Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Milioni „političara" Berezovskog vraćeni u Rusiju
Hronika

Glas Rusije: Milioni „političara" Berezovskog vraćeni u Rusiju

PDF Štampa El. pošta
sreda, 15. septembar 2010.

Kompanija Aeroflot - ruske aviolinije dobila je novac iz Švajcarske. Preko 52 miliona dolara uplaćeno je po odluci Federalog sudskog resora Švajcarske Konfederacije sa računa Borisa Berezovskog. To je samo deo ogromnih suma koje je odbegli preduzimač oteo od ruskih kompanija. Generalno tužilaštvo smatra da će odluka suda u Bernu postati presedan koji će omogućiti da se dovedu do kraja sva krivična dela protiv Berezovskog.

Boris Berezovski u Rusiji se optužuje za organizaciju kriminalnog udruženja, prevaru, legalizaciju sredstava stečenih kriminalnim putem. Prema podacima istrage, biznismen je svojevremeno uspeo da legalizuje veliki novac. Na primer, u banci SBS-Agro on je nepovratno pozajmio 13 miliona dolara. Još ozbiljnije su postradali od preduzimljivog oligarha kompanije Aeroflot i ruski proizvođač automobila AvtoVAZ.

Što se tiče Aeroflota, ovaj slučaj završen je presudom još 2007. godine. Tada je Savelovski sud u Moskvi proglasio Berezovskog krivim za proneveru velikih suma, i osudio ga na 6 godina zatvora u njegovom odsustvu. U odsustvu, zato što se tada oligarh dao u bekstvo. Poslednje dve godine Generalno tužilaštvo Rusije radilo je u tesnom kontaktu sa švajcarskim kolegama, kako bi vratilo ukradeni novac postradalima, podsetio je za Glas Rusije opunomoćeni predstavnik Advokatske komore Evrope u Rusiji Aleksandar Treščev.

Generalno tužilaštvo igralo je važnu ulogu u slučaju povraćaja ovih novčanih sredstava Aeroflotu. To je očigledna pobeda. Dalje sve zavisi od toga koliko će generalo tužilaštvo, istražni komitet pravilno iskoristiti situaciju, i polazeći od normi međunarodnog prava goniti Berezovskog za krivična dela. Stav Berezovskog sada nije tako siguran kao što je bio ranije. On pokušava da krivično gonjenje predstavi kao političko, tobože on je borac za pravdu i politički izbeglica. Mi znamo da to nije tako, ali to treba dokazati.

Utočište je Boris Berezovski našao u Maglovitom Albionu. Već nekoliko godina ruske vlasti traže od Londona izručenje odbeglog bogataša. Ipak Engleska za sada to odbija, pod izgovorom da je biznismenu dat politički azil. Teško je reći za kakvu politiku. A u krivičnim delima sve je formulisano više nego jasno. Na osnovu jednog od njih - slučaja AvtoVAZ-a, ruski pravosudni organi nameravaju da traže nadoknadu dve milijarde dolara koje je proneverio biznismen. U junu 2009. godine on je na osnovu tog slučaja bio u odsustvu osuđen u ruskom sudu na 13 godina zatvora.

Ipak evropsko pravosuđe novac Berezovskog sa računa u švajcarskim bankama vraća Rusiji. Znači, priznaje da je on bio ukraden. Prateći logični lanac, London treba da izvede očigledan zaključak: Berezovski je kriminalac. I podleže izručenju. Jer prikrivati odbegle kriminalce nekako nije utemeljeno, nije evropski.

(Glas Rusije)