Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Neredi u Fergusonu - prekretnica za čitavu Ameriku
Hronika

Glas Rusije: Neredi u Fergusonu - prekretnica za čitavu Ameriku

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 21. avgust 2014.

Nemiri u gradu Ferguson potvrđuju prisustvo dubokih problema u američkom društvu. Ali, oni ne mogu biti rešeni bez značajne korekcije postojećeg društveno-političkog modela.

Povod za sukobe na ulicama Fergusona bilo je ubistvo afro-američkog mladića Majkla Brauna od strane policajca. U svoju odbranu, vlasti su saopštile da je Braun sa svojim prijateljem predstavljao opasnost po društvo, jer je 10 minuta pre ubistva opljačkao trafiku. Međutim, ubrzo je obelodanjeno da je Braun pogođen u čelo dok je stajao na kolenima sa podignutim rukama. Stanovnici grada su ponašanje policajca ocenili kao samovolju i ubistvo na rasnoj osnovi i odgovorili pogromima i akcijama građanske neposlušnosti. Kako je saopštio RIA Novosti stanovnik Fergusona Šerman Hokins, "ovde je policija raspoložena protiv afro-amerikanaca. Oni ih samo ugnjetavaju". Od tada, atmosfera u Fergusona samo nastavlja da se zagreva.

Sam po sebi, povod za nerede prilično je trivijalan za SAD. Prema statističkim podacima, u Americi danas, na svakih 28 sati policija ubija po jednog tamnoputog mladića do 25 godina. Ali, u Fergusonu se otvorio još jedan čir društveno-političkog modela koji Amerikanci smatraju idealnim i nameću ga čitavom svetu. Događaji u Fergusonu razvijaju se po standardnom scenariju "obojenih revolucija", serije koja je u poslednjih dvadeset godina zahvatila gotovo sve kontinente. Amerikanci su dobili to, što su tako intenzivno tražili za druge, smatra komesar ruskog Ministarstva inostranih poslova za ljudska prava, demokratiju i vladavinu prava, Konstantin Dolgov:

Tragični događaji u Fergusonu, nakon ubistva nenaoružanog 18-godišnjeg afro-amerikanca od strane policajca, pokazali su visok stepen napetosti u američkom društvu, koje i dalje ostaje podeljeno po rasnoj liniji. Druga stvar je, da su vlasti do nedavno pokušavale da prikriju ovu realnost. Ali, nemoguće je dugo vremena kriti ove protivrečnosti. Naravno, policija nesrazmerno primenjuje silu. Koriste se sredstva, ne iz policijskog, već iz vojnog arsenala, protiv čega dižu glas američki aktivisti za ljudska prava!

Još jedan razlog za bunt stanovnika Fergusona je i visoka stopa nezaposlenosti među afro-američkom populacijom. Prema mišljenju Los Angeles Times, ubistvo Brauna samo je povod za nemire, koji su sazrevali decenijama: nakod industrijskog pada 80-ih godina, grad su napustili "plavi okovratnici", a na njihovo mesto su došle siromašne afro-američke porodice. Od 2000. godine, prosečna plata se smanjila za 30%, uračunajući inflaciju.

Situaciju pogoršava, to što američka policija koristi teško naoružanje. Na primer, oklopna vozila, koja koriste u ratovima u inostranstvu. Predsednik udruženja "Veterani za mir" DŽeri Kondon smatra da, "to što se dešava u Fergusonu - rezultat je nacionalnog mišljenja da nasilje rešava probleme." Prema podacima relevantnih NVO, između ostalih i "Američke unije za građanske slobode", agencije za sprovođenje zakona široko koriste čak i tokom rutinskih aktivnosti, uključujući potrage, oklopna vozila, suzavce, šok bombe, minobacače, poluautomatsko i automatsko oružje. Žrtve policijske samovolje postaju i pripadnici štampe, dodaje Konstantin Dolgov.

To se vrlo ozbiljno odražava na novinare. Svaki dan, vlasti se obrušavaju na slobodu slova. Ozbiljnog dijaloga sa demonstrantima još uvek nema. Teško je govoriti o dijalogu kada je sve bačeno na brutalnu silu. Po našem mišljenju, američke vlasti treba ozbiljno da porade na velikim unutrašnjim problemima koje postoje u Americi, umesto što drugim državama daju lekcije o ljudskim pravima.

Američki novinari pišu o tri prelomna momenta: prvi je bilo ubistvo Brauna – ono je razbesnelo Ferguson. Drugi su pljačke - one su razbesnele državu Misuri. Treći prelomni momenat postala je militarizacija policije i suzbijanje slobode štampe – to je razbesnelo celu zemlju. Prema rečima jednog od autora, nalazeći se stalno u ratnom stanju, Amerika tokom svog postojanja nikada nije bila pod kopnenom invazijom. Rat je uvek vođen na drugoj strani sveta. Amerikanci nikada nisu videli tenkove na svojim ulicama. Dok u Fergusonu, policija obučena kao Rambo, razagoni Amerikance sa ulica i diktira im kako da pišu članke, kao u scenama lošeg holivudskog blokbastera, gde su Ameriku osvojili Rusi. To pokazuje da je zemlja politički podeljena. Čini se da u Sjedinjenim Američkim Državama počinje nova faza političkog života, kada će morati da preispitaju svoju geopolitičku ulogu: kada živiš u staklenoj kući, ne bi trebalo da se gađaš kamenjem.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner