Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Rusija nudi Zapadu novu strategiju borbe protiv terorizma
Hronika

Glas Rusije: Rusija nudi Zapadu novu strategiju borbe protiv terorizma

PDF Štampa El. pošta
utorak, 16. septembar 2014.

Rusija poziva međunarodnu zajednicu da izradi kompleksnu strategiju borbe protiv terorizma. Eksperti se uzdaju u zdrav razum Zapada koji za sada više voli da deluje tradicionalnim, ali pogrešnim metodama.

Ozbiljan razgovor o terorizmu, održan na međunarodnoj konferenciji u Parizu, okupio je oko 30 država. Povod za susret su bili događaji u Iraku, gde neverovatni nivo nasilja od strane pokreta Islamska država daje osnove da se govori o pretnji po čitavo čovečanstvo. Učesnici sastanka dogovorili su se da pruže vlastima Iraka svestranu, između ostalog vojnu podršku. U završnom komunikeu ne precizira se o kojim konkretno merama vojnog karaktera se radi. Ističe se samo da će one ostrogo odgovarati zahtevima i potrebama iračkih vlasti, a takođe i „odgovarati međunarodnom zakonodavstvu“, ne podvrgavajući pri tome opasnosti civilno stanovništvo.

Eksperti su istakli izvesno lukavstvo takve formulacije. Jer ključni geopolitički faktor tradicionalno potire međunarodno zakonodavstvo u ime sopstvenih interesa. Iluzija tim povodom ne treba da bude: Amerikanci stalno koriste parolu „borbe za ljudska prava u čitavom svetu“ radi destabilizacije neugodnih političkih režima. Ne treba daleko ići po primer. Tako se već više puta dešavalo na Bliskom Istoku, i u Severnoj Africi, pa čak i u Evropi. Nezgrapni pokušaji da se izveze zapadni model demokratije svuda su doprinosili eskalaciji napetosti i usponu terorizma. Mada i dalje je maloverovatno da zapadni saveznici odustanu od ponavljanja prethodnih grešaka. Govori profesor Instituta za zemlje Azije i Afrike Moskovskog državnog univerziteta Lomonosov Vladimir Isajev.

Mene čudi što neki politički lideri poput predsednika SAD i Francuske s upornošću dostojnom bolje primene smatraju one koji se nalaze na teritoriji Sirije „borcima za demokratiju“ koje treba podržati, a one koji se nalaze na teritoriji Iraka treba bombardovati kao teroriste. I u to oni pokušavaju da ubede pre svega svoje birače, kao i međunarodnu javnost. Mada je već više puta dokazano da je ona pomoć koju je Zapad pružao sirijskoj „umerenoj opoziciji“ na kraju padala u ruke religioznim fanaticima. Problem je u tome što zapadni lideri ne slušaju argumente razuma. Ili se radi o njihovim posebnim odnosima sa monarhijama Persijskog zaliva. Ili su se oni zaista upleli u svoje takozvane „demokratske vrednosti“ i smatraju da diktatore treba svrgavati po bilo koju cenu. Ali u takvom slučaju to je pitanje stanja psihe.

Međutim, teroristička pretnja je previše ozbiljna da bi se reakcija na nju zasnivala na pojedinim ideološkim razlozima i nepoštovanju normi međunarodnog prava. Upravo zato Rusija predlaže da se formira međunarodna konferencija za duboko i kompleksno istraživanje problema ekstremizma i terorizma na Bliskom Istoku i u Severnoj Africi. Prema rečima ministra inostranih poslova Rusije Sergeja Lavrova, teroristička opasnost je mnogo kompleksnija nego današnji dnevni red, mnogo šira sa tačke gledišta geografije. Treba izučiti dubinske razloge, a ne prosto simptome podizanja talasa ekstremizma. Moramo da budemo u stanju pošteno da razmotrimo posledice ratova i agresija iz prošlosti, uzroke zalaska pregovora o vrlo zastarelim konfliktima u ćorsokak, uključujući nedovoljni progres arapske mirovne inicijative, istakao je šef ruske diplomatije.

Pri tome Rusija je spremna da učestvuje u izradi dodatnih opštih mera za borbu protiv terorizma. Ona već pruža značajnu vojnu i drugu pomoć jačanju antiterorističkog potencijala Iraka, Sirije i drugih država regiona, koje se nalaze na prvoj liniji u njihovoj borbi protiv Islamske države i drugih ekstremističkih grupacija.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner