субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Наша позиција у дијалогу са Приштином је јака, Србију максимално уважавају и у Вашингтону и у Бриселу, у и Берлину
Хроника

Ивица Дачић: Наша позиција у дијалогу са Приштином је јака, Србију максимално уважавају и у Вашингтону и у Бриселу, у и Берлину

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. јануар 2021.

 Председник Скупштине Ивица Дачић изјавио је да је током претходне године Србија била у огромном искушењу, али да је положила испит са највишом оценом, јер је показана максимална организованост и одговорност у сузбијању епидемије.

Он је рекао за Пинк да је, за два месеца колико је на челу парламента, урађен велики и важан посао, и да је зацртао циљ „да Скупштина буде ефикасан и одговоран део система институција и испољи максималну демократичност“.

Говорећи о резултатима постигнутим на претходној функцији, позицији министра спољних послова, Дачић је рекао да је за тих шест година међународна позиција Србије „прилично побољшана“ и да део заслуга за то сигурно „иде и Министарству спољних послова и дипломатској служби“.

Дачић је рекао да Србија има „јасне спољнополитичке циљеве и добре дипломате“, због чега уопште није изненађење „то што смо из године у годину побољшавали нашу позицију у свету, отварали врата, стицали нова партнерства“.

Најважније је, истакао је, „да смо успешно бранили наше главне приоритете“, пре свих очување Косова.

Као резултат на који је највише поносан, Дачић је навео „све што смо урадили на заштити Косова и наших интереса с тим у вези“, додавши да је Србија „почела скоро од нуле,а за пола света, међу којима су и они најмоћнији, Косово је било независно и крај приче“.

Дачић је рекао да их је Србија „вратила за преговарачки сто, јер их је упорношћу и аргументима суочила са тим да ништа није завршено“.

Он је позицију Србије у дијалогу оценио као „јаку“ и додао да „нас максимално уважавају и у Вашингтону и у Бриселу, у Берлину, свуда где о Косову некада нису хтели са нама ни реч да проговоре“.

Зато је било потребно, навео је, „да осујетимо учлањење Косова у неке важне међународне организације, као што су Интерпол и Унеско, и да дођемо до тога да мање од половине чланица Уједињених нација признаје Косово“.

Говорећи о кампањи повлачења признања независности Косова, Дачић је рекао да је то било најдиректније супротстављање кампањи за повећање броја признања косовске независности, „коју су директно водиле најмоћније државе, пре свега Сједињене Државе“.

Он је рекао да је свих 18 држава које су повукле признање Косова „прихватило наше аргументе“, да су одлучиле да сачекају исход дијалога и да се тек након тога коначно одреде према Косову.

Дачић је рекао да је уверен да ће нови министар спољних послова Никола Селаковић са успехом водити то министарство и да је показао до сада.

Дачић је рекао да је Скупштина до сада урадила „велики и важан посао“ и додао да је задовољан „ефикасношћу и одговорношћу коју су показали народни посланици, како у раду пленарних седница, тако и у одборима и на јавним слушањима“.

Упитан какав формат дијалога са опозицијом очекује, када ће се знати тачан датум његовог одржавања и које теме ће бити на столу, Дачић је рекао да ће „ускоро“ наставити разговоре о томе са Дејвидом Мекалистером из Европског парламента, „јер доста детаља зависи и од њих“.

Он је рекао да ће „што се њега и Скупштине тиче, бити потпуно конструктивни и тражиће, као и раније, да се разговара о побољшању изборних услова, где год то буде могуће“.

О другим темама, нагласио је Дачић, „неће бити приче, ако неко то очекује, џабе се нада“.

Он је додао да се „свашта помињало из редова опозиције, па и да се прича о некаквој прелазној влади“ и нагласио да су то „само пусте жеље“, јер се у демократији „зна где се доносе одлуке, то су парламент, то је Влада и зна се добро који је једини начин да се до тога дође, а то су избори“.

(Фоннет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер