уторак, 21. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Еван Колман: БиХ је пример како се Ал Каида укључује у конфликте
Хроника

Еван Колман: БиХ је пример како се Ал Каида укључује у конфликте

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 16. јануар 2010.

Међународни консултант за питања терористичких мрежа и њихових инфилтрација у земље широм света Еван Колман упозорио је да екстремисти на Балкану и у БиХ имају ратно искуство и приступ наоружању, а када се узме у обзир њихово познавање Ал Каиде и могућност комуникације преко интернета крајњи резултат је опасна комбинација.

Он је за "Глас Америке" рекао да постоји један врло мали број људи у Сарајеву, Травнику и другим мјестима који верују у радикалну исламску теорију, а неки од њих су, како је навео, врло млади Бошњаци који су ту радикалну идеологију примили са истом страшћу као и екстремисти на другим местима, попут САД.

"За разлику од тих који немају лак приступ оружју, експлозивима и војном тренингу, на Балкану и у БиХ екстремисти имају и ратно искуство и приступ наоружању. Неки од њих имају чак и држављанства других европских држава, као што су на пример Данска или Норвешка и друге, и могу се увезивати у мреже и изван БиХ. Млади су прилично софистицирани, вични интернету, и када узмете у обзир њихово познавање Ал Каиде и могућност комуникације преко интернета и приступ оружју на Балкану крајњи резултат је опасна комбинација", упозорио је Колман.

Он је навео да је БиХ пример и лекција о томе како се Ал Каида и арапско-авганистанске мреже укључују у регионалне конфликте и од чега зависи успех или неуспех њихове инфилтрације.

Колман тврди да су активности Ал Каиде током рата у БиХ биле највеће у време када су Бошњаци били "притерани уза зид", а помоћ им није ни одакле долазила, па су за "савезнике узели оне који им нуде помоћ". Како је тадашња бошњачка власт почела полако да јача и стиче самопоуздање, каже Колман, тако је почела и схватати да им Ал Каида ствара више проблема него користи и постала им је терет.

"Тада је дошло и до масовног одбијања идеологије, коју су страни борци покушали наметнути Бошњацима. Ту лежи још једна врло важна лекција. Управо је Абу Мусаб ал Заркаи, лидер Ал Каиде у Ираку, рекао да Ал Каида не сме дозволити да се у Ираку примијени нешто слично Дејтонском споразуму у БиХ, што је директно признање колико је Дејтонски споразум штете нанео циљевима Ал Каиде", нагласио је Колман.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер