среда, 14. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Гардијан“: Западне обавештајне службе помагале Мосаду у атентатима на Палестинце током седамдесетих
Хроника

„Гардијан“: Западне обавештајне службе помагале Мосаду у атентатима на Палестинце током седамдесетих

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. мај 2025.

 Западне обавештајне агенције тајно су достављале информације израелском Мосаду које су коришћене за атентате на Палестинце осумњичене за тероризам у Европи током седамдесетих, показала је нова историјска анализа на основу декласификованих докумената.

Како је навео британски „Гардијан“, истраживач Авива Гутман пронашла је доказе о сарадњи у швајцарским архивама, где су откривене шифроване поруке размењиване унутар тајне мреже кодног имена "Kilowatt".

Мрежа је укључивала 18 западних обавештајних служби, укључујући оне из САД, Велике Британије, Француске, Италије, Немачке, Швајцарске и Израела.

Информације су, како је наведено, коришћене у операцији израелског Мосада познатој као "Гнев Божји", покренутој након убиства израелских спортиста током Олимпијских игара у Минхену 1972. године.

Током операције, израелске службе елиминисале су најмање десет Палестинаца у западној Европи, које су се повезивале са групама попут Црног септембра и ПФЛП-а.

Западне службе достављале су Мосаду податке о кретању, склоништима и везама осумњичених, а неки случајеви показују и директну логистичку подршку, наведено је у извештају.

Међу жртвама су били Ваел Цвајтер, убијен у Риму 1972, Махмуд ал-Хамшари, ликвидиран у Паризу, као и Мохамед Боудиа, елиминисан уз помоћ швајцарских података.

"Kilowatt" документи такође откривају да је британски МИ5 доставио Мосаду једину познату фотографију Алија Хасана Саламеха, вође Црног септембра, што је довело до погрешног атентата у Норвешкој 1973. године.

Премијерка Израела Голда Меир наводно је захтевала потврду умешаности сваког циља у нападе пре одобравања операција, а информације су стизале путем "Kilowatt" мреже.

Према Гутмановој, ти подаци отварају питање нетранспарентне међународне сарадње обавештајних служби и њеног утицаја на актуелне сукобе, укључујући рат у Гази.

"Kilowatt" мрежа остала је непозната јавности све до недавно, а детаљи истраживања биће објављени у њеној књизи касније ове године.

(Политика)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер