Početna strana > Hronika > Filip Riker: SAD podržavaju kadidaturu Srbije za članstvo u EU
Hronika

Filip Riker: SAD podržavaju kadidaturu Srbije za članstvo u EU

PDF Štampa El. pošta
sreda, 04. januar 2012.

Berlin - SAD u potpunosti podržavaju davanje statusa kandidata za članstvo u EU Srbiji, rekao je Filip Riker, zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara.

Riker je naglasio da iz američke perspektive, gledano posle samita EU u decembru (na kojem Beograd nije dobio željeni status kandidata), "Srbija ima dobre mogućnosti da dalje radi na sebi".

"Mi u potpunosti podržavamo status kandidata za Srbiju. Srbija je veoma mnogo napredovala. Evropski savet će to uzeti u obzir i u martu ponovo odlučivati (o statusu kandidata)", rekao je on u intevjuu za portal Euractiv.de.

Dodao je da je "i Crnoj Gori upućen signal da nastavi sa dosadašnjim radom", ali i da je "Kosovo dobilo jasnu evropsku perspektivu".

Funkcioner Stejt departmenta zadužen za evropska i evroazijska pitanja istakao je da za Kosovo sada postoji jasna perspektiva o otpočinjanju pregovora o viznom režimu, ali i izgledi za unapređenje trgovine i članstvo u Evropskoj banci za obnovu i razvoj.

"Protekli period je bio veoma intenzivan i mi se neprestano angažujemo u vezi sa ovim temama i moramo to i dalje da činimo, jer je Zapadni Balkan od ogromne važnosti za Evropu", rekao je Riker.

U vezi sa odnosima Srbije i Kosova američki diplomata je ocenio da je "u dijalogu pod okriljem EU postignut dobar napredak koji se nastavlja".

"Predsednik Srbije Boris Tadić izrekao je veoma dobre reči o barikadama koje su postale glavni problem na severu Kosova. Mi smo njegovo saopštenje u vezi sa tim pozdravili i želimo da temu okončamo tako što želimo da iskoristimo uticaj Beograda da se barikade trajno napuste", naveo je Riker.

Istakao je da "SAD tesno sarađuju sa Nemačkom i Austrijom i bilateralno koordiniraju sve što spada u saradnju između SAD i EU na Balkanu", kao i da "postoji mnogo zemalja sa mnogobrojnim interesima koje veoma dobro shvataju koliko je značajno da se nastavi rad na Balkanu".

"Već decenijama je američka vizija da koristeći 'hard-power' i 'soft power', diplomatskim mogućnostima, trgovinom, investicijama i kroz kulturnu razmenu pomognemo Evropi da postane demokratska i mirnodopska celina. Pri tome su Nemačka i Austrija kao balkanski susedi ključni partneri", ukazao je Riker.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner