Početna strana > Hronika > Hrvatska: Ivo Josipović i Jadranka Kosor u sporu ko će potpisati ulazak u EU
Hronika

Hrvatska: Ivo Josipović i Jadranka Kosor u sporu ko će potpisati ulazak u EU

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 30. jun 2011.

Nakon što je dobila datum ulaska u Evropsku uniju i zaključila pristupne pregovore, važno pitanje na hrvatskoj političkoj sceni postalo je ko će na jesen staviti potpis na pristupni ugovor sa Unijom - predsednik Ivo Josipović ili premijerka Jadranka Kosor.

Dok predsednik Ivo Josipović, koji je bio kandidat Socijaldemokratske partije, pozivajući se na pravnu praksu EU, smatra da je on nadležan za donošenje odluke o tome ko će potpisati ugovor o pristupanju Hrvatske EU, premijerka Jadranka Kosor iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ)više puta je izjavila da će ga potpisati ona, prenose hrvatski mediji.

Pristupni ugovor treba da bude potpisan na samitu EU, posle čega u Hrvatskoj treba da bude održan referendum, a zatim sledi postupak ratifikacije tog ugovora u zemljama članicama EU.

Hrvatska je danas u Briselu, poslednjeg dana mađarskog predsedavanja Evropskoj uniji, zatvorila poslednja četiri pregovaračka poglavlja i time i formalno zaključila pristupne pregovore sa EU.

Sporno je postalo ko će potpisati pristupni ugovor - predsednik države ili predsednik vlade.

Potpredsednik hrvatskog Sabora i HDZ-a Vladimir Šeks danas je izjavio da je to pitanje u nadležnosti vlade.

„Po ustavu i zakonu o sklapanju i izvršavanju međudržavnih ugovora i prema postojećoj praksi, odluku o pokretanju postupka za sklapanje međudržavnog ugovora o pristupanju Uniji donosi vlada, a u toj se odluci određuje i ko će biti ovlašćeno lice za potpisivanje pristupnog ugovora”, rekao je Šeks.

„Promenama Ustava iz 2010. utvrđeno je da međudržavne ugovore sklapaju predsednik, vlada ili Sabor, u zavisnosti od prirode i sadržaja međudržavnih ugovora. Ugovor o pristupanju Hrvatske EU doneće se na osnovu pregovaračkog procesa koji je vodila vlada, prema tome, postoji ustavno i zakonsko uporište da vlada, odnosno njena predsednica, i potpiše taj ugovor”, rekao je Šeks.

Iz EU su ranije poručili da će ugovor biti potpisan kada budu pripremljena sva akta i da je svejedno ko će potpisati ugovor, a da to može učiniti i tehnička vlada ili vlada u ostavci.

Za Hrvatsku je važno i kada će pristupni ugovor biti potpisan jer od toga dalje zavisi termin održavanja referenduma o pristupanju, ali i datum izbora za Sabor.

Josipović i opozicija traže da se izbori održe pre referenduma kako stavovi građana o političkim strankama ne bi uticali na raspoloženje o ulasku u EU, što je, kako se čini prihvatila i vlada.

(Tanjug)