Početna strana > Hronika > Folkskrant: Za Holandiju je preuranjena molba Srbije za članstvo u EU
Hronika

Folkskrant: Za Holandiju je preuranjena molba Srbije za članstvo u EU

PDF Štampa El. pošta
sreda, 23. decembar 2009.

AMSTERDAM/HAG – Srbija je u utorak podnela zvaničnu molbu da postane član Evropske unije. Jedva deset godina po padu ratobornog srpskog predsednika Slobodana Miloševića i posle NATO bombardovanja Srbije usled kršenja ljudskih prava na Kosovu, ova balkanska zemlja time definitivno bira evropski kurs.

Srpski predsedik Boris Tadić je u Stokholmu, gde je predao molbu sadašnjem predsedavajućem EU, švedskom premijeru Fredriku Rajnfeldu (Fredrik Reinfeldt), kazao: „To je istorijski trenutak“.

Rajnfeld je upozorio: „Put u članstvo EU je dugačak i zahteva velike reforme, ali imam mnogo poverenja da Srbija može, i da će te uslove ispuniti.“ Od Tadićevog dolaska na vlast, 2004. godine, u Srbiji su sprovedene mnoge reforme.  

Međutim, na molbu Srbije bacaju senku general Ratko Mladić i političar Goran Hadžić, koji su u bekstvu i optuženi su pred Tribunalom za Jugoslaviju. Tadić je u Stokholmu kazao: „Mi činimo sve što je moguće kako bi ih uhapsili. Ako se nalaze na tlu Srbije, biće uhvaćeni.“ A i Kosovo, koje su skoro sve zemlje-članice EU priznale kao nezavisnu državu, ostaje kao problematično pitanje.

Zbog toga, za neke zemlje-članice EU, kao što su Nemačka, Velika Britanija – a naročito Holandija, molba Srbije dolazi preuranjeno. Holandija je tek prošlog meseca, posle pozitivnog izveštaja Tribunala za Jugoslaviju o tome da Srbija sarađuje, prestala da se opire tešnjim vezama Srbije sa EU.

Pre nego što odobri sledeći korak Srbije uz lestvicu EU, Holandija iščekuje da vidi da li će se saradnja Srbije sa tribunalom nastaviti. Predstavnik ministra spoljnih poslova Maksima Ferhagena (Maxime Verhagen), člana Hrišćansko-demokratskog apela (CDA), naglasio je da „Srbiji predstoji još dugo vremena do članstva u EU“. Svi preduslovi, uključujući i saradnju sa Tribunalom, „biće vrlo detaljno i pažljivo procenjivani“.

Prema opozicionoj stranci – (liberalnoj) Narodnoj partiji za slobodu i demokratiju (VVD), kako reče njen poslanik u parlamentu, Han ten Bruke (Han ten Broeke), “ova molba za članstvo u EU može da se obratnom poštom vrati u Beograd“. On se čvrsto pridržava Ferhagenovog prvobitnog uslova: Mladića na sud.

Druge članice EU, kao Italija, Grčka, Švedska i Španija imaju pozitivniji stav prema   molbi Srbije. Međutim, s obzirom na to da svih 27 država-članica moraju jednoglasno da prihvate molbu, može potrajati još prilično dugo pre nego što Srbija zaista postane kandidat za člana EU. Prema nekim procenama, Srbija će možda ući u EU negde između 2014. i 2018. godine.

(Folkskrant, prevod sa holandskog: Vasilije Kleftakis)