петак, 17. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Федерика Могерини: ЕУ почиње са темељним преиспитивањем политике према суседним земљама – промене се неће одразити на земље Западног Балкана
Хроника

Федерика Могерини: ЕУ почиње са темељним преиспитивањем политике према суседним земљама – промене се неће одразити на земље Западног Балкана

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. март 2015.

БРИСЕЛ - Високи функционери Европска унија најавили су данас да Унија почиње са темељним преиспитивањем досадашње политике према својим суседима на истоку и југу, а да се ове промене неће одразити на земље Западног Балкана које теже чланству у ЕУ.

"Западни Балкан остаје у фокусу наше спољне политике", истакла је висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини на заједничкој конференцији за новинаре са комесаром за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханесом Ханом.

Могерини је подсетила да је од ступања на дужност двапут посетила Босну и Херцеговину и да је недавно обновљен дијалог о нормализацији односа Београда и Приштине.

Хан је навео да ЕУ веома пажљиво прати политичку кризу у Македонији и да су европске институције спремне да помогну да се она реши у складу са демократским принципима и владавином права.

Према речцима Могерини, "дошло је до драстичних промена у источном и јужном комшилуку" ЕУ и стога је "потребна нова политика која ће то уважити".

Могерини и Хан су рекли да ће од данас почети консултације са земљама у окружењу ЕУ, али и унутар европских институција, како би формулисали нове принципе политике, који нису мењани од "арапског пролећа" 2011. године.

"Пре свега желимо да чујемо шта наши партнери имају да нам кажу, а затим ће уследити отворена дискусија", казала је висока представница, најављујући да ће о новој политици бити речи и на неформалном састанку шефова ЕУ у Риги, који је планиран за предстојећи викенд.

Оцртавајући нову политику према суседима ЕУ, у које спадају арапске земље јужног Медитерана, као и Украјина, Молдавија, Грузија, Белорусија и Азербејџан на источном ободу Уније, комесар Хан је рекао да ће бити заснована на пуном уважавању сваке земље да сама бира свој пут.

"Неки желе ближе односе са нама, а неке хоће нешто друго", указао је Хан, наводећи да ће бити преиспитана и политика подношења детаљних годишњих извештаја о напретку сваке од поменутих земаља.

"Нема потребе да пратимо све области, јер има земаља које не интересују наши стандарди", рекао је комесар.

Говорећи о украјинској кризи, Могерини је казала да нова политика мора да уважи не само европске суседе, него и "суседе суседа" и да је ЕУ спремна на дијалог и сарадњу са Русијом, али да ће наставити да тражи пуно поштовање међународног права.

"Надамо се да ће Русија променити понашање, што би требало да почне пуним спровођењем споразума из Минска", изјавила је она, истичући да је ЕУ спремна на нове санкције Русији, уколико се наставе напади проруских снага на украјинску луку Мариупољ.

Могерини је оценила тренутну ситуацију у Украјини као "ни сасвим позитивну, ни сасвим негативну", указујући да је стање мирније него пре потписивања примирја, али да посматрачи Организације за европску безбедност и сарадњу нису успели да се увере да је тешко оружје повучено даље од линије фронта.

"Спремни смо да оснажимо посматрачку мисију ОЕБС", истакла је висока представница.

Хан и Могерини су подвукли да промене у суседској политици неће угрозити основне принципе ЕУ, као што су инсистирање на поштовању основних људских права и демократије, али да ће у већој мери уважити различитости које постоје у европском окружењу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер