Početna strana > Hronika > Hrana u Srbiji skuplja nego u EU, Srbija evropski rekorder u inflaciji
Hronika

Hrana u Srbiji skuplja nego u EU, Srbija evropski rekorder u inflaciji

PDF Štampa El. pošta
petak, 07. januar 2011.

Niš - Centar za zaštitu potrošača Forum iz Niša zatražio je od Ministarstva trgovine i usluga da se hitno ograniče visine marže na prehrambenim proizvodima.

Taj centar navodi da je ta mera u cilju zaštite standarda građana Srbije od „neprihvatljivo visokih” cena životnih namirnica.

U Forumu navode da zbog nedostatka konkurencije i monopolskog ponašanja proizvođača i trgovaca prehrambenih proizvoda, u Srbiji marže na pojedinim proizvodima iznose i preko 30 odsto, „što je nedopustivo”.

“Cene pojedinih proizvoda u Srbiji su znatno veće nego u zemljama u okruženju pa čak i od zemalja članica EU”, kažu u tom udruženju.

Predsednik Foruma Jovan Jovanović navodi da “nije retkost da se naši proizvodi i nakon izvoza u Bosnu pa ponovnog uvoza u Srbiju, prodaju po nižoj ceni od istih proizvoda koji su direktno iz proizvodnje plasirani na tržište Srbije. Posebno je interesantno da je jestivo ulje jeftinije u Nemačkoj nego u Srbiji”.

On smatra da je jedino rešenje za ovakvo neprihvatljivo stanje hitno donošenje odluke o ograničenju visine marže, koja mora da se primenjuje sve dok se na tržištu ne stvore uslovi za konkurenciju i ukinu monopoli i karteli.

Srbija evropski rekorder u inflaciji

Beograd - Srbija je još jednom oborila rekord u inflaciji. Ostvaren je najveći rast cena u Evropi od 11,5 odsto, a verovatno će i ove godine biti rekorder u okruženju.

U naredna tri meseca slede nam razna poskupljenja, tako da bismo mogli da dostignemo i nivo 14 odsto.

Narodna banka Srbije poručuje da će učiniti sve da obuzda inflaciju u narednoj godini, tako što će primeniti sve restriktivne mere, odnosno povećaće svoju kamatnu stopu, ali najverovatnije i obaveznu rezervu.

Primena tih instrumenata ima naravno osvoju cenu, a jedna je da ne ostvari planirani željeni privredni rast od tri odsto, kao i da se ne otvore nova radna mesta. Uz to svako stezanje kaiša centralne banke znači i poskupljenje bankarskih usluga.

"Usled poskupljenja, koja su počela u ovoj godini, kao i onih koja se najavljuju trebalo bi očekivati i naglašene inflatorne tenzije", smatra Saša Đogović, stručni saradnik Instituta za tržišna istraživanja, i dodaje da će do toga doći zbog poskupljenja proizvoda i usluga koje kontroliše država.

(Tanjug, Novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner