Početna strana > Hronika > EP: Nacionalni front Francuske podneo predlog rezolucije o prekidu pregovora Srbije sa EU
Hronika

EP: Nacionalni front Francuske podneo predlog rezolucije o prekidu pregovora Srbije sa EU

PDF Štampa El. pošta
sreda, 24. jun 2015.

Predlog francuskih ultradesničara EP stigao u Beograd. Potpisnici dokumenta "zabrinuti da Srbija ne prođe loše kao Francuska", kažu za naš list u EP.

Poslanici francuskog Nacionalnog fronta koji predvodi Marin Le Pen, preko svoje novoosnovane poslaničke grupe u Evropskog parlamentu, podneli su predlog rezolucije o prekidu pregovora Srbije o članstvu u EU, saznaje Danas u krugovima u Briselu. Kako ističu naši izvori, oni su to uradili jer su zabrinuti da Srbija "ne prođe loše kao Francuska". Potpisnici ovog dokumenta, u koji je Danas imao uvid, jesu poslanici Stiv Brioa, Dominik Bild, Sofi Montel, Mirej D'Ornano, Emerik Šoprad.

U tekstu se, između ostalog, ocenjuje da se kasni kada je reč o napretku u pregovaračkim poglavljima, "imajući u vidu duboka neslaganja između EU i Srbije oko statusa Kosova, oko usklađivanja sa odredbama koje se tiču ljudskih prava, kao i oko diplomatskih i geopolitičkih odnosa sa Rusijom"... Istovremeno, konstatuje se da će pridruživanje Srbije Evropskoj uniji "ugroziti odnose između država koje su nekada bile deo Jugoslavije i Rusije", te se poziva da "pregovori o pristupanju Srbije EU budu bez odlaganja zaustavljeni", a predsedniku EP Martinu Šulcu se nalaže da prosledi dokument Evropskoj komisiji, Evropskom savetu i državama članicama. Kako Danas saznaje, sa sadržajem teksta "upoznati su srpski ministri i poslanici".

Nemanja Todorović Štiplija, glavni odgovorni urednik portala European Western Balkans, kaže za Danas da su se formiranjem novog poslaničkog klupa pod nazivom "Evropa nacija i sloboda" stvorili uslovi za veće institucionalno delovanje desnice u Evropskom parlamentu.

- Oni sada mnogo lakše mogu delovati kroz sistem, odbore parlamenta i ostala tela. Kao i u domaćim parlamentima, tu je i veća minutaža koja se u EP izuzetno strogo poštuje. Klub sada imaju i veću mogućnost predlaganja rezolucija i ostalih sličnih akata koje parlament može razmatrati što na radnim telima, što na samoj plenarnoj sednici. Poslanik Šoprad je veoma aktivan. Između ostalog, 30. juna će u EP organizovati okrugli sto "Srbija, između Sjedinjenih Država, Evropske unije i Rusije. Šoprad je jedini autor predloga rezolucije o Srebrenici, iako su domaći mediji preneli da se radi o jednoj lokalnoj partiji iz Novog Sada - ističe naš sagovornik.

"Razjedinjenost dva kluba"

Štiplija objašnjava da je snaga krajnje desnice u EP zaista beznačajna. "Domaća javnost često poistovećuje krajnju desnicu i evroskeptike. U samom EP, koji broji 751 poslanika, postoje dva poslanička kluba - evroskeptični klub Evropa slobode i direktne demokratije Najdžela Faraža sa 45 poslanika i novoosnovani desničarski klub Evropa nacija i sloboda Marin le Pen sa oko 36 poslanika, čiji broj nije konačan. Ove dve grupacije su izuzetno oštro suprotstavljene i njihovo zajedničko delovanje je prosto rečeno nemoguće. Vladajući klubovi u EP, klub Evropske narodne partije, klub Naprednog saveza socijalista i demokrata, zajedno sa klubom Saveza liberala i demokrata za Evropu ima apsolutnu većinu od 481 poslanika", ukazuje on.

(Danas)