Početna strana > Hronika > Goran Tepšić: NOPO – "rupa u zakonu" ili zakon u rupi
Hronika

Goran Tepšić: NOPO – "rupa u zakonu" ili zakon u rupi

PDF Štampa El. pošta
sreda, 23. maj 2012.

I pre ovogodišnjih izbora malobrojni pojedinci su upozoravali na moguće neregularnosti (broj birača skoro jednak broju stanovnika, glasanje na Kosovu, a brojanje glasova u Raški i Vranju itd.). Posle izbora, opozicija je optužila stranke na vlasti da su „pokrale izbore“. Da li je bilo krađe ili ne, prosudiće nadležni organi. Nama je, pak, posebnu pažnju privukla lista jedne „male“ stranke, upisane u registar političkih stranaka Ministarstva za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu 14. oktobra 2010. pod brojem 74.

Po čemu se baš ova partija razlikuje od ostalih 88 i zašto baš ona privlači pažnju? Odgovor je jednostavan. Upisom ove stranke u registar nadležno ministarstvo je prekršilo Zakon o političkim strankama, jer ju je registrovalo kao stranku nacionalne manjine, iako ona za to ne ispunjava uslove. Naime, ova stranka se zove Nijedan od ponuđenih odgovora (NOPO) i navodno zastupa vlašku nacionalnu manjinu.

Član 3 pomenutog zakona glasi: „Politička stranka nacionalne manjine u smislu ovog zakona je politička stranka čije je delovanje… posebno usmereno na predstavljanje i zastupanje interesa jedne nacionalne manjine i zaštitu i unapređenje prava pripadnika te nacionalne manjine u skladu sa ustavom, zakonom i međunarodnim standardima, uređeno osnivačkim aktom, programom i statutom političke stranke.” Osnivački akt i statut NOPO nisu dostupni na njihovoj internet stranici (nopo.org.rs), što predstavlja još jedno kršenje prethodno citiranog zakona, ali njihov program jeste.

Ukratko, oni kritikuju „loš politički sistem”, „siromaštvo”, „kriminal”, zalažu se za „izgradnju zdravog društva”, „personalizovani izborni sistem”, „efikasno zapošljavanje” itd. Na prvi pogled, jedina mana programa je šturost. Međutim, gde su Vlasi?! Ni jedna rečenica posvećena njima! Nigde se ni ne pominje reč „Vlah”!

Dalje, u programu se navodi i aneks, pod naslovom Inicijativa za spas Srbije. Ovaj dodatak je tvorevina uredništva Nove srpske političke misli (NSPM), a na njihovom sajtu se navodi i da bi ovaj dokument„možda mogao biti neultimativni inicijalni papir za nastup neke 'srpske liste', ili 'patriotskog bloka' na narednim izborima”. Inicijativa se znatno razlikuje od originalnog programa NOPO, ali ipak imaju i nešto zajedničko – ne pominju Vlahe!

Ova protivpravna delatnost tu ne staje i nastavlja se 30. aprila 2012., kada je Republička izborna komisija proglasila izbornu listu NOPO. Dakle, i RIK je direktno prekršila Zakon o političkim strankama, ali i Zakon o izboru narodnih poslanika, koji, između ostalog, reguliše ovlašćenja i rad ovog nezavisnog tela. Stavovi 3 i 4, člana 81 ovog zakona glase: „Političke stranke nacionalnih manjina su sve one…čiji je osnovni cilj predstavljanje i zastupanje interesa nacionalne manjine i zaštita i poboljšanje prava pripadnika nacionalnih manjina, u skladu s međunarodnopravnim standardima. O tome da li podnosilac izborne liste ima položaj političke stranke nacionalne manjine…odlučuje Republička izborna komisija pri proglašenju izborne liste, a na predlog podnosioca izborne liste koji mora biti stavljen pri podnošenju izborne liste.” Kako je RIK mogla da proglasi NOPO listom vlaške nacionalne manjine, ako se u njihovom programu Vlasi i ne pominju?!

Parlamentarni izbori su prošli, a lista NOPO je osvojila oko 0,6 odsto glasova izašlih birača, odnosno jedan mandat (za njih nije važio cenzus od pet odsto). Njihovo postizborno saopštenje je, najblaže rečeno, licemerno. Zahvaljuju se biračima, a svoju prevaru opravdavaju restriktivnošću Zakona o političkim strankama u pogledu registrovanja partija – 10.000 glasova i oko „2.600.000 dinara“, i dodaju: „Manjinska stranka nije ona stranka koju čine pripadnici neke nacionalne manjine, nego ona stranka koja ministarstvu kaže da će posebno zastupati interese određene manjine. Mi ćemo biti korektni i učinićemo sve da Vlasi budu zaštićeni od tzv. rumunizacije, da se sačuva vlaška kultura, jezik i da u nacionalnom savetu budu pravi predstavnici Vlaha.” Dakle, predstavnici ove stranke su minstarstvu usmeno obećali da će zastupati interese vlaške zajednice. Sve i da pređemo preko nelogičnosti ovog saopštenja, obećanje i datu reč, zakon ne pominje.

Prevara koju su izveli predstavnici ove partije i liste je nesporna. Možete čuti ili pročitati u medijima, kako su oni iskoristili „rupu u zakonu”, ali i to je potpuna neistina. Nema „rupe u zakonu”. Oni su direktno prekršili zakone, uz saučesništvo pomenutog ministarstvai RIK.

Autor je doktorand na Fakultetu političkih nauka 

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner