Početna strana > Hronika > Gabrijel Eskobar: Želimo da Srbija i Kosovo budu produktivni članovi evroatlantskih struktura, da imaju mirne i predvidive odnose, a put za to je dijalog pod okriljem EU
Hronika

Gabrijel Eskobar: Želimo da Srbija i Kosovo budu produktivni članovi evroatlantskih struktura, da imaju mirne i predvidive odnose, a put za to je dijalog pod okriljem EU

PDF Štampa El. pošta
utorak, 12. mart 2024.

 Pomoćnik američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Gabrijel Eskobar izjavio je da je primarni razlog njegovog dolaska u Prištinu da naglasi da nema alternative dijalogu sa Srbijom, koji se odvija pod okriljem Evropske unije i razgovara o načinima da se pronađe rešenje za nekoordinisanu odluku Prištine o ukidanju dinara.

Eskobar koji trenutno boravi u Briselu, a sutra će posetiti Prištinu, na onlajn konferenciji za novinare naglasio da SAD ne osporavaju legitimitet, već primenu odluke Centralne banke Kosova o ukidanju dinara.

Kada je reč o dijalogu, dodao je on, u kritičnom smo trenutku i apelujem na ove strane da poštuju sporazume koji su dogovoreni, da ih primene i pokažu dobru volju i izbegnu jednostrane provokacije koje bi kreirale dodatne tenzije.

Eskobar je rekao da je imao sastanke sa sagovornicima u EU i NATO, a pre svih sa specijalnim izaslanikom za dijalog Miroslavom Lajčakom.

Kada je reč o primeni Uredbe Centralne banke Kosova i teškoćama sa kojima su suočeni građani koji žive od socijalnih davanja iz Srbije, Eskobar je pozvao vladu Kosova da shvati ozbiljno zabrinutost međunarodne zajednice.

Eskobar je naveo razloge zašto međunarodna zajednica osporava primenu, a ne legitimnost odluke, a to su da Kosovo želi da uvede evro kao sredstvo plaćanja za manje od tri nedelje, dok je Francuskoj trebalo skoro godinu dana, da nije obezbeđena alternativa ljudima da dobiju primanja od kojih zavise i ljudi su ostavljeni „da nagađaju“ šta će biti.

On je pomenuo i da je dve nedelje pre objave Uredbe Centralne banke, Kosovo sa ostalim zemljama Zapadnog Balkana i Evropske unije na samitu u Skoplju dogovorilo mehanizam elektronske isplate do kraja godine, što bi bilo rešenje za sadašnji problem, niti je bilo kampanje u saradnji sa međunarodnom zajednicom da se uz podršku nađe rešenje.

Potrebno nam je da Kosovo radi sa međunarodnom zajednicom, da se pronađe rešenje za ovu katastrofalnu odluku koja je donela haos u ekonomiji, ocenio je Eskobar.

Eskobar je rekao da je saglasan sa američkim ambasadorom DŽefrijem Hovenijerom koji ističe da je SAD teško da zagovara u EU i NATO interese Prištine, jer tamo postoji pet država koje ne priznaju nezavisnost Kosova.

One bi volele da vide napredak u svim pitanjima koje se postavljaju u dijalogu, ali ignorišući dijalog Kosovo ignoriše i evropske partnere i nama čini nemoguće da ih ubeđujemo, ilustrovao je američki diplomata.

Želimo da Srbija i Kosovo budu produktivni članovi evroatlantskih struktura, da imaju mirne i predvidive odnose, a put za to je dijalog pod okriljem EU, rekao je Eskobar.

Eskobar je naglasio da formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO) ostaje prioritet za Kosovo, ukazujući i da u slučaju ZSO ne bi bilo problema oko dinara.

Zajednica srpskih opština neće biti nova Republika Srpska, neće biti država u državi i nema ništa u statutu što to predviđa ili bi kreiralo problem funkcionisanja Kosova. Pitanje dinara bi bilo rešeno da postoji ZSO, jer bi to bio način za transparentan transfer novca iz Srbije onima koji na njega ima pravo, po kosovskim zakonima, naglasio je on.

Eskobar je rekao da bi voleo da vidi i da Srbija primenjuje korake koji su pravno obavezujući i nepovratni.

Ohridski sporazum garantuje EU i posledice njegovog neprimenjivanja su sporija integracija Srbije i Kosova u Uniju, napomenuo je.

Upitan o slabljenju partnerstva SAD i Kosova, Eskobar je rekao da je partnerstvo između naroda, ne ide kroz jednog čoveka ili stranu, ali trenutno postoji problem u komunikaciji sa premijerom.

To nije problem SAD, već Kosova i to problemi u komunikaciji sa EU, NATO i drugim partnerima, dodao je Eskobar.

Upitan o uticaju Rusije, Eskobar je rekao da ono što se događa na Balkanu „otvara prostor za ruski maligni uticaj“.

Problemi koji postoje u regionu traju dugo, ali njihovim rešavanjem verujem da ćemo zatvoriti mogućnost da Rusija koristi nestabilnosti na Balkanu, zaključio je Eskobar. 

(Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner