Početna strana > Hronika > Glas Srpske: Nešad Arnaut, vehabija iz Zvornika, koga je Valentin Incko prijavio tužilaštvu u Austriji i dalje na slobodi i promoviše islamizam u Sloveniji
Hronika

Glas Srpske: Nešad Arnaut, vehabija iz Zvornika, koga je Valentin Incko prijavio tužilaštvu u Austriji i dalje na slobodi i promoviše islamizam u Sloveniji

PDF Štampa El. pošta
subota, 21. januar 2017.

 Nešad Arnaut iz Karakaja kod Zvornika s boravištem u austrijskom gradu Klagenfurtu, kojeg je visoki predstavnik u BiH Valentin Incko prijavio tužilaštvu u Austriji nakon što je nakon pola godine objavljena njihova zajednička fotografija na Inckovom imanju, i dalje slobodno šeta i kao član vehabijskog udruženja "Srednja pot" iz Slovenije promoviše radikalizam.

Arnaut bez skrivanja nosi fašističke simbole i promoviše radikalizam gde god se pojavi i na društvenim mrežama. "Glas Srpske" je u martu prošle godine objavio fotografiju na kojoj Arnaut u javnosti nosi fes sa oznakama zloglasne fašističke Handžar divizije. Ta jedinica nacističke Nemačke je kao dio SS formirana u Drugom svetskom ratu od nemačkih oficira i podoficira i regruta muslimana iz BiH i Albanaca sa Kosova i Metohije. Na jednoj fotografiji Arnaut i Incko su pozirali zagrljeni na imanju visokog predstavnika u njegovoj domovini Austriji. Incko je tada potvrdio autentičnost fotografije navodeći da je Arnaut bio radnik firme koju je angažovao na svom imanju, a kada je saznao za detalje iz njegove biografije kazao je da je šokiran i da će se obratiti austrijskom tužilaštvu, piše Glas Srpske.

Na pitanje šta je učinio povodom tog slučaja, koji ga je kompromitovao u javnosti, Incko, koji je nedavno Dan RS uporedio sa danom kada je osnovana nacistička Nezavisna država Hrvatska, je "Glasu Srpske" odgovorio da je podneo prijavu.

- Tužilaštvu u Klagenfurtu sam u vezi s tim slučajem podneo prijavu u pisanoj formi 15. jula 2016. godine. Posle toga tužilac je sa mnom dva puta kontaktirao tokom prošle godine. Shodno tome, prava adresa za pitanja u vezi s tim sada je austrijsko državno tužilaštvo - kaže Incko.

Pojasnio je, kao i prošli put, da je fotografija s Arnautom nastala pre nekoliko godina tokom građevinskih radova na njegovoj kući u Austriji. Kaže da je tada unajmio prijavljenu austrijsku firmu i da nije imao nikakvog razloga da proverava ličnu pozadinu radnika te firme.

- U vreme kada je fotografija nastala nisam imao nikakvih ličnih informacija o tom radniku. Kada sam vidio i druge fotografije te osobe bio sam zapanjen i veoma uznemiren saznanjem da, u današnje vreme, neko može pokazivati fašističke i nacističke simbole i na taj način vređati i nanositi bol celokupnom čovečanstvu - kaže Incko.

U austrijskom tužilaštvu u petak nismo uspeli doći do odgovora na pitanje šta je preduzeto protiv Arnauta i zašto je on na slobodi.

Za to vreme Arnaut i dalje sprovodi svoju misiju širenja radikalizma. Na video-snimku novijeg datuma vidi se Arnaut u prostoriji punoj pripadnika vehabijskog pokreta u kojoj jedan od njih, obučen u maskirnu uniformu, čita versku molitvu.

Sa njegovog "Fejsbuk" profila jedino su uklonjene fotografije sa Inckom i ona na kojoj nosi fašistička obeležja, ali su uočljivi komentari koji propagiraju radikalizam i stavovi glavnog imama džamije kralja Fahda u Sarajevu Nezima Halilovića Muderisa, koji važi za glavnog ideologa vehabijskog pokreta u BiH.

Arnaut na "Fejsbuk" profil kači i izjave hafiza DŽevada Gološa iz Mostara, koji je član Rijaseta Islamske zajednice i uz čije posredovanje je na ratište u Siriju otišao veliki broj mladića iz BiH.

Arnaut nije odgovarao na broj telefona u Klagenfurtu, a na njegovom telefonskom broju u Sloveniji, gde povremeno radi, rečeno je da to više nije njegov broj.

Imad Elhusin

Među prijateljima Nešada Arnauta na njegovom "Fejsbuk" profilu je Egipćanin Imad Elhusin, nekadašnji verski vođa odreda "El mudžahedin", koji je tokom rata bio u sastavu Armije RBiH i čiji su pripadnici počinili najmonstruoznije zločine među kojima su i ritualna odsecanja glava kao što sada čine džihadisti Islamske države.

Prema podacima Federalne uprave policije, njegovo pravo ime je Eslam Faragala, a identitet je promenio 1994. godine u Eslam Durmo. On je 2001. godine u Egiptu osuđen na deset godina zatvora zbog terorizma, odnosno umešanosti u ubistvo 58 zapadnih turista u Luksoru 1997. godine. U oktobru te godine oduzeto mu je državljanstvo BiH i deportovan je u Egipat gde je, nakon izdržanih osam godina zatvora i pada vlasti Hosnija Mubaraka pušten na slobodu. Osim njega, među Arnautovim prijateljima su i brojni pripadnici i simpatizeri vehabijskog pokreta.

(Glas Srpske)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner