Početna strana > Hronika > Gardijan: Beogradske vlasti bi mogle da zaposle više od 600 vozača autobusa da nije troškova novogodišnje rasvete
Hronika

Gardijan: Beogradske vlasti bi mogle da zaposle više od 600 vozača autobusa da nije troškova novogodišnje rasvete

PDF Štampa El. pošta
utorak, 18. decembar 2018.

Božićna i novogodišnja rasveta i ukrasi se postavljaju radi dobrog raspoloženja tokom praznika ali u Beogradu je rasveta postala izvor beskonačne kontroverze, piše danas londonski dnevnik Gardijan.

Budžet za novogodišnju dekoraciju finansiran je od strane poreskih obveznika u iznosu od 2,56 miliona funti, izazvao je bes građana i optužbe za korupciju.

Gradske vlasti Beograda su počele postavljanje novogodišnje rasvete već u septembru dok je vreme još bilo toplo kao leti, a očekuje se da će ona ostati na mestu i sledećih nekoliko meseci, kao što je urađeno i prethodne godine.

Za razliku od većine evropskih gradova, prazničnu rasvetu i ukrase u prestonici Srbije plaćaju poreski obveznici, kaže dnevnik i dodaje da su gradske vlasti potrošile skoro 800 miliona dinara na novogodišnju rasvetu od 2014. godine.

Kao primer se navodi da vlasnici radnji u centru Londona plaćaju gradski porez kojim se pokrivaju troškovi praznične rasvete u Oksford stritu. U Rimu takvu rasvetu plaća modna kuća Bulgari, dok se u Vašingtonu novac sakuplja od privatnih donacija.

Nezavisni mediji i borci protiv korupcije smatraju da su takvi troškovi preveliki, jer se novac odliva od drugih neophodnijih stvari. Gardijan navodi da je bivši gradonačelnik Siniša Mali čak obećao da će poništiti ugovor o veštačkoj jelki.

Londonski dnevnik citira beogradskog arhitektu Ljubicu Slavković koja upozorava da se ulice grada raspadaju, da se na javnim mestima baca đubre i da je tokom zime otežan gradski prevoz.

Beogradske vlasti bi mogle da zaposle više od 600 vozača autobusa da nije troškova novogodišnje rasvete, kaže Gardijan.

U Beogradu nije problem samo u ceni praznične rasvete već i u navodnoj korupciji koja se iza nje krije, kaže dnevnik i navodi da su dokazi o tome objavljeni još 2016. na portalu Pištaljka.

Gradske vlasti se brane od svih optužbi tvrdnjom da je rasveta magnet za turiste i da se od turizma zaradi višestruko više od cene rasvete, ali se sa tom tvrdnjom ne slaže direktor asocijacije turističkih agencija YUTA Aleksandar Seničić koji je za Gardijan izjavio da, koliko on zna, nijedna institucija nije uradila analizu koja bi ukazala da rasveta utiče na turizam.

Ljubica Slavković smatra da su mnogi ogorčeni zbog rasvete jer je ona šljašteći podsetnik da ljudi na vlasti smatraju da su svi ostali budale.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner