Početna strana > Hronika > Hiljade sirijskih izbeglica u Turskoj
Hronika

Hiljade sirijskih izbeglica u Turskoj

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 13. jun 2011.

Bežeći od ofanzive sirijske vojske, Sirijci su u velikom broju prelazili granicu sa Turskom i pronašli utočište u izbegličkim kampovima ograđenim bodljikavom žicom u kojima su već hiljade njihovih sunarodnika.

Turski premijer Redžep Tajip Erdogan optužio je režim sirijskog predsednika Bašara Asada za „divljaštvo”, ali je naveo da će pokušati da dopre do sirijskog lidera u pokušaju da pomogne rešenju krize u toj zemlji.

Uprkos tome, oko 7.000 sirijskih izbeglica u Turskoj kaže da očekuje od vlade njihove zemlje samo još „veće nasilje i nanošenje bola”.

Izbeglice su pohrlile u Tursku bežeći od ofanzive sirijske vojske koja je poslala elitne snage, uz podršku helikoptera i tenkova, u severni grad DŽisr al-Šugur, navodeći da je on bio pod kontrolom „naoružanih ljudi” koji su prošle sedmice ubili 120 policajaca.

Vojska, predvođena Asadovim bratom, preuzela je juče kontrolu nad gradom nakon čega su stanovnici počeli da beže.

DŽisr al-Šugur, grad od oko 50.000 ljudi koji se nalazi na 20 kilometara od granice sa Turskom, uglavnom je napušten. Jedan od izbeglih rekao je da je grad razoren.

Turske vlasti su zabranile medijima da uđu u izbegličke kampove i, kako ocenjuje AP, izgleda da Ankara pokušava da „zataška” krizu uprkos Erdoganovom obećanju da će uskoro razgovarati sa Asadom.

Pobuna u DŽisr al-Šuguru predstavljala je jednu od najozbiljnijih pretnji Asadovom režimu od kako su protesti protiv njega počeli sredinom marta.

Asad je napravio neke ustupke, među kojima je i ukidanje poluvekovnog vanrednog stanja, ali su se demonstracije nastavile, a demonstranti navode da neće otići sa ulica dok predsednik ne napusti vlast.

Od početka protesta u Siriji ubijeno je više od 1.400 demonstranata, a oko 10.000 je privedeno, navode aktivisti za ljudska prava.

Sirijska vlada tvrdi da je u istom periodu poginulo 500 pripadnika bezbednosnih snaga, uključujući i 120 njih prošle nedelje u DŽisr al-Šuguru, iako je režim negirao da u tom gradu postoji pobuna.

Neke izbeglice u Turskoj navele su da vojska ubija vojnike koji odbijaju da pucaju na demonstrante.

Sirija je danas uvela zabranu putovanja za jednog od predsednikovih rođaka, što je potez, kako ocenjuje AP, kojim Asad želi da pokaže da je ozbiljan u namerama da istraži krvoproliće u zemlji.

Državna novinska agencija SANA navela je da se radi o generalu Atefu Nadžibu, koji upravlja odelom za bezbednost u južnoj provinciji Dari u kojoj su i počeli protesti u martu. Nadžibu je zabranjeno putovanje zbog eventualnog svedočenja o događajima u Dari.

(Beta-AP)