Početna strana > Hronika > Ivica Dačić: Ne ucenjujem EU zbog odluke Prištine da mi zabrani posetu Kosovu
Hronika

Ivica Dačić: Ne ucenjujem EU zbog odluke Prištine da mi zabrani posetu Kosovu

PDF Štampa El. pošta
petak, 04. oktobar 2013.

BEOGRAD - Premijer Srbije Ivica Dačić ocenio je danas da odluke Prištine o zabrani njegovog odlaska na Kosovo predstavljaju direknu opstrukciju briselskog sporazuma i istakao da svojim stavom po tom pitanju ni na koji način ne ucenjuje Evropsku uniju.

Dačić je rekao da je dobio najave da će Priština doneti takve odluke i da je o tome obavestio šefa delegacije EU i predstavnike zemalja Kvinte (SAD, Velika Britanija, Francuska, Nemačka i Italija).

"Neki predstavnici zemalja EU poslali su mi poruku da ne mogu ja da ucenjujem Evropsku uniju. Ljudi, osvestite se! Nama su zabranili ulazak na Kosovo, odlučite prvo o tome - a lako ćete posle sa mojim ucenama. Nikakvih ucena nema. Vodite dijalog sa onim ko može da ode na Kosovo," rekao je Dačić na konferenciji za novinare sa potpredsednikom turske vlade Bekirom Bozdagom.

On je primetio da su se najviši evropski zvaničnici hitno oglasili povodom nekih zabrana nedavno donetih u Srbiji, a da se povodom ovoga još niko nije oglasio.

"Ako je to za Evropsku uniju normalno, nemam više interesa da učestvujem u tome," rekao je Dačić.

On je naglasio da je Srbija za mir i dijalog, ali da niko ne može da je ponižava. Kako je dodao, interes Srbije je da se ovaj pregovarački proces nastavi.

"Evropska komisija se još nije oglasila povodom ovoga. Dosta je bilo takvog odnosa. Mi koji smo u vladi, zbog državnog interesa smo rizikovali i život i karijere i sada će neko da nas ponižava i da donosi ovakve odluke. Ako neko ne shvata - ovo je direktna opstrukcija briselskog sporazuma."

Dačić je dodao da je prihvatio poziv visoke predstavnice EU da u ponedeljak dođe u Brisel da razgovara o svim problemima.

"Neću dozvoliti da me iko ponižava. Neka traže drugoga za pregovore, nadam se da ovo neće biti moj poslednji odlazak u Brisel na dijalog, a ako i bude tako - neće mi baš nedostajati," poručio je on.

Dačić je rekao da je smisao njegove posete koja je bila najavljena za popodne u Štrpcu, da pozove Srbe da izađu na izbore koje je raspisala Priština i koji će se obaviti u skladu sa prištinskim pravilima.

Premijer Srbije je rekao da se ne može govoriti o poverenju u dijalogu, ako je njemu kao potpisniku briselskog sporazuma onemogućeno da ode na Kosovo.

"Smatramo da je ova odluka usmerena protiv briselskog sporazuma i da je u pitanje doveden kredibilitet i Brisela a ne samo moj. Ja sam dostojan da sedim pored Ketrin Ešton ali ne mogu na KIM? To je uvreda i za Ešton," rekao je Dačić.

Podsetivši da je kosovska ministarka Vljora Čitaku bila u poseti Beogradu, Dačić je naglasio da je ovo pitanje za njega principijelno.

"Ili u nečemu učestvujemo iskreno i otvoreno ili je sve ovo prazna priča."

Dačić je istakao da samo očekuje da se sprovede ono što je dogovoreno i dodao da na Kosovo ne želi da ulazi ni krišom ni silom i da je kao premijer poštovao proceduru.

Srbija želi dobre i prijateljske odnose sa Turskom

Premijer Dačić poručio je da Srbija ima iskrenu nameru da razvija dobre i prijateljske odnose sa Turskom na svim poljima i naglasio da od toga zavisi i stabilnost regiona.

Dačić je rekao da su politički odnosi veoma dobri i da oni treba da dovedu do daljeg razvoja u oblasti ekonomije, kulture, prosvete itd.

"Naša spoljnotrgovinska razmena iznosi pola milijarde evra godišnje, a mislimo da može da bude i veća. Zahvalni smo Turskoj na donacijama i na projektima koji se realizuju u Srbiji", rekao je Dačić.

On je posebno istakao važnost dva sporazuma koja imaju Srbija i Turska, "sporazuma o međusobnom ukidanju viza i sporazuma o slobodnoj trgovini".

Dačić je podsetio da je turskom premijeru Tajipu Erdoganu ranije predložio održavanje zajedničkih sednica vlade, naizmenično u Turskoj i Srbiji.

Prema njegovim rečima, muslimani i Bošnjaci u Srbiji predstavljaju most i podsticaj za razvoj još boljih odnosa dve države.

Dačić je, takođe, naveo da su za Srbiju veoma važni odnosi sa BiH i da, u tom pogledu, trilaterale Srbija-BiH-Turska jesu praksa koju treba nastaviti.

On je najavio da će krajem novembra u Beogradu biti održana zajednička sednica Vlade Srbije i Saveta ministara BiH.

"Preneo sam gostu kakva je politika Srbije, da želimo da postanemo članica EU, da ćemo uložiti maksimalne napore da pregovori sa Unijom počnu što pre i da Srbija što više napreduje u tom pregovaračkom procesu", rekao je Dačić.

Podsetivši da je reč Balkan turskog porekla i sastavljena od dve reči, koje znače krv i med, Dačić je rekao da je bilo dosta krvi i da je došlo vreme "da malo bude i meda."

Potpredsednik turske vlade složio se sa Dačićem da su Srbija i Turska prijateljske zemlje koje razvijaju odnose u svm segmentima.

"Srbija je ključna zemlja kada je reč o uspostavljanju mira, prosperiteta i stabilnosti u celom regionu i zato je stabilnost u Srbiji i ekonomski razvoj Srbije od koristi ne samo za nju, već i za čitav region", kazao je on.

Prema njegovim rečima, postoji volja i želja da turski investitori nastave da ulažu u Srbiju, ali i obrnuto, kao i da dve zemlje zajednički učestvuju na trećim tržištima.

Turski zvaničnik je podržao održavanje zajedničkih sednica vlada u Beogradu i Ankari.

Kada je reč o trgovinskom obimu, on je konstatovao da on nije na zadovoljavajućem nivou, ali da dve zemlje imaju velike potencijale.

Kako je podsetio, turska agencija za međunarodni razvoj i saradnju "Tika" investirala je u Srbiju do sada šest miliona evra, ali je najavio da će biti još projekata.

Kao i Dačić, i on je ocenio da Bošnjaci predstavljaju most koji spaja dve zemlje.

Bozdag je rekao da Turska podržava otvaranje pregovora Srbije sa EU, dodavši da se nada da Beograd neće toliko čekati pred vratima Unije kao Turska.

"Takođe, iskreno podržavamo dijalog Beograda i Prištine. Svaki dijalog sa sobom nosi i poteškoće. Postojeći problemi u dijalogu mogu biti prevaziđeni ako im obe strane pristupe na razuman način", ocenio je on.

Bozdag je, takođe, rekao da Turska snažno podržave trilateralne sastanke Srbije, BiH i Turske, dodavši da su takvi mehanizmi korisni za stabilnost i ekonomski razvoj ove tri zemlje.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner