Crne Gore, iz NATO-a su za TVCG ocenili da o članstvu Crne Gore u Alijansi trebaju da odlučuju te dve strane, bez mešanja treće.

“Svaki narod ima ima pravo da odlučuje o svojoj budućnosti i da bira političke i bezbednosne mere. NATO je posvećen Zapadnom Balkanu i mi pomažemo zemljama u regionu da sprovedu neophodne reforme za dobrobit svih građana. Na zemljama je da odluče da li žele da budu članice NATO alijanse i mi poštujemo svačiju odluku”, saopšteno je iz NATO-a.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner