Početna strana > Hronika > DSS: EU želi da izbaci Kosovo iz Ustava Srbije
Hronika

DSS: EU želi da izbaci Kosovo iz Ustava Srbije

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 27. septembar 2010.

Portparol Demokratske stranke Srbije Petar Petković izjavio je da eventualna promena Ustava Srbije, koju direktno i indirektno najavljuju predstavnici pojedinih stranaka, ima veze sa, kako je ustvrdio, insistiranjem Evropske unije da se iz Ustava "izbaci" Kosovo i Metohija.

Petković je zaključio da su stavovi DS i SNS po tom pitanju međusobno bliski i bliski stavovima EU da treba izbaciti Kosovo iz Ustava.

Na konferenciji za novinare u Beogradu, Petković je kazao da je predsednik Političkog saveta Demokratske stranke Dragoljub Mićunović izjavio da je za politiku realnosti na Kosovu potrebno promeniti Ustav, odnosno da Ustav mora da odgovara realnosti.

On je takođe ukazao da izjava predsednika Srpske napredne stranke Tomislava Nikolića da građani na referendumu treba da odluče o Kosovu, takođe ukazuje da je stav SNS da treba promeniti Ustav, s obzirom da Ustav sada zabranjuje promenu statusa Kosova.

Petković je zaključio da su stavovi DS i SNS po tom pitanju međusobno bliski i bliski stavovima EU da treba izbaciti Kosovo iz Ustava.

Saradnja SNS-a i DS dovela bi do stvaranja "političke grupacije" koja bi imala za cilj da sprovodi politiku Evropske unije, tj. uspostavljanje dobrosusedskih odnosa sa lažnom državom Kosovo, rekao je portparol DSS-a.

"S obzirom na to da se u medijima u poslednje vreme sve više zagovara moguća saradnja i više od saradnje između DS-a i SNS-a, jasno je da bi u pitanju bilo stvaranje određene grupacije koja bi za cilj imala sprovođenje politike EU, a to je uspostavljanje dobrosusedskih odnosa Srbije sa lažnom državom Kosovo i promenu Ustava Srbije, kako se Kosovo u tom dokumentu više ne bi pominjalo", rekao je Petković.

Portparol DSS-a je naveo da se "sva pogubnost" politike "Evropa nema alternativu" vidi u stavovima funkcionera DS-a koji u medijima izjavljuju da u budućem dijalogu između Beograda i Prištine pitanje statusa Kosova i Metohije neće biti uključeno.

Petković je rekao da je potrebno okrenuti se državotvornoj politici DSS-a po kojoj Evropa ima alternativu.

Petković je ponovio da je politika "EU nema alternativu" pogubna i da je neophodno da se država okrene politici "trećeg puta", koja smatra da EU ima alternativu, a koju zagovara DSS.

(Studio B)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner