Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Ukrajina na prodaju - neispunjena obećanja Majdana
Hronika

Glas Rusije: Ukrajina na prodaju - neispunjena obećanja Majdana

PDF Štampa El. pošta
subota, 20. decembar 2014.

Trijumfatori Majdana su učvrstili svoju vlast i spremaju se da upravljaju 45 miliona Ukrajinaca.

Izbor ministara i prvi dekreti nove vlade pokazuju da Porošenko i Jacenjuk čvrsto nameravaju da brane vojne i finansijske interese Zapada. Stanje običnih Ukrajinca se u toku godine koja je na izmaku nije poboljšalo, a ozloglašena korupcija i dalje cveta.

Posle pobede na oktobarskim izborima premijer Jacenjuk počinje obećano lečenje „šok-terapijom“. U svom prvom govoru pred novoizabranim parlamentom 2. decembra je obećao da će negativna dinamika trajati barem šest meseci.

Po Jacenjukovom planu centralna vlada će deo ovlašćenja predati regionalnim vlastima. Osim toga, očekuju se promene u poreskom zakoniku i smanjenje državnog budžeta po svim stavkama.

Mere stroge štednje obuhvataju privatizaciju državnih železnica i automobilska privrede. Po mišljenju zamenika premijera za pitanja infrastrukture Valerija Voščevskog ove mere će pomoći u borbi protiv korupcije. Jacenjuku će u rasprodaji ukrajinske imovine prekookeanskim investitorima pomagati novoizabrani misionari-legionari: ministarka finansija Natalija Jeresko i ministar ekonomije Ajvars Abramavičus.

Karijera Jaresko je počela u MIP SAD, gde je radila kao šef ekonomskog odeljenja pri američkoj ambasadi u Ukrajini (1992-1995). Kasnije je postala rukovodilac investicione kompanije Horizon Capital usput rukovodeći fondom WNISEF s obrtom od 150 miliona dolara.

Za vreme rada u Horizon Capital i WNISEF Jaresko je pomagala u zapadnom finansijskom učestvovanju u ukrajinskoj ekonomiji. Tek što je zauzela ministarsku fotelju već je obećala „radikalno smanjenje budžetskih troškova“. Van svake sumnje, ova mera će doneti veliku dobit njenim investitorima.

Abramavičus je počeo u rođenoj Litvaniji. Posle kratkog službovanja u Hansbanku prešao je u privatnu firmu za investicije East Capital. Samo 2012. godine ona je u Ukrajinu uložila preko 100 miliona dolara.

Investicije obe firme počinju da donose dividende – posebno sad kad njihovi partneri sede u ukrajinskoj vladi.

Ekonomska situacija u Ukrajini je užasna, mnogo je gora nego što se može zamisliti, – kaže profesor Monrealskog univerziteta Dejvid Mendel (David Mandel) . „BDP ne samo da je pao ispod nivoa iz 2008. godine kad je besnela svetska finansijska kriza, već nastavlja da pada. Premijer Jacenjuk je već počeo da sprovodi u život svoje nepopularne mere budžetske ekonomije, koje će najbolnije udariti po radnicima kojima je već teško zbog otpuštanja.

Stiče se utisak da se glavna primedba SAD i EU na ukrajinsku korupciju nije sastojala u tome da ona postoji, već u tome što su se njome okoristili „pogrešni“. Profesor Mendel smatra da oligarhijska klasa Ukrajine vešto iskoristila jezičke i kulturne razlike među stanovnicima zemlje kako bi im skrenula pažnju sa sopstvene kriminalne delatnosti. Majdan ne samo da nije popravio ove tendencije, već ih je i produbio, dovevši do građanskog rata.

Jacenjuk je obećao biračima „koreniti preokret nabolje“, ali on u stvari nema značajnu perspektivu. Kombinacija antinarodnih budžetnih smanjenja, koja su uništila ekonomiju južne Evrope i građanskog rata koji i dalje traje predstavlja recept za regionalnu katastrofu s globalnim posledicama.

(Danijel Zubov - Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner