Početna strana > Hronika > Ivan Stoilković: "Tiranskom platformom" dobijaju samo Albanci - gubitnici su Srbi, najveće makedonske partije i Makedonija kao država
Hronika

Ivan Stoilković: "Tiranskom platformom" dobijaju samo Albanci - gubitnici su Srbi, najveće makedonske partije i Makedonija kao država

PDF Štampa El. pošta
sreda, 10. maj 2017.

 PRIŠTINA - Predsednik Demokratske partije Srba u Makedoniji Ivan Stoilković ističe da korist od "tiranske platforme" imaju samo Albanci, a da gube glavne makedonske partije VMRO DPMNE, SDSM, gube građani Makedonije, Makedonija kao država i pripadnici manjinskih zajednica, pre svega Srbi.

U intervjuu za prištinsko Jedinstvo, Stoilković kaže da je to s pogledom na mikro nivou.

Na širem planu, ističe, ta priča ima i geopolitički značaj.

"Gubi i Srbija i Grčka, jer kada se realizuje ta 'tiranska platforma' Albanci dolaze u situaciju da odlučuju na ravnopravnim osnovama sa makedonskim narodom o svim pitanjima vezanim za funkcionisanje Makedonije. Ni jedna odluka, koja će se donositi u ime makedonske države, neće moći da se donese ako nema albanski potpis", precizan je Stoilković.

To, prema njegovim rečima, znači da će sve odluke biti antisrpske a opasnost koja vreba iza toga jeste da se na tom južnom Koridoru 10, između Srbije i Grčke, može u nekom trenutku i prekinuti komunikacija zbog toga što će to biti jedna krajnje neprijateljska država prema Srbiji.

"Tako da bi realizacijom 'tiranske platforme' Srbija dobila na južnim granicama svog severozapadnog suseda, mislim na Hrvatsku", rekao je.

Upitan kako bi lider SDSM prošao na izborima da je u kampanji promovisao "tiransku platformu", Stoilković kaže da se tu radi zapravo o prevari i da realno raspoloženje građana može da se vidi samo na izborima.

I zato je, smatra on, bitno da se prihvati zahtev „Inicijative za zajedničku Makedoniju" da se ide na izbore i da se sve reši na izborima.

"Predsednik Republike Makedonije ne daje mandat Zaevu zbog 'tiranske platforme' a postoje svi normalni i regularni uslovi da se ide na izbore. Zato što po Ustavu i zakonu Zaev i albanske partije, bez obzira na većinu, ne bi trebalo da formiraju vladu. Međutim, tu se pokazuje da je Zapad u svojoj beskrupuloznosti duboko ogrezao i da će oni najverovatnije praviti vladu pa makar je pravili na livadi", kaže Stoilković.

To je, ističe, samo uvod u još veću destabilizaciju političkih prilika i uvođenje nasilja u politički život Makedonije.

Jer, Makedoniju očekuju veoma problematični dani vezani za kako unutrašnji mir i stabilnost tako i za političku bezbednosnu situaciju s obzirom na uzavrele strasti u regionu, naveo je.

Zaeva, koji je pretendent na premijersku funkciju, opisuje kao veoma prevrtljivog političara, koji priču, kako kaže, prilagođava slušaocu.

Kao najbolji primer toga on je naveo izjavu Zaeva da makedonska vlada neće glasati za prijem Kosova u Unesko.

" Imali smo izjavu predsednika srpske vlade koji kaže da će prijateljstvo proveriti u septembru i oktobru kada bude glasanje u Unesku. Ja poručujem i srpskoj javnosti da neće biti tako, jer ta makedonska vlada neće postojati. U tom smislu se Zaev pokazuje kao neodgovoran, neozbiljan, štetan i nedorastao političar koji razmišlja o pitanjima koja nisu vezana za vođenje države, nego politiku smatra i sagledava sa mesta iz kojeg potiče", uverava Stoilković.

Zaev je, prema njegovim rečima, umislio da može da bude regionalni lider i da deli lekcije Srbiji kada je regionalna politika u pitanju.

"Srbiju i srpsko rukovodstvo optužuje za nacionalizam a nije našao za shodno da optuži Edija Ramu i Hašima Tačija. Prvog, što mu je napisao albansku platformu u Tirani i izjavio da Makedonija ne može da postoji bez Albanaca ili Hašima Tačija da Albanci u Makedoniji treba da se bore za svoja prava a da će ih oni podržati u svakom pogledu pa čak i vojno", podseća.

Napominje da to za Zaeva nije bila nacionalistička izjava a bila je za predsednika Srbije koji je rekao da poziva makedonski narod da sačuva mir i stabilnost svoje države i da mirno rešava sve probleme sa kojima se suočava.

"To je po Zaevu otprilike nacionalizam srpskog rukovodstva i nacionalizam Srbije i sa tim je pokazao koliko je nerealan. Na kraju, u politici možete da kažete svašta i da to predstavite kako vama odgovara. Međutim, realnost je nešto sasvim drugačija", rekao je.

Ukoliko u Sobranju bude usvojena deklaracija kojom se Srbi i Makedonci optužuju za genocid nad Albancima od 1912. do 1956, Stoilković je uverenja da pravno neće doneti ništa, ali će politički doneti mnogo.

"Ona Makedoncima oduzima pravo da upravljaju Albancima u Makedoniji. Dakle, Makedonci neće moći u svojoj državi da upravljaju građanima albanske nacionalnosti. Nama, Srbima u Makedoniji, pod teretom optužbi za genocid nad Albancima, biće uskraćena politička prava i bićemo normalno skrenuti iz političkog života Makedonije", naveo je i dodao da Srbiji to umanjuje političke šanse da uspe u borbi da sačuva svoje interese i uticaj na Kosovu i Metohiji.

(Tanjug-Jedinstvo)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner