Početna strana > Hronika > EU: Odmrznut Prelazni trgovinski sporazum sa Srbijom
Hronika

EU: Odmrznut Prelazni trgovinski sporazum sa Srbijom

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 07. decembar 2009.

Šefovi diplomatija Evropske unije u Briselu odlučili da odmrznu Prelazni trgovinski sporazum sa Srbijom. Pristanak Holandije usledio posle pozitivnog izveštaja glavnog haškog tužioca Serža Bramerca.

Šefovi diplomatija Evropske unije odlučili su da odblokiraju Prelazni trgovinski sporazum sa Srbijom, pošto je Holandija pristala da ublaži stav posle pozitivnog izveštaja glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca.

Ključni korak napredm predstavljao je Bramercov stav da je saradnja Beograda sa sudom u Hagu u konstantnom usponu, što su šefovi diplomatija članica EU ocenili kao veoma povoljan napredak.

Sastanak ministara spoljnih poslova Evropske unije deo je priprema za predstojeći samit šefova država i vlada EU zakazan za 10. i 11. decembar.

Ministri bi na sastanku trebalo da razgovaraju i o proširenju Evropske unije. Komesar za proširenje Oli Ren izjavio je uoči početka sastanka da se mogu očekivati razgovori o širenju EU.

"Pokazalo se da su projekti širenja doneli stabilizaciju na Zapadnom Balkanu. Vreme je da donesemo dalje odluke o približavanju zemalja zapadnog Balkana EU", rekao je Ren.

Šefovi diplomatije će razmatrati i godišnji izveštaj o napretku koji su ostvarile države uključene u proces proširenja, a njihovi zaključci biće predstavljeni odvojeno za svaku od tih država.

Na sastanku će, takođe, države koje će predsedavati EU - Španija, Belgija i Mađarska, predstaviti zajednički program rada u narednih 18 meseci.

Plan za jaču spoljnu politiku EU

Jedna od zanimljivih tema sastanka Saveta EU biće i razgovor sa novoimenovanom Visokom predstavnicom EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Ketrin Ešton o načinima na koji Unija može da učvrsti svoju globalnu ulogu.

U tom kontekstu, ministri će razmatrati i formiranje Službe za spoljnu akciju, što je predložila Eštonova, koja bi trebalo da se osnuje u skladu sa reformama predviđenim Lisabonskim sporazumom, bazičnim dokumentom Unije koji je stupio na snagu 1. decembra.

Šefovi diplomatija će, takođe, razgovarati o finansijskim, privrednim i problemima zapošljavanja, odnosno da li, kako i kada obustaviti mere preduzete radi borbe protiv globalne finansijske krize, kao i o novoj strategiji za privredni razvoj i zapošljavanje posle 2010. godine.

Tokom sastanka treba da bude usvojen i "Stokholmski program", odnosno nove smernice za EU u domenu sloboda, bezbednosti i pravosuđa.

Šefovi diplomatije EU će razgovarati i o Iranu, sa posebnom pažnjom na nuklearni program te zemlje, na lošu situaciju ljudskih prava u Islamskoj Republici i odnosima između Brisela i Teherana.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner