Početna strana > Hronika > Hrvatska: Bivši pukovnik objavio registar amnestiranih pripadnika vojske RSK
Hronika

Hrvatska: Bivši pukovnik objavio registar amnestiranih pripadnika vojske RSK

PDF Štampa El. pošta
utorak, 22. januar 2013.

ZAGREB - Penzionisani pukovnik Ivica Pandža Orkan objavio je registar amnestiranih pripadnika vojske Republike Srpske Krajine, obrazlažući da je važno da, nakon objave Registra branitelja, javnost zna i ko su bili "oni koji su se borili protiv Hrvatske".

"U vreme neposredno nakon objave Registra branitelja smatrao sam kako je važno da javnost zna ko su bili oni koji su se borili protiv hrvatskih branitelja", rekao je Orkan koji je i predsednik Agencije za istraživanje i dokumentaciju ratnih sukoba.

Orkan je u knjizi "Vojska Krajine u Pounju i na Banovini - zapisi komšija", između ostalog, objavio i popis imena više od 7.000 pripadnika nekadašnje vojske Republike Srpske Krajine.

Reč je o knjizi sačinjenoj od službenih, originalnih i do sada neobjavljenih srpskih dokumenata iz perioda postojanja Republike Srpske Krajine koji su nađeni nakon Oluje, piše zagrebački "Večernji list".

"Iz pronađenih spiskova koje sam ukoričio u knjigu vidljivo je da je u agresiji na Hrvatsku i u okupaciji Banovine i Pounja učestvovao veliki broj tamošnjih Srba, i to dobrovoljno, od kojih je svatko mogao da odluči hoće li učestvovati u velikosrpskoj agresiji ili će priznati Hrvatsku kao svoju domovinu", tvrdi Orkan.

Po njegovim rečima, dokumenti govore da nisu svi u ratu bili samo "kuvari", "šoferi", "bolničari" koji su samo "čuvali seoske straže" jer već popis naoružanja i njihov broj govori da su lično i masovno učestvovali u "agresiji na Hrvatsku".

Inače, knjiga sadrži i pisanu izjavu jednog od zapovednika Štaba srpske paravojske na Šamarici Čedomira Stefanovića koji navodno svedoči o ustanku Srba u Hrvatskoj.

Takođe, dodaje se, tu je i ratni dnevnik Milana Petrinjca iz Meminske u kojem opisuje srpski napad na Hrvatsku Kostajnicu polovinom 1991. godine.

"Reč je o ljudima koji su tokom Domovinskog rata bili paravojno organizovani i angažovani u borbi protiv Hrvatske, a na mnoge od njih primenjen je Zakon o opštoj aboliciji donesenom u Saboru 1996. godine", kaže Orkan.

Ova knjiga dokumenuje istinu o srpskoj pobuni u ovom delu Hrvatske, a na pravosudnim telima je da ispitaju njihov sadržaj, navodi Orkan i dodaje da bi to trebalo da bude učinjeno jer, kako kaže, ratni zločini ne zastarevaju.

(Tanjug)