Početna strana > Hronika > General Mitar Kovač: NATO pomaže reformu sistema odbrane Srbije
Hronika

General Mitar Kovač: NATO pomaže reformu sistema odbrane Srbije

PDF Štampa El. pošta
subota, 13. april 2013.

Načelnik uprave za strategijsko planiranje Ministarstva odbrane general major Mitar Kovač pozitivno je ocenio saradnju Srbije sa članicama NATO i Partnerstva za mir.

General  Kovač je ukazao na njihov značaj u razvoju i modernizaciju domaćeg sistema odbrane.

"Od početka smo imali jasan strateški cilj - efikasan, održiv i ekonomičan sistem odbrane i moderna profesionalna vojska koja je u stanju da izvršava postavljene zadatke. Sistem odbrane i Vojska Srbije prošli su dug put specifičnih promena i u tom procesu reforme sistema, NATO i članice Partnerstva za mir pružile su značajnu pomoć", kazao je Kovač.

Na seminaru, koji je organizovao Atlantski savet Srbije, predstavljeni su efekti međunarodne vojne saradnje u evro-atlantskim integracijama, poput pomoći NATO i članica Partnerstva za mir u profesionalizaciji i modernizaciji Vojske Srbije, kao i praktični aspekti programa Partnerstvo za mir.

Izaslanik odbrane Kraljevine Norveške u Srbiji pukovnik Esben Os istakao je da je ta država kroz više od 650 programa u Srbiju, odnosno državne i civilne institucije, uložila više od 240 miliona evra pomoći. Prema njegovim rečima, namera Norveške jeste da pruži podršku miru i stabilnosti u regionu, jačanju kapaciteta tih zemalja za vojnu saradnju i učešće u multinacionalnim operacijama.

Izaslanik odbrane Austrije u Srbiji brigadni general Rajnhard Šoberl ponovio je značaj angažovanja vojnih snaga u mirovnim operacijama zbog njihovog uticaja na bezbednost i stabilizaciju regiona u kojima se misije sprovode. 

Kako je slikovito objasnio, "ukoliko područje Balkana ne bude bezbedno, izbeglice će se pojaviti na granici Austrije i drugih evropskih država".

Seminar Atlantskog saveta Srbije završava se sutra diskusijom o partnerskom programu evro-atlantske saradnje, učešću u međunarodnim vojnim i mirovnim misijama i ulozi medija i integracijskim procesima.

Ted Vajtsajd: Moguća saradnja i bez članstva Srbije u NATO

RUMA – Srbija i NATO mogu da sarađuju i bez priključenja Srbije severnoatlantskom savezu jer dele zajedničke interese, izjavio je danas zamenik pomoćnika generalnog sekretara NATO Ted Vajtsajd.

„Izuzetno smo ponosni na vodeću ulogu Srbije u borbi protiv korupcije. Ta borba je zajednički interes i na tome možemo zajedno raditi, bez potrebe da se Srbija priključi NATO paktu. Takav odnos imamo i sa Rusijom”, rekao je Vajtsajd na konferenciji Altlantskog saveta Srbije u Rumi.

Vajtsajd je rekao da NATO nema politički interes za priključenje Rusije toj organizaciji ali da dele zajedničke interese za uspostavljanje stabilnosti.

„Kao i sa Srbijom, mi sarađujemo i sa Rusijom. Političko rukovodstvo te zemlje je više puta ponovilo izričit stav da ne žele da se priključe NATO-u, ali to nas ne sprečava da sarađujemo u borbi protiv piraterije koja ometa trgovinu i bezbednost”, kazao je Vajtsajd.

On je naglasio da NATO sarađuje sa Srbijom i Rusijom ne zbog toga jer je primoran, već jer deli zajednički interes sa te dve zemlje.

Prema njegovim rečima, program Partnerstvo za mir pruža mogućnost za pripremu zemlje za ulazak u NATO, što su, kako je dodao, mnoge zemlje istočnog bloka iskoristile, ali je ostavljena mogućnost svakoj zemlji da odabere nivo saradnje kao i odluku o pristupanju.

„Partnerstvo za mir je dugogodišnji program u toku koga su se mnoge zemlje pripremile da postanu članice NATO. Međutim, Srbija, poput Rusije može da ostane van saveza ali je značajno da sarađujemo i prepoznamo zajednički interes”, rekao je on.

Bezbednost na Kosovu utiče na celu Evropu

Očuvanje bezbednosti na Kosovu i Metohiji znači i očuvanje bezbednosti celog zapadnog Balkana - bez koje Evropa ne može biti slobodna i celovita.

Ovo su zaključili učesnici seminara u Rumi koji je organizovao Atlantski savez u Srbiji, predstavnici ministarstava odbrane i spoljnih poslova Srbije, oficiri Vojske Srbije, eksperti i predstavnici zemalja članica NATO.

Pomoćnik ministra spoljnih poslova zaduženog za bezbednosnu politiku Momir Udovički je kao najveći rizik za bezbednost Srbije, ali i regiona, označio situaciju na Kosovu i Metohiji.

"Pitanje Kosova i Metohije ima najveći značaj kada je reč o odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije. Problem očuvanja bezbednosti na Kosovu istovremeno predstavlja i proces očuvanja bezbednosti na celom zapadnom Balkanu", istakao je Udovički.

Govoreći na temu "Spoljna i odbrambena politika Srbije i zemalja regiona u okviru evro-atlantske saradnje", Udovički je konstatovao da Evropa ne može biti slobodna i celovita dok i zapadni Balkan ne postane njen deo.

Po njegovim rečima, odbrana državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta, napredak u evro-integracijama, jačanje bilateralne i multilateralne saradnje u regionu predstavljaju primarne ciljeve spoljne politike Srbije. Srbija se zalaže za napredovanje čitavog regiona i izgradnju mirnog i stabilnog okruženja, a opredeljenje Vlade Srbije je mirno rešenje pitanja Kosova i Metohije, istakao je.

Rukovodilac odeljenja za politiku odbrane Ministarstva odbrane Hrvatske Kristijan Beljan ocenio je da sve države u regionu imaju zajednički cilj, odnosno obezbeđivanje društvene i ekonomske sigurnosti kroz evroatlantske integracije.

Nijedna država regiona ne može sama da odgovori na brojne pretnje s kojim se danas susreće, već je to jedino moguće kroz kolektivnu odbranu, odnosno uključivanjem u velike vojne saveze, poput NATO, smatra.

"Bili mi član vojnih saveza ili ne, odluke donete u ovim asocijacijama imaju direktne ili indirektne uticaje na našu nacionalnu sigurnost i ekonomske i društvene tokove", zaključio je Beljan.

Govoreći o saradnji Srbije sa NATO, predstavnik ministarstva spoljnih poslova Zoran Vujić ocenio je da je veoma važno da se nivo saradnje podigne kako bi se glas Srbije čuo i poštovao jer će "samo na taj način Srbija moći da ostvari komunikaciju na regionalnom nivou".

"Moramo biti svesni uloge koju ima NATO za regionalni mir i stabilnost. NATO je naš partner i s njim imamo iste ciljeve. Tačno je da se ne poklapamo uvek u tim ciljevima, ali važno je da možemo da razgovaramo jer je to je jedini način kako možemo da ostvarimo što bolje odnose za mir i stabilnost na ovim prostorima", poručio je Vujić.

Ambasador Slovačke u Beogradu Jan Varšo, imajući u vidu poziciju i položaj Srbije, mišljenja je da Srbija nije samo locirana u Evropi već da je deo Evrope zbog čega mora da održava kontakt sa NATO "bez obzira hoće li postati njena članica ili neće". On je dodao i da je svestan problema Kosova i Metohije u saradnji Srbije sa NATO dodavši da to ne može da se ignoriše.

"Međutim, nadamo se da će dijalog koji se vodi između Beograda i Prištine imati srećan kraj, jer glavni cilj je da se obezbedi bezbednost i prosperitet zapadnog Balkana i ljudi koji tu žive", zaključio je Varšo.

Regionalni dvodnevni seminar za predstavnike medija "Piši kao što govoriš i čitaj kao što je napisano II" organizovao je Atlantski savet u Srbiji uz podršku ambasade Ujedinjenog Kraljevstva u Beogradu i NATO vojne kancelarije za vezu.

(Beta-Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner