Početna strana > Hronika > Jelena Trivan: Spremni za dijalog sa SNS, ali ne i za ultimatume
Hronika

Jelena Trivan: Spremni za dijalog sa SNS, ali ne i za ultimatume

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 04. april 2011.

Beograd - Da bi izbori bili održani, čekamo da Srbija nepovratno, na svaki način, političkom odlukom i administrativno dobije status kandidata. Spremni smo na dijalog sa partnerima i sa opozicijom o pitanjima koja su u interesu Srbije, pa i na temu izbora, ali nismo spremni za ultimatume, rekla je Jelena Trivan, potpredsednica Demokratske stranke, za Danas.

Na koji period je predsednik DS Boris Tadić konkretno mislio kada je rekao da bi izbori trebalo da se održe posle dobijanja statusa kandidata. Posle mišljenja Evropske komisije u oktobru ili odluke Evropskog saveta u decembru?

- Ne želim da licitiram datumom održavanja izbora, jer je to pitanje koje se, pre svega, reguliše zakonom, a ne pogodbom. Ako smo na izbore izašli i dobili podršku građana za evropske integracije kao i legitimitet, dajući obećanje da ćemo stići do statusa kandidata, to nećemo da dovedemo u pitanje. L. V.

Šta se konkretno čeka, odluka Komisije ili Evropskog saveta?

- Čekamo da Srbija nepovratno na svaki način, političkom odlukom i administrativno dobije status kandidata i nadamo se i datumu za početak pregovora.

Da li je ova Tadićeva izjava odgovor SNS?

- Naša politika nikada nije bila uslovljena politikama drugih. Glavni odbor DS je bio prilika da pojasnimo sopstvene aktuelne političke stavove i to smo i učinili. Pitanje izbora jeste jedno od najvažnijih političkih pitanja i mi smo ga definisali u skladu sa našom državnom strategijom koja kaže da su evropske integracije jedno od državnih prioriteta. U tom smislu one ne smeju da budu dovedene u pitanje zbog izbora.

Hoćete li i kada odgovoriti naprednjacima?

- Apsolutno smo spremni da u svakom trenutku razgovaramo i sa partnerima i sa opozicijom o pitanjima koja su u interesu Srbije.

Kada bi ti razgovori mogli da počnu?

- Srećom pa ne živimo u devedesetim godinama i pitanje razgovora opozicije i vlasti nije nešto što liči na pregovore dve suprotne strane, nego kao komunikacija koja je uvek otvorena. U tom smislu otvoreni smo za takav dijalog, ali nismo spremni na ultimatume jer je to politika prošlosti.

Da li je s naprednjacima bilo zvaničnih ili nezvaničnih razgovora o terminu izbora?

- Ne, jer mi ne vodimo tajnu politiku.

Iz vladajuće koalicije su doskora stizale poruke da će vlada opstati do kraja mandata. Zar ne izgleda čudno to što Tadić nijednom rečju to nije pomenuo?

- Raspisivanje izbora nakon dobijanja statusa kandidata znači da Srbija ulazi u redovan izborni proces u četvrtoj godini, tako da se to podrazumeva.

Dakle, ne isključuje se mogućnost da izbori budu održani sledeće godine?

- Ne želim da licitiram datumima, jer je to neozbiljno. Država treba da odredi strateške granice, šta treba da učini i da kroz strateški plan vodi politiku, a datumi nisu tema za licitiranje.

Jedna od poruka sa sednice GO je da ne smeju da pobede antievropske snage. Na koga je Tadić mislio kada je to govorio, odnosno koja je to antievropska snaga koja ima realnu mogućnost da pobedi na izborima, s obzirom na to da se sada naprednjaci ne mogu nazvati antievropejcima?

- Svako se svojom politikom i delima legitimiše. S jedne strane, deklarativnom politikom koju neko zauzima, a s druge svojim potezima. Slika na opozicionom nebu je prilično mutna, od strogog odbijanja EU do srčanog zalaganja za nju, a da s druge strane ni jedan evropski zakon ne dobija podršku iz tog bloka. To se ne odnosi jedino na LDP. U tom smislu na opoziciji je da se u narednim mesecima legitimiše da li spada u antievropske snage ili ne.

Da li kad to kažete mislite na naprednjake ?

- Kao što sam rekla, svi moraju da se legitimišu svojim programima i ponašanjem. Ne treba mi da ih mi legitimišemo.

Zašto DS nije ispunila očekivanja građana kao što je istakao Tadić ?

- Zato što program s kojom smo izašli na izbore nije bio ostvariv od trenutka kada je posle šest meseci od formiranja vlade zemlja ušla u najtežu ekonomsku krizu od Drugog svetskog rata. Okolnosti i svet su se potpuno promenili. Zbog toga nismo bili u stanju da ispunimo sve što smo zacrtali. Nismo ispunili, pre svega sopstvena očekivanja.

Tadić je rekao da na pravi način nije odgovoreno ni na svetsku ekonomsku krizu ?

- Rekao je i to da su, ako uporedimo kako su druge zemlje odgovorile, naše mere za amortizaciju krize bile prilično uspešne. Da li smo mogli da iskoristimo još neku meru, da li je još nešto moglo da se učini ? Verovatno da, ali je istina I da niko drugi nije nudio alternativni program. Taj deo Tadićevog govora je bio principijelan, odnosno da uvek možete da uradite više i bolje.

Jesu li poslanici ZES spremni da rade celo leto u Narodnoj skupštini kako bi bili usvojeni svi neophodni zakoni za sticanje statusa kandidata?

- Apsolutno i bez dileme. Ako pogledate statistiku vidite da je parlament u ovom periodu radio najviše u svojoj istoriji i da je u stalnom zasedanju. Sada kada su evropske integracije pred nama kao šansa koja je na dohvat ruke naravno da smo spremi da radimo 24 sata.

Da li to znači da je postignut dogovor da se stranke vladajuće koalicije zbog brzine usvajanja zakona suzdržavaju od primedbi na zakone zbog brzine njihovog usvajanja ?

- Verujem da su sve stranke zrele i da shvataju da su naše stranačke razlike potpuno irelevantne u odnosu na cilj koji je pred nama i ne mislim da će iko dovoditi u pitanje usvajanje evropskih zakona insistiranjem na nekim svojim zahtevima.

(Danas)