Početna strana > Hronika > Generalna skupština UN usvojila rezoluciju o borbi protiv koronavirusa, blokiran nacrt ruske rezolucije o ukidanju sankcija u uslovima pandemije
Hronika

Generalna skupština UN usvojila rezoluciju o borbi protiv koronavirusa, blokiran nacrt ruske rezolucije o ukidanju sankcija u uslovima pandemije

PDF Štampa El. pošta
petak, 03. april 2020.

Generalna skupština UN usvojila je kasno sinoć rezoluciju o borbi protiv korona virusa u kojoj se apeluje na „međunarodnu saradnju“ i „multilateralizam“.

To je prvi tekst koji je usvojila Generalna skupština UN otkako je proglašena pandemija.

U rezoluciji se naglašava „potreba za potpunim poštovanjem ljudskih prava“ i osudjuje „svaki oblik diskriminacije, rasizma i ksenofobije u odgovoru na pandemiju“.

U tekstu se ističe centralna uloga Ujedinjenih nacija u zdravstvenoj i ekonomskoj krizi u svetu.

Rezolucija, koju su predložile Švajcarska, Indonezija, Singapur, Norveška, Lihtenštajn i Gana, dobila je podršku 188 zemalja.

Preostalih pet država članica podržalo je predlog Rusije, u kojem se takodje zemlje pozivaju na saradnju, ali koja je sadržala zahtev za ukidanje medjunarodnih sankcija u cilju borbe protiv pandemije.

Predlog Rusije dobio je podršku Centralnoafričke Republike, Kube, Nikaragve i Venecuele.

Blokirana ruska rezolucija o ukidanju sankcija u uslovima pandemije

Sjedinjene Države, Evropska unija, Velika Britanija, Ukrajina i Gruzija nisu dozvolile Generalnoj skupštini UN da usvoji nacrt ruske rezolucije u koje se poziva na ukidanje jednostranih sankcija koje onemogućavaju zemljama da se bore protiv pandemije virusa korona, saopštila je ruska misija u svetskoj organizaciji.

Rusija je prethodno predložila Generalnoj skupštini da usvoji Deklaraciju o solidarnosti u borbi protiv koronavirusa. U tom dokumentu se ističe glavna ulogu Svetske zdravstvene organizacije u borbi protiv pandemije.

Tekstom dokumenta predviđeno je da države sarađuju među sobom i sa SZO u sklopu napora da se osmisle načini borbe protiv širenja KOVID-19 i lečenja te bolesti.

Takođe, pozivaju se države da pomognu onim zemljama koje su pretrpele najveće žrtve i štetu od virusa korona, uključujući zemlje u razvoju, kao i da se odustane od trgovinskih ratova i primene jednostranih sankcija usvojenim u UN. Uz Rusiju na dokumentu je radilo još 28 zemalja-članica svetske organizacije.

„Nije bilo konsenzusa o dokumentu koji smo predložili. Tome su se usprotivili Ukrajina, Gruzija, Velika Britanija, SAD i EU.  Žalimo što jedna manja grupa država – apologeta politike sankcija – nije uspela da pokaže spremnost da se odazove pozivu generalnog sekretara UN i da se odrekne svojih ispolitizovanih pristupa i interesa“, navodi se u komentaru ruske misije.

Kao posledica toga, odgovor globalnog i solidarnog sveta na novu pandemiju će biti mnogo složeniji, dodaje se.

„Može da nastrada veliki broj ljudi, pre svega u zemljama u razvoju“, ističu u ruskoj misiji i dodaju da bi zvanična Moskva volela da vidi u pisanoj formi koja je to logika i koji su to argumenti za blokiranje nacrta Deklaracije.

Takođe se ukazuje da su argumenti Ukrajine u Gruzije kao i obično nadmeni i ispolitizovani i nisu razumljivi za većinu država-članica.

Bez obzira na ovakav ishod, Rusija će nastaviti koordinisanu saradnju sa istomišljenicima po ovom pitanju.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner