Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Izabran novi primerijer Slovenije - Miro Cerar ponovo na konju
Hronika

Glas Rusije: Izabran novi primerijer Slovenije - Miro Cerar ponovo na konju

PDF Štampa El. pošta
petak, 29. avgust 2014.

Izuzetni jugoslovenski gimnastičar poreklom iz Slovenije Miro Cerar je 1964.godine osvojio zlato na Olimpijadi, u disciplini vežba na konju. Nakon 50 godina, njegov sin, takođe Miro Cerar je ponovo na konju: oformivši svoju partiju svega 6 nedelja do parlamentarnih izbora, stručnjak za ustavno pravo je odneo političku pobedu nad ostalim kandidatima i postao je premijer.

Opozicija mrmlja da je, navodno, u tako slabim demokratijama, i pobeda potpunog početnika moguća kao rezultat „političkog inženjeringa“. Ipak, nezavisne ankete pokazuju da je 77% građana veruje pre svega Ceraru.

Reklo bi se da je došlo do određenog umora od političara, koji svojim profesionalnim veštinama mogu da dodaju i poznavanje oblasti kao što je korupcija. Svoju ulogu je odigrala i ekonomska kriza, koja je zamalo poslala bivšu jugoslovensku republika u red onih koji iščekuju iz EU paket mera za oporavak. Sada je pred novim primijerom čitav niz novih-starih izazova: smanjenje nezaposlenosti, reforma državnog aparta i socijalno- medicinskog i finansijskog sektora. Neće biti lako sa ovim izazovima, smatra viši naučni saradnik Instituta slavistike RAN Nadežda Piljko:

Situacija u Sloveniji je odraz onih procesa koji se dešavaju u EU. Miro Cerar ima nameru da izmeni političku klimu u državi, a okretanje leđa i udaljavanje od koalicije sa Slovenačkom demokratskom partijom- je potvrda toga. Novi premijer smatra da je srž slovenačke krize devalvacija vrednosti koji su ranije bile svojstvene Slovencima. On je sebi postavio zadatak da stvori društvo gde će čovek čoveku biti čovek. Ali, ekonomija ove države, ponavljam, uvučena je u opšteevropske procese. Kriza u Sloveniji- to je kriza u Evropi i nacionalni lider ne može da utiče na to.

Primetimo da, je već kao član EU, Slovnija uvek maksimalno racionalno pristupala odnosima sa Rusijom- na primer bila je pristalica ideje da se ukinu vize. Sankcije EU u odnosu na Moskvu, Ljubljana je dočekala bez preteranog entuzijazma. Još su u maju iz Ministarstva inostranih poslova Slovenije saopštili da će sankcije vrlo negativno uticati na ekonomiju države. Sada su se jadranska odmarališta nevelike balkanske države suočila sa smanjenjem broja ruskih turista, što je izazvano zaoštravnjem odnosa Rusije i EU. U sadašnjim uslovima, smatra Nadežda Piljko, neophodno je naći najpre ono što Ljubljani može pre svega doneti ekonosmku korist:

Na primer „Južni tok“- to je više od jedne milijarde evra investicija u ekonomiju Slovenije. Neke države EU istupaju protiv dopunskih sankcija u odnosu na Rusiju i to je dokaz da trezveni pristup pobeđuje. Nadam se da će nova slovenačka vlada neće biti izuzetak i da će donositi odluke koje će ići u korist same države, čiji je bankarski sistem opterećen kreditima u visini do 20% od ukupnog BND. Produbljivanje saradnje sa Rusijom, odigralo bi u korist izlaska države iz ekonomske krize.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner