Početna strana > Hronika > Gazprom: Južni tok u Srbiju ulazi kod Zaječara
Hronika

Gazprom: Južni tok u Srbiju ulazi kod Zaječara

PDF Štampa El. pošta
petak, 13. avgust 2010.
juzni-tok527.jpg

 Ruski "Gazprom" saopštio da je predviđeno da "Južni tok" uđe na srpsku teritoriju nedaleko od Zaječara. Rusi odlučno isključuju mogućnost da odustanu od izgradnje gasovoda.

Predviđeno je da "Južni tok" uđe na srpsku teritoriju nedaleko od Zaječara, saopštila je informativna služba ruskog "Gasproma", u kome "odlučno isključuju" mogućnost da se Rusija u poslednjem trenutku predomisli i odustane od izgradnje tog gasovoda.

U ruskoj kompaniji navode da su u razmatranju samo varijante tačke izlaska gasovoda iz Srbije, uz napomenu da će konačna maršruta biti određena po izradi studije o tehničko-ekonomskoj opravdanosti srpske deonice, koja bi, po planu, trebalo da bude završena u četvrtom tromesečju ove godine.

U "Gaspromu" ističu da su sa kompanijom "Srbijagas" ostvarili "konstruktivnu saradnju" na izradi studije o tehni čko-ekonomskoj opravdanosti srpske deonice gasovoda.

"Do sada smo uspešno rešavali sva pitanja vezana za realizaciju projekta u Srbiji", ističu predstavnici "Gasproma", naglašavajući da ne postoje nesuglasice ni po pitanju varijanti trase "Južnog toka" preko srpske teritorije.

Komentarišući informacije nekih glasila da će izgradnja prve faze projekta početi do kraja 2011. godine, u "Gaspromu" ukazuju da nikada nisu saopštili nameru da pokrenu izgradnju iduće godine. Početak realizacije "Južnog toka" planiran je za 2013. godinu, naglašavaju predstavnici holdinga.

Kad je u pitanju cena realizacije projekta, koju je "Gasprom" ranije procenio na maksimalno osam milijardi dolara, a zapadni eksperti tvrde da će biti čak tri puta veća, predstavnici ruskog holdinga ukazuju da će cena biti definitivno određena posle izrade zbirne studije o izvodljivosti čitave trase "Južnog toka".

Realizacija "Južnog toka", koji se gradi kako bi se zaobišla teritorija Ukrajine, sa kojom je, kao tranzitnom zemljom, Rusija poslednjih godina imala problema, česta je tema razgovora ruskih i ukrajinskih zvaničnika, koji pokušavaju da nagovore Rusiju da odustane od tog projekta.

Ukrajinski predsednik Viktor Janukovič je više puta predlagao proširenje postojećih i izgradnju novih gasovoda na ukrajinskoj teritoriji, čime bi se povećali kapaciteti za transport ruskog gasa ka zapadnoj Evropi, što bi izgradnju "Južnog toka" učinilo suvišnom.

U "Gaspromu", međutim, "odlučno isključuju" mogućnost da se Rusija u poslednjem trenutku predomisli i odustane od izgradnje gasovoda i, uvereni u budućnost "Južnog toka", nameravaju da aktivno nastave sa njegovom realizacijom.

Međunarodni, regionalni gasovod "Južni tok" vodiće po dnu Crnog mora, od ruskog do bugarskog dela obale, a potom će se granati u dva kraka - prema Grčkoj i Italiji, odnosno preko Srbije, Hrvatske, Slovenije i Mađarske, ka Austriji. Planirano je da kapacitet podvodnog dela gasovoda iznosi 63 milijarde kubnih metara gasa godišnje.

Međudržavne sporazume o izgradnji "Južnog toka" Rusija je do sada potpisala sa Bugarskom, Srbijom, Grčkom, Slovenijom, Hravatskom i Austrijom.

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner