Početna strana > Hronika > Hag: Potvrđene presude šestorici lidera Hrvata u BiH; Slobodan Praljak u sudnici popio otrov i preminuo; potvrđeno postojanje "udruženog zločinačkog poduhvata sa ciljem etničkog čišćenja" na čijem čelu je bio Franjo Tuđman
Hronika

Hag: Potvrđene presude šestorici lidera Hrvata u BiH; Slobodan Praljak u sudnici popio otrov i preminuo; potvrđeno postojanje "udruženog zločinačkog poduhvata sa ciljem etničkog čišćenja" na čijem čelu je bio Franjo Tuđman

PDF Štampa El. pošta
sreda, 29. novembar 2017.

Haški tribunal izrekao je konačnu presudu šestorici zvaničnika bosanskih Hrvata, predvođenih Jadrankom Prlićem. Izricanje konačnih presuda je na nekoliko sati prekinuto, pošto je posle izricanja konačne osuđujuće presude, Slobodan Praljak popio otrov. Prema prvim nezvaničnim informacijama, on je preminuo.

Žalbeno veće je do prekida trojici lidera Herceg-Bosne potvrdio duge zatvorske kazne zbog zločina nad Muslimanima, 1993-94. godine, u okviru zločinačkog poduhvata koji su tužioci nazvali stvaranjem Velike Hrvatske.

Žalbeno veće Tribunala je Prliću, ratnom premijeru samoproglašene Hrvatske Republike Herceg-Bosna (HRHB), potvrdio zatvorsku kaznu od 25 godina. Ministru odbrane HRHB Brunu Stojiću u žalbenom postupku je takođe potvrđena kazna, i to od 20 godina zatvora.

Kazna od 20 godina zatvora potvrđena je i načelniku Glavnog štaba Hrvatskog veća odbrane (HVO), Slobodanu Praljku, a onda je proces čitanja prekinut, pošto je Praljak navodno popio otrov.

Nešto posle 14 časova,  Žalbeno veće nastavilo je sa radom u sudnici broj 3, koja je nešto manja, pa nisu svi akreditovani novinari i drugi mogli da prisustvuju. Zameniku komandanta HVO Milivoju Petkoviću je potvrđena kazna od 20 godina zatvora.

Komandantu Vojne policije HVO Valentinu Ćoriću koji je prvostepeno osuđen na 16 godina, takođe je potvrđena kazna zatvora u trajanju od 16 godina.

Na kraju je izrečena potvrđujuća presuda i predsedniku komisije HRHB za razmenu zarobljenika Berislavu Pušiću koji je prvostepeno osuđen na zatvorsku kaznu od 10 godina.

Nakon izricanja kazne Slobodan Praljak popio otrov i preminuo

Praljku je izrečena kazna od 20 godina zatvora. Po izricanju konačne presude, Praljak je ustao, uzviknuo: “Praljak nije ratni zločinac! S prezirom odbacujem vašu presudu", a zatim ispio nepoznatu tečnost iz bočice.

Njegova braniteljka je rekla da je "popio otrov", a nekoliko trenutaka kasnije su spušteni zastori i prekinut direktan prenos iz sudnice. Praljak, koji je bio načelnik Glavnog štaba Hrvatskog veća odbrane (HVO), izveden je iz sudnice, a obezbeđenje je reklo da "niko ne dira čašicu" i da je pozvana medicinska ekipa.

Branioci Praljka rekli su da je njihov klijent popio otrov, posle čega je predsedavajući sudija Žalbenog veća prekinuo suđenje i odredio pauzu.

Vozilo Hitne pomoći pod policijskom pratnjom oko 13.20 napustilo je zgradu Tribunala pod jakom policijskom pratnjom. Kako N1 nezvanično saznaje, Praljak je Tribunal napustio živ i njegovo zdravstveno stanje je, prema prvim informacijama, bilo stabilno.

Međutim, nešto kasnije, svi hrvatski mediji preneli su vest da je Slobodan Praljak preminuo, ali da se još uvek čeka službena potvrda ove informacije.

Istorijat

U sudnici Haškog tribunala u toku je izricanje drugostepene presude u slučaju "Prlić". Haški sud potvrdio da je postojao udruženi zločinački poduhvat s ciljem etničkog čišćenja delova BiH, na čijem čelu je bio Franjo Tuđman. Hrvatska je sprovodila kontrolu preko lokalnih tela u Herceg-Bosni što potvrđuje da je postojalo stanje okupacije, saopštio je sudija Karmelo Ađijus.

Žalbeno veće Haškog tribunala odbilo je žalbu optuženih i potvrdilo zaključak da je udruženi zločinački poduhvat "uspostavio Franjo Tuđman i druge političke vođe sa ciljem uspostavljanja entiteta u skladu sa starim granicama Hrvatske".

Odbijen je zaključak da je udruženi zločinački poduhvat postojao samo tamo gde su se vodile borbe. Kršenje Ženevske konvencije može se primeniti na celom području Bosne i Hercegovine, rekao je predsedavajući sudija Karmelo Ađijus.

U prvostepenoj presudi kao članovi udruženog zločinačkog poduhvata navedeni su i bivši predsednik Franjo Tuđman, tadašnji ministar odbrane Gojko Šušak i bivši načelnik Glavnog stožera HV-a general Janko Bobetko.

Prvostepenom presudom je pravilno utvrđeno postojanje međunarodnog oružanog sukoba i pravilno je utvrđeno da je Hrvatska sprovodila kontrolu preko lokalnih tela u Herceg-Bosni što potvrđuje da je postojalo stanje okupacije, naveo je sudija Ađijus.

Pojedinačna krivica i kazne biće pročitane na kraju izricanja presude, koje se očekuje da će trajati nekoliko sati.

Haški tribunal izreći će danas konačnu presudu šestorici zvaničnika bosanskih Hrvata, predvođenih Jadrankom Prlićem, koji su prvostepeno bili osuđeni na duge zatvorske kazne zbog zločina nad Muslimanima, 1993-94. godine, u okviru zločinačkog poduhvata koji su tužioci nazvali stvaranjem Velike Hrvatske.

Prvostepenom presudom, izrečenom 2013, Tribunal je Prliću, ratnom premijeru samoproglašene Hrvatske Republike Herceg-Bosna (HRHB), izrekao zatvorsku kaznu od 25 godina.

Ministar odbrane HRHB Bruno Stojić, načelnik Glavnog štaba Hrvatskog veća odbrane (HVO) Slobodan Praljak i zamenik komandanta HVO Milivoj Petković tada su nepravosnažno kažnjeni sa po 20 godina zatvora.

Komandant Vojne policije HVO Valentin Ćorić tada je osuđen na 16 godina zatvora, a predsednik komisije HRHB za razmenu zarobljenika Berislav Pušić na zatvorsku kaznu od 10 godina. Svi osuđeni, ali i Tužilaštvo na prvostepenu presudu su uložili žalbe.

Prvostepenom presudom, Prlić i ostali proglašeni su krivim za kampanju progona Muslimana iz osam opština u zapadnoj Hercegovini i srednjoj Bosni od proleća 1993. do proleća 1994.

Nepravosnažnom presudom je bilo utvrđeno da su ti zločini počinjeni u okviru udruženog zločinačkog poduhvata čiji je cilj bilo uspostavljanje "hrvatskog entiteta, delimično u granicama Hrvatske banovine iz 1939. godine", nasilnim i trajnim proterivanjem muslimanskog stanovništva iz osam opština u BiH.

Cilj stvaranja tog entiteta - HRHB - po presudi je bilo "ponovno ujedinjavanje hrvatskog naroda", budući da je zločinačkim planom bilo predviđeno da se on "ili ujedini sa Hrvatskom, u slučaju da raspada BiH" ili ostane u BiH "s tesnim vezama s Hrvatskom".

Tužioci su to nazvali uspostavljanjem "Velike Hrvatske". Tribunal je presudio da je u osmišljavanju tog zločinačkog poduhvata učestvovao tadašnji predsednik Hrvatske Franjo Tuđman, a da ga je u BiH ostvarivala, pored Hrvatskog veća odbrane - oružane formacije bosanskih Hrvata - i vojska Republike Hrvatske.

Kao učesnici u zločinačkom poduhvatu, pored Tuđmana i optuženih, u presudi su navedeni i tadašnji ministar odbrane Hrvatske Gojko Šušak i načelnik Generalštaba HV Janko Bobetko koji su "koordinisali delovanje" sa optuženima.

Nepravosnažna presuda Prliću i drugima najduža je u istoriji Tribunala i ima 2.620 stranica. Svi optuženi su se u aprilu 2004. dobrovoljno predali Tribunalu.

Suđenje Prliću i saoptuženima počelo je u Hagu 26. aprila 2006, a završne reči održane su od 7. februara do 2. marta 2011. Tokom 465 radnih dana, tužioci su pred sud izveli 249 svedoka, a sve odbrane 56 svedoka. Prvostepenu presudu, Tribunal im je izrekao 29. marta 2013. Rasprava o žalbama optuženih i tužilaca na prvostepenu presudu završena je 28. marta ove godine.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner