Početna strana > Hronika > Istraživanje: Za SNS 35,5, DS podržava 29 posto birača
Hronika

Istraživanje: Za SNS 35,5, DS podržava 29 posto birača

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 15. mart 2012.

BEOGRAD - Dobijanje statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji nije značajnije uticalo na raspoloženje glasača u Srbiji od kojih bi 35,5 odsto poverenje ukazalo Srpskoj naprednoj stranci, a 29 procenata Demokratskoj stranci, pokazuje istraživanje agencije "Partner konsalting".

Istraživanje javnog mnjenja je utvrdilo i da su dve najveće stranke zabeležile blagi rast - razlika je nešto manja nego pre mesec dana, s tim što su demokrate povećale taj procenat za 3,2, a naprednjaci za 2,5 odsto. Promena rejtinga ostvarena je zbog nešto većeg raspoloženja građana za glasanje.

Na predstavljanju rezultata istraživanja javnog mnjenja Srbije u proteklih deset dana, povodom dobijanja statusa kandidata za članstvo u EU, direktor Agencije Miroslav Šutić naveo je da bi izlaznost u ovom trenutku bila 59 odsto.

U trenutku izjašnjavanja bila je izvesna samo kaoalicija SPS-JS, pa je sabiranjem poena stranaka koje su naknadno najavile zajednički nastup dobijen okvirni zajednički rejting: DS/ LSV/SDPS imaju 31,7 odsto, a SPS/PUPS/JS 12,6 procenata.

Prema istraživanju "Partner konsaltinga", sprovedenom od 7. do 11. marta na uzorku od 1.400 ispitanika, za SRS bi se opredelilo 5,3 odsto građana, za DSS pet procenata, za URS 1,9...

Šutić posebno naglašava da je u slučaju URS-a problem što je još nepoznanica za veliki broj glasača, odnosno da je identitet stranke prvi uslov za građane.

"Od ukupnog broja birača 75 odsto čini 'tvrdo jezgro', koje ne menja svoj stav. Odnos snaga između, recimo, DS-a i SNS-a ne može se značajnije promeniti i zabluda je da kampanja može nešto više da učini po tom pitanju. Uopšteno, pomeranja rejtinga stranaka izazvana kampanjom mogu biti samo u slučaju iznošenja nekih novih argumenata", smatra Šutić.

Što se tiče sticanja statusa kandidata Srbije za članstvo u EU istraživanje pokazuje da je taj čin većina građana (50,9 odsto) pozitivno ocenila, ali postoje razlike prema tome koju stranku građani podržavaju i shodno tome, uz pristalice DS-a, simpatizeri LDP-a pokazuju najviše oduševljenja, dok najlošije ocene dolaze od pristalica SRS-a.

Većina građana (50,4) ocenjuje da je dobijanje datuma početka pregovora neralno u ovoj godini, dve terećine glasača DS-a očekuje učlanjenje za manje od pet godina, a takav optimizam ne dele glasači ostalih stanaka - polovina glasača SRS-a ocenjuje da nikada nećemo ući u EU.

U namere međunarodne zajednice da utiče na predstojeće izbore veruje 52 odsto glasača (najsnažnije glasači DSS-a i PUPS-a), a većina je uverena i da vreme dobijanja kandidature nije slučajno locirano neposredno pred raspisivanje izbora.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner